Dimnikar naj bi ob padcu s strehe izgubil službo
Misel, ki je bila zapisana v članku na zadnji strani Gorenjskega glasa z dne 19. novembra 2010, nas ob misli na dogodek v preteklosti, ko je dimnikar padel z lestve ter bil prepeljan v jeseniško bolnišnico, opominja, kako premišljeno mora ravnati izvajalec dimnikarskih storitev.Bralci Gorenjskega glasa imajo pravico do informacij, ki so podkrepljene z dejstvi, kar je nenazadnje tudi naloga raziskovalnega novinarstva (kaj je že to?). Zatorej popravljamo nepremišljeno zapisano izjavo iz članka takole: dimnikar ob padcu s strehe lahko utrpi hujše poškodbe, postane invalid ali celo umre. Iz tega razloga so bili sprejeti zakonski predpisi, ki tako delodajalcem kakor tudi zaposlenim določujejo pogoje dela v nevarnih pogojih.
Dimnik kurilne naprave na trdno gorivo je potrebno čistiti iz čistilnih (zgornjih) vratc ali s strehe. Čiščenje iz iztočnih (spodnjih) vratc ne omogoča in ne zagotavlja kvalitetno opravljenega dela, prav tako pa lahko pride do onesnaženja prostora – česar ne želi niti dimnikar niti uporabnik storitev. Ker se katranske obloge kopičijo v zgornjem delu dimnika, mora biti torej do tega dela dimnika omogočen dostop (preko čistilnih vratc ali s strehe). To je nujno potreben pogoj za kvalitetno opravljeno storitev. Ne gre za to, da orodje oz. oprema tega ne omogoča, temveč gre za nadzor nad »fizično kondicijo« dimnika in katranskimi oblogami, ki predstavljajo nevarnost samovžiga.
Vsakdo, ki opravlja delo dimnikarja, se zaveda, da morajo biti zagotovljeni normalni oz. varni pogoji za delo (Uredba o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih, Ur. l. RS 83/2005). Podzakonski akt, ki opredeljuje dimnikarsko službo (»Uredba o dimnikarski službi«, Ur. l. RS 129/2004), pa v svojem 29. členu določuje, da mora uporabnik dimnikarskih storitev »omogočiti neovirano in varno opravljanje storitev dimnikarske službe«. Dvomimo, da pisec pritožbe lahko nosi posledice nezgode tretje osebe, ki bi se lahko zgodila zaradi nevarnih pogojev za delo.
Če torej povzamemo, je dimnikar pri svojem delu upošteval varnostne predpise. Če bi jih prekršil, bi v primeru nezgode izpostavil sebe, svoje bližnje, delodajalca, nikakor pa ne uporabnika storitev. Zavedamo se, da so v preteklosti morebiti dela potekala drugače, vendar je bil to razlog nepremišljenega ravnanja ter nezavedanja posledic takšnega ravnanja.
Rudolf Dovrtel