Ob prometnih nesrečah in zastojih na avtocestah in tudi ostalih cestah velja zlato pravilo: bodite potrpežljivi in strpni ter upoštevajte opozorila javnih medijev in navodila policistov.

Kako ob nesreči na avtocesti

Ob nedavni smrtni nesreči na gorenjski avtocesti se je znova pokazalo, da večina voznikov ne ve, kako ravnati ob nesrečah ali zastojih na avtocesti.

Kranj – Ob prometnih nesrečah na avtocestah vozniki največkrat zasedejo vse prometne pasove, najbolj neodgovorni tudi odstavnega, s tem pa onemogočijo prihod reševalnih in drugih intervencijskih vozil na kraj nesreče, ugotavlja policija. »V primeru nesreče je potrebno zapeljati na prehitevalnem pasu na skrajni levi rob, na voznem pasu k desnemu robu, tako da je po sredini dovolj prostora za intervencijska vozila, prost pa mora biti tudi odstavni pas,« razlaga policijski inšpektor za varnost cestnega prometa Aljoša Jazbec.

Čeprav avtocesta spada med varnejše prometne površine, pa se lahko zaradi nepredvidenih dogodkov in napačnega ravnanja voznikov kaj hitro spremeni v veliko nevarnost. Zato je dobro vedeti, da po avtocesti vedno vozimo po voznem (desnem) pasu, na prehitevalni pa zapeljemo samo, ko želimo prehiteti vozilo pred nami, po prehitevanju pa se moramo vrniti nazaj na vozni pas. »Policisti ugotavljamo, da mnogi vozniki prehitevalni pas uporabljajo za vožnjo, kar je narobe in nevarno. Neupravičena vožnja po prehitevalnem pasu je sankcionirana z globo 200 evrov,« opozarja Jazbec.

Tudi na odstavni pas lahko zapeljemo samo zaradi ustavitve v sili, kot so zdravstvene težave, okvara vozila … Tedaj moramo vklopiti varnostne utripalke, se prepričati, če lahko varno izstopimo iz vozila, si obleči odsevni brezrokavnik in nato zavarovati vozilo z varnostnim trikotnikom, ki ga postavimo na primerni razdalji (200 do 250 metrov), nato pa se umakniti z vozišča za varovalno ograjo. Enako morajo storiti tudi sopotniki v vozilu. »Pomoč vedno pokličemo iz telefonskega aparata, ki je nameščen v SOS stebričku, saj tako operater točno ve, kje smo,« svetuje Jazbec.

Kadar naletimo na prometno nesrečo, ustavimo na odstavnem pasu in vklopimo varnostne utripalke. Ko je varno, izstopimo in si oblečemo odsevni brezrokavnik, nato pa zavarujemo kraj prometne nesreče z varnostnim trikotnikom. Hkrati vse voznike, ki se približujejo, z mahanjem rok gor in dol opozarjamo, da bodo lahko varno ustavili. Nato pokličemo pomoč iz telefonskega aparata, ki je nameščen v SOS stebričku, in operaterju na hitro povemo osnovne podatke o nesreči. Nato pomagamo ponesrečencem. Pri tem nam pomagajo tudi vozniki, ki so se prvi ustavili pred krajem prometne nesreče. »Vozniki morajo ustaviti pred krajem prometne nesreče od desnem oziroma levem robu voznega in prehitevalnega pasu, ne smejo pa izstopiti iz vozila, razen tistih prvih, ki so dolžni nuditi pomoč poškodovanim. Na sredini med voznim in prehitevalnim pasom mora ostati dovolj prostora za intervencijska vozila, prost mora ostati tudi odstavni pas. Enako velja v primeru zastojev na avtocesti,« razlaga Jazbec. Pomembno je tudi, da so prosti tako uvozi koz izvozi na avtocesto.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / četrtek, 8. julij 2010 / 07:00

Prometna varnost relativno dobra

Bled - Svetniki so se na zadnji seji seznanili tudi s poročilom o delu policijske postaje Bled za območje njihove občine v preteklem letu. Komandir policijske postaje Bled Rob...

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 6. januar 2014 / 23:56

Prevc drugi v Bischofshofnu

Peter Prevc je na zadnji tekmi novoletne turneje smučarjev skakalcev osvojil drugo mesto, četrti pa je v skupnem točkovanju.

Kronika / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:28

Zagorelo v Delavskem domu

V noči na nedeljo je zagorel zapuščeni Delavski dom na Jesenicah. Hiter odziv gasilcev je preprečil večjo škodo na spomeniško zaščiteni zgradbi. Znakov kaznivega dejanja policisti niso odkrili.

Slovenija / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:27

Danes začetek razprodaj

Sezonske razprodaje tekstila in obutve so kljub številnim akcijam in popustom skozi vse leto in decembrski nakupovalni mrzlici še vedno dobro obiskane.

Gorenjska / ponedeljek, 6. januar 2014 / 15:04

Gorenjski glas v letu 2014

V letu 2014 bodo izšle 104 številke Gorenjskega glasa, prav toliko jih bo torej kot lani. Časopis ima kar 26 različnih prilog, vse bodo izhajale naprej, dodali bomo še kakšen časopisni sveženj, prilag...

Gospodarstvo / ponedeljek, 6. januar 2014 / 13:55

Delitev na trgovino in nepremičnine

V prvi polovici leta bo Merkur po treh letih sanacije povsem drugačen, predvsem pa likvidnostno bolj trden. Mu dobavitelji še zaupajo? Kaj bo z zaposlenimi?