Kupujejo poceni, a kakovostno
Začetek šolskega leta se pozna tudi v denarnicah staršev, ki za šolske potrebščine odštejejo celo nekaj sto evrov.
Učbenike si danes večina osnovnošolcev izposoja iz šolskega sklada, kljub temu pa se začetek šolskega leta vsako leto močno pozna v denarnicah staršev. Treba je namreč nakupiti tudi delovne zvezke, zvezke in druge šolske potrebščine, ki starše lahko hitro olajšajo tudi za nekaj sto evrov. Številni zato skrbno pretehtajo vsak nakup, saj recimo barvice lahko stanejo zgolj nekaj evrov ali pa vse do dvajset evrov. Tudi pri vsakem zvezku je mogoče privarčevati vsaj kak evro.
»Danes sva kupila tri učbenike, tri zvezke, čopiče, ravnilo in nalivno pero, za kar sem odštela skoraj petdeset evrov,« je s pogledom na hitro preletela nakupljeno blago v vrečki mama tretješolca Adisa Bešiča, ki se je s sinom po nakupih šolskih potrebščin prvič odpravila šele minuli petek. Kot pravi, prej niti ni bilo časa, tako da ju pred začetkom šolskega leta čaka še kar nekaj obiskov v knjigarni. Dokončen spisek vsega potrebnega, računa, bo tako ali tako izoblikovala šele po prvem roditeljskem sestanku v šoli. Kupiti namerava tudi nekatere učbenike, le nekoliko dražje si bodo izposodili v šoli. »Rabil bo še nove barvice, kolaž papir, peresnico … Prijateljica, ki je nakupila že vse potrebno za tretji razred osnovne šole, mi je povedala, da je za vse skupaj odštela več kot dvesto evrov,« je razložila sogovornica in dodala, da bodo letos zamenjali tudi šolsko torbo, kar bo naneslo še dodatnih petdeset evrov. »Na torbi mora biti obvezno moj najljubši junak Hulk,« nam je namreč zaupal Adis Bešič. Nove delovne zvezke sta iz knjigarne odnesli tudi bodoča tretješolka Lola in šestošolka Tita Florjančič, za kar sta njuna starša odštela okrog 150 evrov. »Učbenike si bomo izposodili iz šolskega sklada, saj so po naših dosedanjih izkušnjah zelo dobro ohranjeni,« je pojasnil Rudi Florjančič. Zvezki, računa, bodo njihovo denarnico olajšali še za petdeset evrov. »Pri mlajši moramo celo paziti, od katerega dobavitelja so, saj morajo imeti vsi enake. Mogoče so res kakovostnejši, a so med najtanjšimi in obenem najdražji,« je še opozoril. Cena zvezkov, opaža, se giblje od dobrega evra pa vse do treh evrov. »Pri dekletih pa je še tako, da morajo nujno imeti vse enako kot njihove sošolke, kar je včasih tudi trikrat dražje,« se je posmejal Rudi Florjančič in za primer navedel barvice, ki jih je mogoče dobiti že za tri evre, lahko pa stanejo tudi do dvajset evrov. Razen tega morajo za mlajšo kupovati peresa in škarje za levičarje, kar je spet nekoliko dražje. Z novimi torbami vred, je na hitro seštel, bodo tako letos za šolske potrebščine odšteli okrog tristo evrov.
Prodajalka v eni od kranjskih knjigarn Nada Arnež opaža, da je tudi pri nakupu šolskih potrebščin mogoče opaziti slabše gospodarske razmere v državi, saj starši ne zapravljajo po nepotrebnem. »Kupujejo večinoma samo tisto, kar je nujno, nič na zalogo.« Večina jih zato pogleda tudi na ceno, ko otrokom kupujejo, recimo, šolsko torbo, saj ta stane od trideset pa vse do sto evrov. Seveda pa upoštevajo tudi želje otrok, vsaj kar se tiče njihovih najljubših motivov na zvezkih ali torbah. »Pri deklicah je še vedno najbolj popularna muca Kitty, pri fantih pa risani junak Ben Ten,« je še razložila Nada Arnež.