Preverite, komu darujete!
Predstavniki, ki po Kranju od vrat do vrat zbirajo prostovoljne prispevke za varno hišo, niso v nobeni povezavi z Varno hišo Gorenjske.
Kranj – »Ugotavljamo, da se v Kranju na vratih stanovanj pojavljajo akviziterji, ki naj bi pobirali prispevke za varne hiše za ženske in otroke ... Slišali smo, da so od vrat do vrat hodili v starem delu mesta in po naselju Planina in bog vedi, kje še ... Radi bi obvestili javnost, da varne hiše ne pobiramo denarja na tak način, ga nikoli nismo in ga nikoli ne bomo.« S temi besedami se je Vilma Regovc, vodja Varne hiše Gorenjske, odzvala na informacije, da v Kranju predstavniki Združenja varnih hiš Nova Slovenije po hišah pobirajo prostovoljne prispevke. Nekaj občanov je zato klicalo na telefon Varne hiše Gorenjske in spraševalo, ali so to res njihovi zastopniki. »Niso!« odgovarja Vilma Regovc ter dodaja: »Našo dejavnost financirajo ministrstvo za delo, občine, Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij, nekaj denarja pa dobimo tudi prek donacij. Denarja od vrat do vrat pa nikakor ne zbiramo.« V Sloveniji deluje trinajst varnih hiš za ženske in otroke, žrtve nasilja, od tega sta dve na Gorenjskem, združujejo pa se v sekcijo varnih hiš in materinskih domov.
Kaj pa je potem Združenje varnih hiš Nova Slovenije, katerih predstavniki zbirajo prostovoljne prispevke po hišah? Ugotovili smo, da združenje res obstaja, registrirano je v Mariboru, vodi pa ga Aleksander Kamenik. Ta nam je potrdil, da njihovi predstavniki tudi po Gorenjskem zbirajo prostovoljne prispevke, ki so namenjeni delovanju varne hiše za moške, ki deluje v Mariboru. V to - po Kamenikovih besedah prvo varno hišo za moške v Evropi - sprejemajo moške, ki v partnerskih, družinskih ali sorodstvenih odnosih doživljajo nasilje. »Res delamo od vrat do vrat, a naši zastopniki imajo vsa potrdila, vedno pustimo tudi vizitko, tako da nas vsakdo lahko kadarkoli preveri,« je poudaril Kamenik. Ker njegova varna hiša ne dobiva denarja od države, si pomagajo z zbiranjem denarja od vrat do vrat. Kot je še povedal Kamenik, v varno hišo na tajnih lokacijah (v najemu imajo več garsonjer) na leto sprejmejo trideset do petdeset moških. Kot je še zagotovil Kamenik, gre tako zbrani denar vsekakor v dober namen. A kakorkoli že, določena mera previdnosti pri dajanju prostovoljnih prispevkov vendarle ni nikoli odveč, zlasti je pametno preveriti, komu bo darovani denar zares namenjen ...