Kako ob nesreči na avtocesti
Ob nedavni smrtni nesreči na gorenjski avtocesti se je znova pokazalo, da večina voznikov ne ve, kako ravnati ob nesrečah ali zastojih na avtocesti.
Kranj – Ob prometnih nesrečah na avtocestah vozniki največkrat zasedejo vse prometne pasove, najbolj neodgovorni tudi odstavnega, s tem pa onemogočijo prihod reševalnih in drugih intervencijskih vozil na kraj nesreče, ugotavlja policija. »V primeru nesreče je potrebno zapeljati na prehitevalnem pasu na skrajni levi rob, na voznem pasu k desnemu robu, tako da je po sredini dovolj prostora za intervencijska vozila, prost pa mora biti tudi odstavni pas,« razlaga policijski inšpektor za varnost cestnega prometa Aljoša Jazbec.
Čeprav avtocesta spada med varnejše prometne površine, pa se lahko zaradi nepredvidenih dogodkov in napačnega ravnanja voznikov kaj hitro spremeni v veliko nevarnost. Zato je dobro vedeti, da po avtocesti vedno vozimo po voznem (desnem) pasu, na prehitevalni pa zapeljemo samo, ko želimo prehiteti vozilo pred nami, po prehitevanju pa se moramo vrniti nazaj na vozni pas. »Policisti ugotavljamo, da mnogi vozniki prehitevalni pas uporabljajo za vožnjo, kar je narobe in nevarno. Neupravičena vožnja po prehitevalnem pasu je sankcionirana z globo 200 evrov,« opozarja Jazbec.
Tudi na odstavni pas lahko zapeljemo samo zaradi ustavitve v sili, kot so zdravstvene težave, okvara vozila … Tedaj moramo vklopiti varnostne utripalke, se prepričati, če lahko varno izstopimo iz vozila, si obleči odsevni brezrokavnik in nato zavarovati vozilo z varnostnim trikotnikom, ki ga postavimo na primerni razdalji (200 do 250 metrov), nato pa se umakniti z vozišča za varovalno ograjo. Enako morajo storiti tudi sopotniki v vozilu. »Pomoč vedno pokličemo iz telefonskega aparata, ki je nameščen v SOS stebričku, saj tako operater točno ve, kje smo,« svetuje Jazbec.
Kadar naletimo na prometno nesrečo, ustavimo na odstavnem pasu in vklopimo varnostne utripalke. Ko je varno, izstopimo in si oblečemo odsevni brezrokavnik, nato pa zavarujemo kraj prometne nesreče z varnostnim trikotnikom. Hkrati vse voznike, ki se približujejo, z mahanjem rok gor in dol opozarjamo, da bodo lahko varno ustavili. Nato pokličemo pomoč iz telefonskega aparata, ki je nameščen v SOS stebričku, in operaterju na hitro povemo osnovne podatke o nesreči. Nato pomagamo ponesrečencem. Pri tem nam pomagajo tudi vozniki, ki so se prvi ustavili pred krajem prometne nesreče. »Vozniki morajo ustaviti pred krajem prometne nesreče od desnem oziroma levem robu voznega in prehitevalnega pasu, ne smejo pa izstopiti iz vozila, razen tistih prvih, ki so dolžni nuditi pomoč poškodovanim. Na sredini med voznim in prehitevalnim pasom mora ostati dovolj prostora za intervencijska vozila, prost mora ostati tudi odstavni pas. Enako velja v primeru zastojev na avtocesti,« razlaga Jazbec. Pomembno je tudi, da so prosti tako uvozi koz izvozi na avtocesto.