Ostreje do neodgovornih voznikov
Nova prometna zakonodaja bo še ostreje obravnavala voznike, ki bodo storili najhujše prometne prekrške.
Ljubljana – Obstoječi zakon o varnosti cestnega prometa bodo v letu dni nadomestili kar štirje novi zakoni. To bodo zakoni o pravilih cestnega prometa, o cestah, o motornih vozilih in o voznikih, ki sta jih pripravili ministrstvi za notranje zadeve in promet. Sprejeti bodo predvidoma do aprila prihodnje leto, veljati pa naj bi začeli 1. julija 2011. Pri pripravi zakonskih novosti na področju alkohola in vinjenih voznikov sodeluje tudi ministrstvo za zdravje, ministrstvo za pravosodje pa z novimi ukrepi usklajuje zakon o prekrških. Med najpomembnejše novosti sodijo ostrejše sankcije za storilce najhujših prometnih prekrškov, obvezna udeležba na kontrolnem zdravstvenem pregledu in dodatnih usposabljanjih za voznike, ki jim bodo začasno odvzeli vozniško dovoljenje. Po novem bo možno nevarne voznike takoj izključiti iz prometa, sodišča pa bodo te primere obravnavala prednostno.
»S spremembami zakonodaje poskušamo doseči premike v glavah tistih, ki vozijo neodgovorno in vozijo pod vplivom alkohola, zato je poseben del nove ureditve posvečen ravno tej problematiki. Posebej smo se posvetili tudi ureditvi področju usposabljanja kandidatov za voznike,« je na predstavitvi novega zakona o voznikih dejala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Predlog zakona o voznikih tako za kršitelje, ki jim bo izrečen ukrep prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja, določa obvezno udeležbo na kontrolnem zdravstvenem pregledu in programu dodatnega usposabljanja za varno vožnjo oziroma udeležbo na rehabilitacijskih programih. Posebna pozornost je namenjena tudi dvigu izobrazbenih kriterijev za učitelje vožnje in prometne vzgoje ter izvajalcev dodatnega usposabljanja za voznike začetnike in prekrškarje. S 1. septembrom je sicer skrb za celotno prometno zakonodajo prešla v pristojnost ministrstva za promet, tudi zakona o voznikih, ki ga je doslej pripravljalo ministrstvo za notranje zadeve.
Minister za promet Patrick Vlačič poudarja, da so bistvene novosti v zakonu o pravilih cestnega prometa strožje sankcioniranje najhujših prometnih prekrškov, znižanje glob za prekrške, ki neposredno ne vplivajo na varnost cestnega prometa, in drugačen režim pridržanja voznikov. Najhujši prekrški po novem zakonu so med drugim vožnja v nasprotno smer na avtocesti, hitri cesti in cesti z več prometnimi pasovi za vožnjo v eno smer, prekoračitev hitrosti v naselju za več kot 50 kilometrov na uro, alkoholiziranost vseh voznikov s stopnjo nad 1,1 promila (0,5 promila za voznike začetnike), pobeg s kraja nesreče … Zanje je predpisano 1.200 evrov globe in stranska sankcija 18 kazenskih točk. Pogoji za pridržanje pri različnih kategorijah voznikov bodo odslej izenačeni za vse voznike. Policist pa se bo lahko tudi odločil, da pridržanja ne odredi v primerih, ko bo vozniku začasno zaseženo vozilo ali pa bo kršitelj ustavljen pred njegovim domom. Zakon med drugim določa tudi obvezno uporabo čelade za vse kolesarje in zaščitnih oblačil motoristov, vendar pa gre bolj za priporočilo, saj kršitve ne bodo kaznovane.
Novi zakon o motornih vozilih bo med drugim predpisoval obvezno odjavo vozila pri spremembi lastništva in nadzor nad traktorji za izvajanje kmetijskih in gozdarskih del, zakon o cestah pa bo posodobil veljavni zakon o javnih cestah, je še napovedal prometni minister.
Pravosodni minister Aleš Zalar je ob predstavitvi novele zakona o prekrških izpostavil, da bo ta omogočila takojšnjo izključitev nevarnih voznikov iz prometa s takojšnjim začasnim odvzemom vozniškega dovoljenja. Sodišča bodo te zadeve prednostno obravnavala, saj bo odvzem vozniškega dovoljenja po novem trajal vse do pravnomočnega konca postopka o prekršku. Sodišče bo lahko ocenilo, da začasen odvzem vozniškega dovoljenja ni nujno potreben za varnost cestnega prometa in bo lahko dovoljenje vozniku vrnilo tudi predčasno, a bo ta moral opraviti kontrolen zdravstveni pregled. Po sedanji ureditvi je začasen odvzem vozniškega dovoljenja možen za največ 24 ur. Strožje bodo po novem kaznovani nepoboljšljivi prekrškarji, saj bodo lahko kaznovani s prepovedjo vožnje motornih vozil do dveh let (sedaj do enega leta).
»Alkohol ne sodi za volan,« bi moralo biti po mnenju ministra za zdravje Dorjana Marušiča glavno sporočilo nove zakonodaje, saj je alkohol eden največjih zdravstvenih problemov v Sloveniji. Kot je dejal, je alkohol tudi glavni vzrok invalidnosti in umrljivosti med mladimi v primeru prometnih nesreč.