Oranžna revolucija je "abšlesala"
Na trgu Maidan se je leta 2004 zgodila tako imenovana oranžna revolucija in ljudje so si obetali spremembe. Teh pa od nikoder.
Ne vem, zakaj tako, ampak običajno se po vseh večjih mestih nahodimo za kakšen mali ljubljanski maraton. Po številnih prehojenih kilometrih, ki se jih niti ne zavedamo, vsak po svoje že krepko »čutimo noge«, a naš še kar žene po mestnih ulicah. Človeška radovednost pa res nima meja. In po vseh naših potovanjih se doslej še nismo naučili zmernosti, nasprotno, vedno znova je isto.
Tako smo se s Hmelnickega ulice, kjer je naše veleposlaništvo, odpravili »dol skoz« do široke ulice, ki se imenuje Kreshchatyk. To je zanimiva, precej živahna ulica, ki jo čez konec tedna zaprejo za promet in takrat je to ena sama velika promenada. Vse, kar v Kijevu leze in gre, se sprehaja gor in dol in vse skupaj je en sam velik družabni dogodek. Ulico so po 2. svetovni vojni zgradili Nemci v opravičilo oziroma v zameno, ker so med vojno bombardirali Kijev. V tej ulici se nahaja tudi županstvo in mestna uprava. Stavbam, v katerih se danes nahaja kijevska oblast, pravijo »stalinke«, kar najbrž govori o vlogi, ki so jo te oziroma službe v njej imele v času Sovjetske zveze.
Ulica se na koncu razširi v trg Maidan, kjer se je skoraj natančno pred šestimi leti zgodila tako imenovana oranžna revolucija. Na volitvah 21. novembra je v drugem krogu predsedniških volitev zmagal takratni proruski premier Viktor Janukovič. Opozicija in volivci se s tem seveda niso strinjali in so se v zavetju oranžne barve odpravili na ulice in zahtevali ponovitev volitev. Vrhovno sodišče je ugodilo njihovi zahtevi in na ponovljenem drugem krogu je zmagal protikandidat, opozicijski voditelj Viktor Juščenko, vodenje vlade pa je prevzela njegova zaveznica v času revolucije Julija Timošenko. Točno tako, tista bionda s kitami okrog glave. Ljudje so si želeli le lepše čase, vsaj priložnost za boljše življenje. Veselje je bilo kratkotrajno, saj je zavezništvo med slednjima že po nekaj mesecih propadlo. Kasneje so še trikrat volili nov parlament, zamenjalo pa se je tudi vsaj pet različnih vlad. Svoje je naredila še svetovna gospodarska kriza in Ukrajina je spet padla v nekakšen »deep shit«, kar bi lahko prevedli tudi, da svetle prihodnosti spet ni od nikoder. Letos februarja so bile spet volitve in v drugem krogu sta se tokrat pomerila Timošenkova in Janukovič. Enkrat lahko ugibate, kdo je zmagal. Taisti pred leti z oranžno revolucijo proruski odstavljeni Janukovič. A oranžna je tokrat očitno obledela.