Oman želi najprej najti najemnika
V projekt obnove Riklijeve vile naj bi se vključilo tudi gibanje Kultura-natura.si, pri katerem ponujajo strokovno podporo in pomoč pri kandidiranju za evropska sredstva.
Bled – Prva dela pri obnovi Riklijeve vile so se v teh dneh vendarle začela. Po besedah Marka Omana, sina lastnika vile Nicholasa Omana, bodo najprej poskrbeli za varnost objekta, tako da bodo odstranili ostanke udrte strehe in pospravili okolico. Preden se bodo lotili konkretne obnove, je še dodal, pa želi najti najemnika. Doslej, je pojasnil, se je že pogovarjal s tremi, ki jih zanima najem vile. »Ne zdi se mi namreč smiselno vlagati ogromnih sredstev prej, preden bo sploh znano, kakšne dejavnosti bodo v objektu,« je pojasnil Oman. Za sodelovanje pri obnovi pa se dogovarja tudi z gibanjem za ohranjanje in uveljavljanje slovenske kulturne in naravne dediščine/krajine Kultura-natura.si
»Poleg strokovne podpore projektu bi preko nas lahko kandidiral za evropska sredstva za obnovo, obenem pa bi poskrbeli za pozitivno obliko pritiska na lokalne in državne organe,« je pojasnil predsednik gibanja Natura-kultura.si Slavko Mežek in dodal, da imajo s tem veliko izkušenj, saj se lahko pohvalijo z več kot 40 primeri dobre prakse tako v Sloveniji kot zamejstvu. »Na Gorenjskem smo odigrali ključno vlogo pri ohranitvi vile rustice v Mošnjah, ki so jo ob gradnji avtoceste nameravali kar zasuti. Ko smo zagrozili, da bomo s tem seznanili tudi evropske institucije, se je naenkrat našla tako dobra volja kot denar, da se lokacija ohrani,« je razložil Mežek. Upa, da jim bo podobno uspelo pri Riklijevi vili, za katero je Mark Oman že dvakrat neuspešno kandidiral za denar na razpisu ministrstva za kulturo za obnovo kulturnih spomenikov. Po Omanovi oceni bi bilo v obnovo treba vložiti okrog milijon in pol evrov.