Poberimo pridelke
V uporabnem vrtu navadno posadimo zelenjavo, ki jo imamo najraje. Vedno bolj so priljubljene jedilne bučke, ki so imenitna dopolnitev naših jedilnikov.
Minilo je vroče poletje in ko sem obiskal nekaj vrtov, sem ugotovil, kako lepo uspevajo na Gorenjskem jajčevci, vse vrste paprike in paradižnika, pa kumare in stročji fižol. Najbolj se spomladi razveselim prve solate in mladega pečenega krompirja. Saj ni nič kaj posebnega, ampak tekne pa, da se celo leto spominjam tega okusa. Potem je huda vročina kar malo upočasnila rast. Proti koncu avgusta je začel zoreti paradižnik, tudi paprike na vrtu omamno dišijo. In kako vse tekne na krožniku zraven pečenega mesa …
Za dobro rast zelenjava potrebuje bogato zemljo. Spomladi dobro obdelamo gredice, čez poletje pa naj bi bile po vsakem deževju dobro prerahljane. Sedaj, ko pospravljamo še zadnje pridelke, spet poskrbimo, da se bo zemlja dobro odpočila, spomladi pa je treba upoštevati kolobarjenje. Vsako leto je dobro posaditi kako novost, kakršnih je med zelenjavnimi sadikami vsako leto nekaj. Ko rastlino posadiš, je razumljivo, da pričakuješ nekakšen čudež, ki bo zrasel na tvoji gredi. Zalivaš in gledaš, kaj bo zraslo. Potem ko to zraste, ti je bolj dragoceno, kot če bi prinesel najboljši sadež iz supermarketa. Dišijo, imajo krasen okus, samo vedno je premalo. Verjetno ima malokdo med vami tako velik vrt, da se čez sezono cela družina naje vseh vrst bučk, paradižnikov, stročjega fižola. Ali pa imate premalo časa, da bi za vse te številne gredice vsak dan skrbeli. Sploh, ko nastopi huda vročina in je treba zalivati zjutraj in zvečer. Za zdrave plodove brez škropljenja je treba imeti veliko časa in pridnosti. Vendar v Sloveniji veljamo za kar dobre pridelovalce zdrave zelenjave. Današnji čas narekuje čim več uživanja zdrave hrane. Zato se le potrudimo in na domačih gredicah pridelajmo kar največ za domačo kuhinjo.