Mešani zbor Koledva bo jutri na jubilejnem koncertu nastopil v domači Kropi.

Kroparski pevci praznujejo

Pojemo od zibeli do groba so kroparski pevci naslovili jutrišnji koncert, s katerim jutri praznujejo 135-letnico zborovskega petja.

V sedaj delujočem zboru se je zvrstilo več kot petdeset pevcev, ki so imeli skupaj 4400 vaj, več kot 2500 nastopov in skoraj tisoč naštudiranih pesmi različnih žanrov.

»Zgodba o kroparski pevski preteklosti ima svoj začetek sredi 19. stoletja; štetje zborovskega delovanja, ki ga označuje nastanek prvega samostojno delujočega zborovskega združenja, pa se začenja z letom 1867, ko je učitelj Kovšca v zboru Odmev zbral pevce že pred tem delujočih društev Sloga in Čitalnica,« začetke zborovske pevske tradicije v Kropi opisuje dolgoletni zborovodja Egi Gašperšič. »Od takrat se je nabralo 135 let ljubiteljskega zborovskega petja, ki je imelo nekaj obdobij, ko so bila njegova načela programske in izvajalske usmerjenosti za tako majhen kraj na zavidljivi ravni.«

Kot pripoveduje, se je to vedelo tudi leta 1961, ko se je začelo obdobje sedaj delujočega zbora Koledva. Najprej moškega, ki se mu je v letu 1994 pridružila še ženska zasedba, tako da od takrat zbor pozna deljeno in skupno trojno delovanje – v moški, ženski in mešani sestavi.

»Programsko načelo je dajalo prednost tisti slovenski ljudski in umetni glasbi, ki je bila bolj ali manj pozabljena in zapostavljena, zato so bili sporedi dostikrat precej drugačni, manj znani, a prav zato zanimivejši in tudi poučnejši, kar je tudi bilo med nalogami zbora,« pojasnjuje Egi Gašperšič. Tako je zbor iz pozabe poklical koledniške pesmi, ki jih je, kot pravi, kot nekakšen zgled prvi v Sloveniji že pred štirimi desetletji uvajal v zimskim običajem primerno glasbeno podobo.

Na jubilejem koncertu, ki bo jutri, v soboto, 30. oktobra, ob 19. uri v kulturnem domu v Kropi, se jim bodo pridružili glasbeniki, s katerimi prav tako že dolgo sodelujejo: Moški zbor Mirko Filej iz italijanske Gorice, Mešani zbor SPD Radiše iz Avstrije ter Koledniški kvintet z glasbeniki: flavtistko Majo Dvoršak, pianistko Jožico Potočnik, violinistom Nejcem Mikoličem, violončelistko Lizo Šparovec in kontrabasistom Juretom Zupanom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 17. julij 2013 / 11:53

Največjo moč imajo kupci

Ekološki kmetje pri preganjanju lažnivih prodajalcev hrane več stavijo na ozaveščenost kupcev kot pa na ostrejši nadzor.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Počitnice zamenjali za prostovoljstvo

Skupina mladih z Gorenjskega se je pridružila mednarodnemu projektu 72 ur prostovoljstva, v okviru katerega so tri dni preživeli v Domu starejših občanov Preddvor.

Zanimivosti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Priznanja za urejenost vasi in objektov

V Cerkljah so drugo leto zapored izpeljali ocenjevanje najbolj urejenih vasi in objektov v okviru projekta Moja dežela - lepa in gostoljubna.

Tržič / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Gradnja pločnika med Kovorjem in Zvirčami

Tržič - Minuli teden so med naseljema Kovor in Zvirče začeli graditi pločnik, ki bo izboljšal prometno varnost pešcev na tem precej prometnem odseku. Pločnik bo širok 1,6 metra i...

Nasveti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Kako poteka življenje ob jezeru (4)

Vkljub stalnemu nihanju jezerske gladine zaradi dviganja ter spuščanja zapore v pregradi elektrarne, ki porablja različne količine vodne energije, se je življenje ob jezeru v minulem desetletju n...

Nasveti / četrtek, 4. november 2010 / 07:00

Kumina izžene pline

Topel, nesladkan kuminov čaj je v ljudskem zdravilstvu eno najzanesljivejših zdravil proti draženju na bruhanje, prebavnim krčem in napenjanju z močnimi vetrovi. Ravno toliko vznemiri črevesne mišice,...