Mizar navdušil z omaro
Darko Golob, ki svojo mizarsko delavnico vodi že osemnajst let, je na nedavnem sejmu v Celju prejel zlati ceh - najvišjo nagrado Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, čeprav je bila to za njegovo podjetje šele prva tovrstna predstavitev sploh.
Darko Golob pred svojo mizarsko delavnico v vasi Rožično v Tuhinjski dolini ne potrebuje velike reklamne table in skladovnice hlodov, ki bi opozarjali na dejavnost, s katero se ukvarja, saj obiskovalcu ob prihodu to potrdijo izjemna lesena in umetelno izrezljana velika vhoda vrata, ki pričajo o znanju, spretnosti in kakovosti mojstrov, ki delajo za njimi.
Ne dolgo nazaj so kljub večletni tradiciji za Mizarstvo Golob vedeli le redki Kamničani in okoliški naročniki, zadnjih nekaj dni pa je le nekoliko drugače. Kamniški mizar je namreč eden od treh prejemnikov letošnjega zlatega ceha, ki so mu ga na letošnjem Celjskem sejmu podelili za prav posebno, predvsem pa z izjemnim znanjem izdelano omaro s stekleno vitrino za dnevni prostor. »Letos se je med obrtniki veliko govorilo o recesiji, in kljub temu, da smo pri nas imeli dovolj dela, sem si spomladi rekel, da bi bilo dobro, če se za promocijo udeležimo kakšnega sejma, da nas spoznajo tudi drugje po Sloveniji. Predstavili smo nekaj kosov pohištva iz našega stanovanja in ker gre za prav posebne izdelke, s prepoznavnim, a netipičnim stilom, nismo vedeli, kako bo naše delo sprejeto. Stavili smo na predstavitev naših izvirnih idej, predvsem pa izjemnega znanja – in obrestovalo se je,« se zlatega ceha še danes veseli Darko Golob, ki je prepričan, da je komisija opazila, kako zahtevna je bila njihova razstavna omara, ki sicer krasi domačo dnevno sobo, prav tako kot številno drugo v domači delavnici zamišljeno in izdelano pohištvo - unikatni stoli, jedilna miza, kuhinja, parket, ki je pravzaprav že pravi mozaik lesenih ploščic, in številni drugi izdelki, ki pričajo o tem, da mizarstvo pri Golobovih ni le obrt, ampak že prava strast in predvsem veselje. To dokazuje tudi tale zanimivost – zamisli za izdelavo parketa so Golobovi iskali celo v slovitem dvorcu v francoskem Versaillesu.
Nagrajena omara še zdaleč ni nekaj običajnega. V njej je Darko Golob združil vse znanje, ki ga premore skupaj s svojimi zaposlenimi in družino, predvsem obema sinovoma, ki mu že pomagata v delavnici. Po skici in kasnejših načrtih, ki jih je narisal po lastnih željah, je nastala knjižna omara s steklenima vitrinama, ki navdušuje z zapletenimi ukrivljenimi ploskvami, ročno izrezljanimi površinami in intarzijami, ki so že prave umetnine. Za njeno izdelavo so porabili več kot 450 ur, narejena pa je iz kar štirinajstih vrst lesa, ki poskrbijo za pestro kombinacijo barv. »Od nekdaj izdelujemo leseno pohištvo za vse priložnosti po naročilu naših strank, a sam uživam v tem, da imam doma izdelke, kakršnih nima vsak in so plod mojih lastnih zamisli,« navdušeno pripoveduje Golob in skromno doda, da so med njegovimi strankami tudi številni znani Slovenci.
Gospodarska kriza se njegovega podjetja, ki ga je pred osemnajstimi leti nadgradil iz domače garažne delavnice v Šmarci v sodoben lesni obrat v Rožičnem, ni kaj dosti dotaknila, kar pa ne preseneča, saj mu tako kot kakovost veliko pomeni tudi odnos do zaposlenih. »Trenutno imam zaposlenih sedem fantov – mizarjev iz bližnje okolice in edina večja želja v mojem poklicnem svetu je ta, da bi se še naprej tako spoštovali in razumeli, in da bi skupaj naredili še veliko lepih stvari.«