Svetovni prvak z novimi rekordi
Gregor Jankovič iz Britofa pri Kranju je na svetovnem prvenstvu v dvigovanju uteži v Pragi minuli teden vsej konkurenci dokazal, da je tako v disciplini tezno leže kot triatlonu moči v kategoriji nad 140 kilogramov najboljši na svetu, njegov uspeh pa je v konkurenci mladincev do 75 kilogramov s srebrnim odličjem dopolnil Aleš Markič iz Dupelj.
Kranj – V Pragi na Češkem je od 6. do 11. septembra potekalo svetovno prvenstvo v GPC (Global Powerlifting Committee), kjer so v disciplini tezno leže (bench press) in triatlonu moči nastopali tudi slovenski tekmovalci. »Tekmovanje je potekalo tako brez opreme kot z opremo, nastopilo pa nas je tudi sedem Slovencev. Vsi smo tekmovali v disciplini tezno leže brez opreme, poleg tega sva z Ernijem Gregorčičem nastopala v triatlonu moči brez opreme, jaz pa sem nastopal še v tezno leže z opremo. Za moje športno društvo Atila smo nastopali štirje tekmovalci: Aleš Markič iz Dupelj, Erni Gregorčič iz Ljubljane Iztok Mauser iz Novega mesta in jaz, poleg nas pa so nastopili še trije člani mariborskega kluba Florida,« pravi Gregor Jankovič iz Britofa pri Kranju, ki se je od vseh najbolj izkazal, saj je v najmočnejši kategoriji nad 140 kilogramov postal svetovni prvak v disciplini tezno leže brez opreme. Poleg tega je zlato odličje v svoji kategoriji osvojil v triatlonu moči, srebrno kolajno pa je osvojil v disciplini tezno leže z opremo.
»Na ta rezultat sem še posebej ponosen, saj sem postavil nov slovenski rekord. Svoj do sedaj najboljši rezultat sem iz 257,5 kilograma premaknil na 260 kilogramov. Poleg tega sva z Ernijem Gregorčičem, ki tekmuje v kategoriji do 75 kilogramov in je v tej kategoriji prav tako postal svetovni prvak, postavila še pet svetovnih rekordov v triatlonu moči,« pravi 33-letni Gregor Jankovič, ki z nasmehom odgovarja na vprašanje, ali je najmočnejši Slovenec. »Zagotovo sem najmočnejši v svoji tekmovalni disciplini, težko pa je reči, ali to pomeni, da sem nasploh najmočnejši. To je podobno, kot če bi primerjali najboljšega smučarja v slalomu in smučarskih tekih …,« pravi Gregor, ki je bil ob svetovnem prvenstvu navdušen nad dosežki, manj pa nad dejstvom, da so si naši tekmovalci morali udeležbo plačati sami.
»Nekateri so si morali celo izposoditi denar, da so lahko šli na tekmo. Jaz sem za pot in bivanje potreboval okoli tisoč petsto evrov, pomoči nisem dobil ne od občine ne od države in ne od sponzorjev. Edini, ki kdaj malce pomagajo, so prijatelji. Za ta šport pri nas ni razumevanja, povsem drugače je v tujini, kjer najboljšim država pomaga tako z denarjem kot opremo. Pri nas smo prepuščeni lastni iznajdljivosti,« pravi Gregor, ki dodaja, da je to šport, pri katerem niso pomembne le mišice, ampak tudi psihološka priprava. »Maja sem diplomiral prav na temo psihologije športa, kar mi pri mojem športu zelo pomaga. Prav tako je treba paziti pri prehrani, ki mora biti bogata z beljakovinami. Seveda so nujni dodatki, od proteinov, aminokislin, kalcija, magnezija …, to pa je zelo drago. Vendar imam ta šport rad in vztrajam,« tudi pravi Gregor, ki največ trenira v fitnesu v hotelu Marinšek v Naklem, želi pa si, da bi mu uspelo pridobiti status vrhunskega športnika.
Eden tistih, ki ga je Gregor navdušil za svoj šport, je tudi 21-letni Aleš Markič iz Dupelj, ki je v kategoriji do 75 kilogramov v Pragi osvojil srebrno odličje. »Ob delu v piceriji sem zaslužil toliko, da sem šel na svetovno prvenstvo. Gregor mi je ves čas v veliko pomoč in srebrna kolajna je zame v treh letih treniranja najboljši rezultat, čeprav mi je veliko pomenila zmaga na tekmi januarja v Kranju,« pravi Aleš Markič, ki je ponosen na vedno boljše rezultate, ki jih dosega.