Hvaležen tudi za dobro voljo ljudi
Življenje 26-letnega Denisa Medje je lani usodno zaznamovala prometna nesreča. K hitremu okrevanju, je prepričan, mu je pomagala tudi dobra volja in pozitivna energija ljudi, ki so se odzvali na poziv po darovanju krvi. Potreboval jo je za številne operacije po hudih poškodbah, ki jih je utrpel v nesreči.
Denis Medja iz Lipc se je februarja lani s prijateljico vračal s smučanja v Bohinju. Zadnje, česar se spomni iz tega dne, je, da se je usedel v avto in prižgal motor, nato pa se je tri tedne pozneje zbudil v bolnišnici na Jesenicah. Zunaj naselja Nomenj je v njun avto brez zaviranja trčila voznica, ki jima je pripeljala nasproti. Denis Medja je v nesreči utrpel številne hude poškodbe, zato je potreboval več operacij. Imel je namreč zlomljeno stegnenico, poškodovano levo koleno, levo roko in komolec, nalomljeno vretence, potrebno je bilo tudi šivati debelo črevo in jetra.
Operacij pa ni bilo mogoče izvesti, dokler ni bilo na zalogi dovolj krvi, pri čemer ima Denis Medja izredno redko krvno skupino 0 negativno. »Tisti dan se je že na smučišču nekdo poškodoval, tako da so bile rezerve krvi v jeseniški bolnišnici povsem na koncu,« je pojasnil Denis. Zato se je njegova družina za pomoč obrnila tudi na vodstvo hotela Golf, v katerem je Denis zaposlen, ki je izpeljalo obsežno akcijo, v kateri so pozvali vse zaposlene in tudi druge, ki so imeli primerno krvno skupino, naj darujejo kri. Odziv je bil nad pričakovanji, saj so darovalci prihajali iz vse Slovenije. »Samo na Jesenicah je kri darovalo 120 ljudi, kar je bilo rekordno število,« je še danes hvaležen Denis, ki pravi, da bi najraje obiskal vsakega posebej in se mu osebno zahvalil. »Ni šlo namreč samo za to, da so bili pripravljeni darovati kri, ampak tudi njihova dobra volja, da mi pomagajo. Verjamem, da je tudi vsa ta pozitivna energija pripomogla k mojemu okrevanju,« je prepričan Denis.
Okrevanje je bilo sicer dolgotrajno, posledice nesreče pa čuti še danes. »Najprej sem dva meseca in pol preživel v bolnišnici, kjer sem se znova naučil prvih korakov oziroma najprej sam vstati. Potem pa se je zdravljenje nadaljevalo v rehabilitacijskem centru Soča,« je razložil Denis. Pred časom se je že poskušal vrniti na delo, in sicer najprej za štiri ure, a je ugotovil, da je to zanj prenaporno. Kot izučen kuhar in slaščičar je delal v kuhinji hotela Golf, kjer pa mu težave povzroča dolgotrajno stanje na trdi podlagi. »Že če si zdrav, ob tem trpijo kolena,« je pojasnil Denis. Zato se je odločil, da se bo vrnil v šolo in pridobil peto stopnjo izobrazbe, tako da se zdaj šola za gastronomskega tehnika. »Spoznal sem namreč, da si moram vzeti čas zase, in ne pretiravati.« Po končanem šolanju upa, da mu bo uspelo dobiti delo v recepciji hotela Golf, saj meni, da bi mu glede na njegove poškodbe v nesreči to najbolj ustrezalo. »Pomembno je namreč tudi, da dela ne opravljam samo stoje ali sede, saj nujno potrebujem zmerno gibanje,« je še pojasnil. Delo v kuhinji, priznava, pa bo kar pogrešal, saj je rad preskušal nove stvari.
Odpovedati pa se bo moral še marsičemu, je dodal. Pred nesrečo je recimo skakal s padalom, smučal in tekel, kar pa bo moral vsaj še nekaj časa pustiti čisto ob strani. »To ne bo lahko, saj sem bil vedno hiperaktiven. Lahko sem skakal tudi z velike višine na beton, pa se nisem prej nikoli polomil ali kako drugače poškodoval,« je poudaril Denis in dodal, da je po mnenju zdravnikov tudi njegova dobra športna kondicija pripomogla, da je preživel tako hude poškodbe, kot jih je utrpel ob nesreči.