Za male znanstvenike
Profesorica kemije s Koroške Bele Natalija Bohinc je za svoj spletni portal za prve korake v znanost Mali znanstvenik prejela posebno priznanje na natečaju Ustvarjalni učitelj leta.
»Starši smo obremenjeni s tem, koliko jezikov bo naš otrok znal, da bo čim prej znal brati in pisati, da bo imel dovolj dejavnosti … Ne znamo pa mu povedati, kako nastane mavrica, zakaj jo vidimo tudi v luži, zakaj pada dež, zakaj grmi, zakaj led plava na vodi, kako bi naredil rjavo barvo …,« pravi Natalija Bohinc, profesorica kemije s Koroške Bele in sama mamica dveh radovednih malčic, štiriletne Ajde in še ne dveletne Lane. Natalija je začela ugotavljati, da zlasti starejša Ajda z zanimanjem spremlja naravne pojave, prav tako tudi njeni mali prijatelji v vrtcu, kjer jih je Natalija navdušila s predstavitvijo svojega poklica. Malčki so bili nad preprostimi poskusi, ko so lahko sami eksperimentirali, kuhali, packali, odkrivali, enostavno navdušeni, radovednosti in vprašanj pa kar ni bilo konca. »Obenem sem ugotovila, da si starši ne upajo in niti ne znajo lotiti se čisto preprostih poskusov, s pomočjo katerih bi otrokom odgovorili na nešteta vprašanja ...« Zato se je odločila, da bo prek spletne strani skušala pomagati staršem, vzgojiteljem in učiteljem pri tem, da bodo znali odgovoriti na čim več vprašanj, ki jih postavljajo mali »zakajčki« ... Spletno stran je poimenovala Mali znanstvenik (www.mali-znanstvenik.si), s pripisom: Za prve korake v znanost. Osrednje mesto na strani zavzemajo ideje za preproste kemijske, biološke in fizikalne poskuse s seznamom potrebnih pripomočkov, navodili ter opisom in strokovno razlago za odrasle, ki jo bodo interpretirali otroku. Poskusi so namenjeni že otrokom od tretjega leta starosti naprej. Natalija, ki večkrat sodeluje na raznih delavnicah in festivalih, ugotavlja, da vedno pritegnejo tudi starše. Natalija si na ta način želi približati naravoslovje že najmlajšim, saj se zaveda, da naravoslovni predmeti kasneje v šoli niso med najbolj priljubljenimi. »Želim pokazati, da naravoslovje ni noben bav-bav, da gre pravzaprav za eno samo 'kuhinjo' ... Treba pa je začeti že v vrtcu,« pravi Natalija.
Poleg poskusov so na portalu objavljene ustvarjalne ideje, zanimivi dogodki, povezave, igre, uganke ... Portal je zasnovan povsem neprofitno. Natalija ga izdeluje sama (ob pomoči nekaterih prijateljev), ponavadi zvečer, ko deklici že spita. Zanj je pred dnevi dobila posebno priznanje na natečaju Ustvarjalni učitelj leta. »Priznanja sem izredno vesela. Upam, da bo Mali znanstvenik našel pot prek staršev, vzgojiteljev in učiteljev do malih radovednežev. Bi pa želela, da bi mi vzgojiteljice, učiteljice in sploh vsi, ki so ustvarjalni in radovedni, začeli pošiljati zanimive prispevke, saj bi s tem še obogatili portal,« pravi Natalija, ki je zaposlena kot profesorica kemije na Gimnaziji Jesenice, končuje pa tudi podiplomski študij. In če bi imela še več časa ... Potem bi zagotovo odprla svojo hišo eksperimentov, ki bi bila namenjena otrokom od tretjega do šestega leta starosti. Morda pa res, nekega dne.