Otroci v razredu nimajo stalnih sedežev, skupinski del pa poteka na preprogi.

Prva osnovna šola montessori

V Preski pri Medvodah je 1. septembra vrata odprla prva osnovna šola montessori v Sloveniji. Gre za zasebno šolo, v kateri ni pisanja testov, ni ocenjevanja in ni domačih nalog.

»Domačih nalog ni, ker delamo na tem, da vse stvari otroci naredijo v tem prostoru in domov nesejo kvečjemu zanimanje za dodatne informacije in preberejo kakšno knjigo več.«

Trinajst otrok je v sredo na prvi šolski dan sedlo v klopi prve osnovne šole montessori v Sloveniji, ki je začasno v najetih prostorih v Preski pri Medvodah. To je tretja zasebna osnovna šola pri nas, poleg waldorfske in katoliške. Štirim vrtcem, ki delujejo po metodi montessori in jih obiskuje 240 otrok, se je torej pridružila še osnovna šola montessori. Deluje znotraj inštituta Montessori iz Ljubljane in je vpisana v knjigo razvida osnovnih šol na ministrstvu za šolstvo in šport.

»Osnovna šola Montessori poteka po posebnih pedagoških načelih montessori. V učilnici so pripravljeni materiali, posebni učni pripomočki, s pomočjo katerih se učenci učijo. Omogočajo raziskovanje, reševanje težav, učenje z delom. Oddelek je sestavljen heterogeno, kar pomeni, da so v njem običajno otroci različnih starosti (trije letniki rojstva), ki se učijo drug od drugega. Učenec spoznava učno snov v lastnem ritmu, sam oziroma z učiteljevo pomočjo si naredi dnevni ali tedenski delovni načrt. Običajno delajo v spontano izbranih skupinah, lahko pa tudi individualno. Tak način podpira sposobnost dela v majhnih skupinah, upravljanje s časom, usmerjanje svojega dela in razvijanje socialnih spretnosti, ki so potrebne v življenju. Predavanja oziroma frontalnega podajanja snovi je zelo malo,« je povedal Pavel Demšar, predsednik Sveta zavoda Montessori inštituta. Kako je bilo na prvi šolski dan, je pojasnil učitelj Igor Blažič: »Zaenkrat imamo en razred, ki ga obiskuje trinajst otrok, večino starih šest let. Otrokom je že uspelo dobiti občutek drug za drugega, poleg tega smo spoznavali prostor, kar je najpomembnejše.« Dodal je še nekaj besed o samem delu v razredu: »Učili se bomo spretnosti biti del skupine in preko zakonitosti skupine spoznavali tudi vse druge zakonitosti. Pri nas vseh devet let ne bo ocen. Otroci za uspešno pridobivanje znanja in ohranjanje veselja do učenja ne potrebujejo ocen, zato v šoli montessori ni pisanja testov in spraševanja. Kot učitelj pa opazujem delo otroka in ga spodbujam, da čim bolj napreduje v svojem ritmu.« Poleg tega, da ni ocen, tudi ni domačih nalog, tabla v razredu pa se uporablja zgolj za razredne informacije. »Snov se podaja v majhnih skupinah in delo je večinoma individualno. Domačih nalog ni, ker delamo na tem, da vse stvari otroci naredijo v tem prostoru in domov nesejo kvečjemu zanimanje za dodatne informacije in preberejo kakšno knjigo več.« Poleg učitelja Igorja je bila ob našem obisku v razredu tudi Tina, ki bo imela otroke v jutranjem in popoldanskem varstvu, v času katerega potekajo različne aktivnosti. Pouk v osnovni šoli montessori v Preski se začne ob pol devetih in traja do treh. Zjutraj otroci v šolo prihajajo od pol osme dalje, vrata šole pa se zaprejo okrog štirih popoldan.

»Po devetih letih šolanja po metodi montessori se bodo lahko otroci vpisali na katerokoli srednjo šolo. Tako kot vrstniki, ki obiskujejo javno osnovno šolo, bodo ob koncu devetega razreda opravili nacionalno preverjanje znanja. Izkušnje iz šol montessori, ki imajo v svetu dolgoletno tradicijo, kažejo, da otroci praviloma pri vključevanju v nadaljnje šolanje nimajo težav. Ponekod pa je celo že praksa, da šole montessori štejejo med tiste, ki učencem zagotavljajo največ znanja,« je še povedal Demšar. V svetu je okrog osem tisoč šol montessori, nam najbližji sta v Celovcu in v Zagrebu. Ker pa je to zasebna šola, je potrebno plačati mesečno šolnino. Polna cena je 230 evrov na mesec, plača pa se glede na dohodkovni razred staršev. »V ceno je vključeno vse in starši dodatnih stroškov nimajo. Otroci potrebujejo le copate, vse ostalo je v šoli. Staršem tako ni potrebno kupovati učbenikov, šolskih potrebščin, prav tako otroci tudi nimajo torbe,« je za konec še povedal Demšar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 24. januar 2020 / 11:14

Pokljuški uvod Norvežanu Boeju

Včeraj se je na Pokljuki začel štiridnevni tekmovalni program tekem svetovnega pokala. Uvod je dobil Norvežan Johannes Thingnes Boe, najboljši Slovenec je bil Jakov Fak na dvanajstem mestu.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 30. marec 2018 / 19:46

Pomlad na Gorenjskem glasu

Tudi letos smo z bralci Gorenjskega glasa pripravili pomladno-velikonočno razstavo, ki si jo v prostorih Gorenjskega glasa lahko ogledate vse do šestega aprila.

Gospodarstvo / petek, 30. marec 2018 / 19:44

Gorenjska banka dvignila dobiček

Vodenje Gorenjske banke prevzema sedanji predsednik nadzornega sveta David Benedek.

Kronika / petek, 30. marec 2018 / 18:50

Tožnikov ne bodo zaslišali

Ljubljansko okrožno sodišče bo predvidoma v mesecu dni izdalo sodbo glede odškodnine, ki jo Marko Bogataj in Janez Tičar zaradi porušitve gostišča na Povodju zahtevata od države in Darsa.

Kronika / petek, 30. marec 2018 / 18:50

Čez dvesto po avtocesti

Kranj – Gorenjski prometni policisti so včeraj na spodnjem delu gorenjske avtoceste več ur merili hitrost vozil, ki so peljali proti Ljubljani. Skupno so izmerili hitrost vožnje približno 4700 vozi...

Gospodarstvo / petek, 30. marec 2018 / 17:25

V SIJ Acroni odprli vrata

Dneva odprtih vrat v SIJ Acroni se je udeležilo kar okrog 230 obiskovalcev, ki so si lahko ogledali Vročo in Hladno valjarno in se prepričali, da je industrija danes povsem drugačna od industrije v pr...