Jedi za poletne dni
Hobotnica v solati
Sestavine: 50 dag hobotnice, pol dl oljčnega olja, pol dl jabolčnega kisa, 3 stroki česna, 1 vejica peteršilja, sol, poper.
Priprava: Hobotnici odstranimo drobovino in jo damo kuhat v vrelo vodo. Kuhamo tako dolgo, da se zmehča (če dodamo plutovinast zamašek, se prej zmehča). Še topli odstranimo kožo in pustimo, da se ohladi. Narežemo jo na kolobarje, dolijemo oljčno olje, kis, dodamo sveže sesekljan peteršilj, stisnjen česen, ter solimo in popopramo. Hobotnico lahko nekaj časa pustimo stati v tej marinadi ali pa jo ponudimo takoj. Poleg ponudimo svež kruh.
Juha iz buče
Sestavine: 6 dag masla ali margarine, 6 dag čebule, 2 stroka česna, 70 dag jedilne buče, sol, poper, vejica peteršilja, na kocke narezan kruh, nariban parmezan, sladka smetana po okusu.
Priprava: Na maslu ali margarini prepražimo sesekljano čebulo in česen, peteršilj in na kocke narezano jedilno bučo. Nekaj časa kuhamo, začinimo s soljo in poprom. Kuhano zmeljemo s paličnim mešalnikom. Juho zgostimo s smetano, potresemo jo z naribanim parmezanom ali kakšnim drugim sirom, kruhovimi kockami in juho gratiniramo, da se sir lepo zapeče.
Goveji steak z zeliščnim maslom
Sestavine: 4 kosi po 16 dag uležanega govejega fileja, sol, poper, 2 dag gorčice, 4 dag olja, 2 dag masla ali margarine, sol, poper, 1 dl temne osnove, pol dl rdečega vina, malo worchesterske omake, 8 dag zeliščnega masla, 4 paradižniki za dekoracijo.
Priprava: Steake narahlo potolčemo z dlanjo, jih posolimo, popopramo, na tanko namažemo z gorčico in pokapljamo z oljem. Preostalo olje segrejemo v ponvi in vanj zložimo steake. Z gorčico namazana stran naj bo zgoraj. Steake nato obrnemo in opečemo še z druge strani. Maščobo odlijemo in dodamo vino in worchestersko omako ter temno osnovo. Dušimo jih še kakšno minuto. Steake naložimo na krožnike, jih lahko prelijemo z malo omake ter obložimo z rezinami paradižnika in paprike. Na vsak krožnik položimo še rezino zeliščnega masla. Steake pečemo po želji gosta do različne stopnje zapečenosti.
Zeliščno maslo: Maslo ali margarino umešamo, dodamo sol, poper, worchestersko omako, malo gorčice, sesekljanega peteršilja in jo zavijemo v alufolijo ter postavimo v hladilnik, da se strdi.
Jabolčni zavitek malo drugače
Tako so zavitke pripravljale naše babice.
Sestavine - testo za zavitek: 1,5 dl mleka, 25 dag moke, 1 jajce, 2 žlici olja, 1 žlička belega vina, ščep soli, olje za premaz.
Nadev: 5 dag mandljevih listov, 10 dag masla ali margarine, 6 dag drobtin, 15 dag sladkorja, 1 limona, 80 dag kislih jabolk, malo calvadosa, malo ruma, 5 dag rozin, malo mletega cimeta, sladkor za potresanje.
Vanilijeva omaka: 1 vanilijev strok, 2,5 l mleka, 2,5 l sladke smetane, 6 rumenjakov, 8 dag sladkorja v prahu.
Priprava - testo: Mleko segrejemo. Iz sestavin zamesimo gladko testo in ga premažemo z oljem. Testo pokrijemo s toplo krpo in pustimo počivati kakšno uro.
Nadev: Mandljeve liste v ponvi zlato rumeno prepražimo. 5 dag masla ali margarine raztopimo v ponvi, dodamo drobtine, sladkor in vse skupaj malo prepražimo, nato ohladimo. Limoni stisnemo sok. Jabolka olupimo, jim izrežemo koščišče in jih narežemo na tanke lističe. Jabolkom dodamo sladkor, calvados, rum, rozine, cimet in mandlje. Vse skupaj zmešamo. Preostalo maščobo razpustimo in jo postavimo na stran. Testo na pomokani krpi razvaljamo in razvlečemo. Premažemo ga z maslom ali margarino. Sredino testa potresemo s praženimi drobtinami. Jabolčni nadev potresemo po testu in ga zvijemo v zavitek. Položimo ga v pomaščen pekač in premažemo z maščobo. Pečemo ga v segreti pečici najprej 30 minut pri 200 stopinjah Celzija, nato pa še približno 25 minut pri 180 stopinjah Celzija. Zavitek potresemo s sladkorjem v prahu.
Vanilijeva krema: Vanilijev strok razpolovimo, sredino potegnemo ven in vse skupaj kuhamo z mlekom in smetano. Vanilijev strok poberemo iz mleka. Rumenjake in sladkor penasto umešamo, dodamo vroče mleko in kuhamo nad ognjem, da se krema nekoliko zgosti.
Zavitek serviramo topel ali hladen in ga prelijemo s pripravljeno kremo.