Vladimir Ilič bo županoval v dveh delih, od 7. do 11. novembra, drugi del mandata bo koristil med prvomajskimi počitnicami 2013.

Akcija sto županov

Tik pred nedeljskimi volitvami se v nekaterih gorenjskih občinah ogrevajo za pobudo KUD Sto ljudi pri enem koritu, da bi se v štirih letih na županskem stolčku posamezne občine zamenjalo sto ljudi. Vsak naj bi torej županoval približno štirinajst dni.

Da gre za odlično pobudo, priznavajo tako na Oddelku za mandatna vprašanja in razvoz hitro pripravljene hrane pri OZN kot v strokovnem združenju ljudi, ki nastopajo v reklamah za pralne praške, imenovanem Biksa, strinjajo pa se tudi nekateri lastniki psov malega formata. Za kaj gre?

Glede na veliko število kandidatov na letošnjih županskih volitvah, med katerimi srečujemo »svega in svačega«, kot bi v bratskem jeziku rekli v nekdanji državi, so v KUD Sto ljudi pri enem koritu po gorenjskih občinah predstavili akcijo sto županov za en mandat. Bistvo akcije je raznolikost, multilateralnost, večpredstavnost, funkcijska mobilnost, atraktivna vizualnost, bilogistična unilateralnost … Vse omenjene atribute bi dosegli s tem, da bi štiriletni mandat, torej nekaj čez 1400 dni, razdelili med 100 županov. Vsak bi tako povprečno zasedal županski stol okrog 14 dni.

Kaj bi to pomenilo? V prvi vrsti bi več ljudi, recimo temu zaslužnih občanov, prišlo do korita. Vsak bi se lahko okoristil v štirinajstih dneh, kolikor bi se pač mogel, tako bi bilo zadovoljnih več ljudi, ne pa le eden in nekaj njegovih ožjih sodelavcev, kot je bilo to doslej. Pod drugo, kandidati bi se lahko izmenjevali po dogovoru. Zaposleni bi morali vzeti v času županovanja dopust v svojih službah, prav tako bi svoje dni županovanja logistično morali izpeljati upokojenci, za katere vemo, da nikoli nimajo pravega časa. Ob takem »multipla« županstvu bi občani lahko prepoznali različne sloge vladanja, lahko bi se dogajalo, da bi en župan začel graditi novo obvoznico okrog mesta, tisti, ki bi na vrsto prišel čez štirinajst dni, pa bi dela zaustavil in ukazal vse podreti in spet vzpostaviti prvotni travnik. Samo pomislite, koliko delovnih mest bi s tem ohranili, tako med gradbeniki kot med krajinskimi arhitekti, poznavalci travnikov.

Žal je na tem mestu premalo prostora za opisovanje vseh dobrih strani tako imenovanega »stožupanstva«, zato več informacij o pobudi lahko dobite na spletni strani www.stozupanov.si. Naj dodam še to, da je predvideno, da bi v času županovanja vsak župan pred občinsko stavbo imel postavljen svoj kip, da bi se že od daleč videlo, kdo je trenutno na oblasti. Prvi primerek imajo v eni od občin že pripravljen (glej sliko).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 26. junij 2011 / 07:00

Šepetalnica za veter (53)

Zadovoljen s svojo odločitvijo je Sergej stopil skozi vrata in za hip postal na pragu. Bilo je, kot da ga pozdravlja eden tistih zimskih dni, ki je pozabil na nočni mraz in je obsijan s soncem sk...

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / sreda, 20. januar 2016 / 14:41

Prstometaši iz Senice

Sekcija za prstomet pri Športnem društvu Senica ima kar tri ekipe, skupaj štiriindvajset igralcev. Najstarejši je star 79 let. »To je odlična rekreacija in še boljše druženje. Imamo se lepo in skupaj...

Kranj / sreda, 20. januar 2016 / 14:31

O odnosih v muzeju še sindikat

O nastalih razmerah v Gorenjskem muzeju ob krivdni odpovedi delovnega razmerja Mariji Ogrin se je oglasil še SVIZ. V muzeju in mestni občini navedbe sindikata odločno zanikajo.

Kronika / sreda, 20. januar 2016 / 14:19

Poštnemu uslužbencu iztrgal paket

Drzni tat je z nekaj tisoč evri zbežal s kolesom.

Kranj / sreda, 20. januar 2016 / 14:15

V lekarni namestili robota

Lekarna v kranjski Qlandii je kot prva v Sloveniji opremljena z robotom in virtualnimi policami.

Jesenice / sreda, 20. januar 2016 / 14:13

Dva kandidata za direktorja

Na razpis za izbiro direktorja Gledališča Toneta Čufarja Jesenice sta se prijavila dosedanja direktorica Branka Smole in igralec Vid Klemenc.