Stopnja brezposelnosti pod slovenskim povprečjem
V zadnjem letu se je brezposelnost na Gorenjskem povišala za desetino. Stopnja brezposelnosti v regiji je 7,9-odstotna, kar je pod državnim povprečjem (10,5 odstotka).
Kranj – Na Gorenjskem se je avgusta brezposelnost znova povečala. V registru brezposelnih Območne službe Kranj Zavoda RS za zaposlovanje je bilo prejšnji mesec 7.199 oseb, kar je 39 več kot mesec prej in 655 več kot avgusta lani. Tako kot običajno največ brezposelnih prihaja z Urada za delo Kranj (3.432 oseb), glede na število prebivalcev pa je brezposelnost največja na območju Tržiča (709). Brezposelnost se je v zadnjem letu znižala le na Škofjeloškem (za 134 manj), v zadnjem mesecu za tri osebe.
Prejšnji mesec se je v evidenco brezposelnih na Gorenjskem prijavilo 612 oseb, med njimi je 123 trajno presežnih delavcev, največje število kranjskega podjetja Iskraemeco (deset). Jeseni na zavodu običajno vpišejo tudi večje število mladih iskalcev prve zaposlitve, ki so zaključili šolanje. Čeprav na zavodu nimajo napovedanih večjih odpuščanj, pa bo kmalu jasen scenarij odpuščanj v Merkurju oziroma najprej v njeni diviziji Mersteel, nekaj jih bo po že potrjenih programih še iz Iskraemeca in Lip Bleda. Na kranjski območni službi ugotavljajo, da je v obeh slednjih primerih v odprto brezposelnost prešlo manj oseb od napovedanih, saj se je nekaterim že uspelo prezaposliti znotraj podjetja ali so našli priložnost drugje.
Stopnja brezposelnosti (razmerje med aktivnim prebivalstvom in brezposelnimi) na Gorenjskem (7,9-odstotna) je nižja od državnega povprečja. »Gorenjska spada med razvitejše regije z relativno veliko delovnih mest, dodatno na zaposlovanje vpliva bližina Ljubljane. Tudi zato je stopnja brezposelnosti vrsto let med najnižjimi v državi,« pojasnjuje Dragica Ribnikar, direktorica kranjske območne službe. Ob težavah in propadu večjih podjetij se je stopnja brezposelnosti na Gorenjskem sicer dvignila, vendar stopnja brezposelnosti še vedno ostaja med najnižjimi v Sloveniji (takoj za obalno-kraško regijo). Da bi bilo brezposelnih še manj, pa zavod ponuja številne pomoči v sklopu aktivne politike zaposlovanja, od prekvalifikacij za mlade (za bolj zaposljive poklice) ali zaključka šolanja do različnih usposabljanj (delovni preizkus, na delovnem mestu) in subvencioniranja samozaposlitve in zaposlovanja težje zaposljivih oseb in drugo.