Merkur uradno v prisilni poravnavi
Nakelski Merkur, ki zaposluje okoli 4500 sodelavcev, na trgovsko mrežo pa je vezanih vsaj še 15 tisoč delovnih mest v Sloveniji, je od srede tudi uradno v prisilni poravnavi. Prisilni upravitelj je Ladislav Hafner.
Kranj, Naklo – V sredo se je z imenovanjem prisilnega upravitelja Ladislava Hafnerja iz Odvetniške pisarne Cerar-Hafner začel postopek prisilne poravnave Merkurja. Za nakelsko trgovsko podjetje, ki je zabredlo v več kot 750 milijonov evrov visoke dolgove (od tega dvesto milijonov evrov dobaviteljem), se na ta način začenjata dve novi zgodbi. Prva je izpolnitev načrta finančnega prestrukturiranja, ki ga je vodstvo prejšnji teden vložilo na kranjsko okrožno sodišče. Po drugi strani se s postopkom prisilne poravnave v Merkurju začenja nova doba, ko bo nad upravo bedel prisilni upravitelj. Hafner bo moral potrditi vsako transakcijo in s tem zagotovil enakopravno obravnavo upnikov.
Merkurjeva uprava bo morala v kratkem času prepričati upnike, ki bi vsaj 85 milijonov evrov terjatev konvertirali v kapital. Za nekatere sedanje lastnike je še vedno sporna cena, saj naložbo v Merkur vrednotijo bolje kot uprava, upniki pa tako ali tako menijo, da nakelski trgovec ni vreden skoraj nič. Tako je cena predlagane menjave štirideset evrov za zavarovane upnike in 57,50 evra za nezavarovane upnike. Če se upniki za to možnost ne bodo odločili, bodo poplačani v naslednjih petih letih, vendar v manjši meri, zgolj v šestdesetih odstotkih. Po letu 2015 bi podjetje na leto odplačalo po trideset milijonov evrov glavnice in pripadajoče obresti.
Ali se bodo upniki s tem strinjali, bodo pokazali naslednji meseci. Glasovanja o prisilni poravnavi pred januarjem sploh ni pričakovati, še prej mora Merkur za stroške prisilne poravnave nakazati slabih petdeset tisoč evrov, sicer bo že kmalu stekel stečajni postopek. V upniški odbor, ki bo bedel nad interesi upnikov, je sodišče imenovalo Factor banko, Gorenje, Novo Ljubljansko banko, Skupino Viator & Vektor, Raiffeisen banko, Salonit Anhovo, Jub, Probanko in HTC Dva. Upniki morajo najkasneje do 3. decembra prijaviti terjatve (predvidoma 4500 terjatev).
Merkurju pa mora uprava zagotoviti še štirideset milijonov evrov likvidnostnega posojila za zapolnitev praznih polic v trgovskih centrih, saj je blaga še v skladiščih bolj za vzorec, pred vrati pa sta prodajno najuspešnejša meseca, ki lahko odločilno vplivata na poslovanje trgovskega podjetja. Kot sta prejšnji teden zagotovila Blaž Pesjak, predsednik uprave Merkur, in Matevž Slapničar, predsednik nadzornega sveta v Merkurju, pa so banke zahtevani znesek skoraj v celoti že zagotovile. Pri vseh postopkih nerade sodelujejo le tuje banke.
Seveda pa sta oba vodilna moža, ki se jima sedaj priključuje še Hafner, že seznanjena tudi s prodajo vseh naložb, ki jih Merkur ne potrebuje za poslovanje. Gre za nepremičnine; Pesjak je že pojasnil, da predvsem zemljišča, na katerih Merkur ne bo gradil trgovskih centrov in jih zato ne potrebuje več, kot tudi finančne naložbe. Koliko bodo v Merkurju iztržili od teh naložb, je odvisno tudi od razpleta gospodarsko-finančne krize in stanja na borznem trgu. Le za deleža v Savi in Gorenjski banki naj bi Merkurjevci iztržili šestdeset milijonov evrov, vendar bo ob prodaji (predvidoma leta 2012) ta znesek lahko tudi nižji, optimistično gledano pa tudi precej višji.