Državni svet znova o malem delu
Zbiranje podpisov za referendum o zakonu o malem delu so že v torek napovedali v Študentski organizaciji Slovenije, državni svet pa naj bi o tem sklepal na izredni seji.
Ljubljana - Poslanci so na torkovi izredni seji s 47 glasovi za in 28 proti tudi v drugo sprejeli zakon o malem delu. Za potrditev zakona je bila namreč po izglasovanem vetu državnega sveta potrebna absolutna večina. Ob tem so iz Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) sporočili, da so razočarani nad takšno odločitvijo poslancev, zato so skupaj s sindikati že začeli zbirati podpise za naknadni zakonodajni referendum. Interesna skupina delojemalcev v državnem svetu pa je v sredo predlagala tudi izredni sklic seje državnega sveta, na katerem bi sprejeli sklep o razpisu referenduma o zakonu o malem delu. Seja bo predvidoma v torek.
Člani interesne skupine delojemalcev so prepričani, da bi uresničevanje sprejetega zakona o malem delu povzročilo okrepitev nekaterih negativnih trendov na trgu dela, ki se kažejo v zmanjševanju zaposlovanja za nedoločen čas. »Malo delo z malimi pravicami in izjemno majhnimi stroški za delodajalce je pot v še večjo revščino, kajti znano je, da bi le deset odstotkov tistih, ki so vstopili v malo delo, kasneje dobilo redno delo oziroma delo za nedoločen čas,« je opozoril izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Pavle Vrhovec in dodal, da bi nizki stroški cene tega dela povzročili, da bi delodajalci zahtevali zniževanje delavskih pravic in socialne varnosti tudi tistih delavcev, ki so zaposleni na delovnih mestih, ki jih ščitijo zakon o delovnih razmerjih in kolektivne pogodbe. Za sprejem predlaganega sklepa bi morali v državnem svetu zbrati absolutno večino oziroma 21 glasov.