Po volitvah nov zagon
V dveh tretjinah gorenjskih občin so volitve že dale končni rezultat, izvoljeni so župani in občinski svetniki. Kako naprej?
Kranj - V nedeljo ob 19. uri so se po državi zaprla volišča, v volilnih odborih so se lotili štetja glasovnic in že v nekaj urah so bili znani volilni izidi. V dveh tretjinah občin na Gorenjskem so bili izvoljeni župani, tretjino čaka še drugi krog 24. oktobra, izvoljeni so tudi občinski sveti. Če ne bo kakih zapletov (v nekaterih občinah sicer napovedujejo pritožbe), so za glavnino občin volitve že končane in se z novim mandatom lahko začne nov zagon.
Rezultate glasovanja ugotavlja občinska volilna komisija, ki potem ko dobi tudi glasove volivcev po pošti, sestavi poročilo o izidu volitev in ga najpozneje v šestih dneh po glasovanju pošlje županu, državni volilni komisiji in tudi predstavnikom kandidatur oziroma list kandidatov. Izvoljenim kandidatom občinska volilna komisija izda potrdilo o izvolitvi. Kot je razbrati iz volilne zakonodaje, prvo sejo novega občinskega sveta skliče prejšnji župan, vodi pa jo najstarejši član občinskega sveta ali nekdo drug na predlog najstarejšega svetnika. Takrat tudi potrdijo mandate župana in svetnikov. Kako hitro po volitvah naj bi prišlo do prvega sklica? Kot nam je povedal direktor občinske uprave v občini Preddvor, ki je tudi tajnik tamkajšnje občinske volilne komisije, Marko Bohinec, njihov poslovnik prvi sklic predvideva dvajset dni po prvem krogu volitev, v primeru drugega kroga pa naj bi bil sklic deset dni potem. Pravi, da takšen vzorec predlaga občinam tudi vladna služba za lokalno samoupravo.
V enem od slovenskih dnevnikov so pred volitvami izračunali, da nas lokalne volitve stanejo najmanj osem milijonov evrov in da gre za nadomestilo članom volilnih komisij najmanj tri milijone evrov. In kolikšno plačilo so v nedeljo dobili v volilnih komisijah in volilnih odborih? Zakon o lokalnih volitvah opredeljuje enkratno nadomestilo predsednikom in članom ter njihovim namestnikom občinskih volilnih komisij. Tako velja za predsednika in tajnika občinske volilne komisije, da prejmeta znesek, ki je enak povprečni mesečni plači za poklicno opravljanje funkcije župana v občini, člani in namestniki pa prejmejo petino tega zneska. V občini Škofja Loka bruto plača župana znaša 3671 evrov, neto pa 2101 evro, iz česar se da izračunati tudi prej omenjena nagrada. V istem zakonu je določena tudi višina nagrad za predsednika in člane volilnih odborov. Njihova nagrada tako znaša 45 evrov (tri dnevnice v celodnevnem trajanju, trikrat po 15 evrov), predsednik in namestnik pa dobita še polovico dnevnice (7,5 evra, skupaj torej 52,5 evra).