Talentirana šahistka
Kljub več ur dolgim partijam šah ni nikoli dolgočasen, zatrjuje Monika Rozman iz Kranja, ki je pred kratkim postala šahovska prvakinja Evropske unije med deklicami do deset let.
Na nedavnem kadetskem šahovskem prvenstvu Evropske unije v Cmureku na avstrijskem Štajerskem je Monika Rozman dosegla svoj največji uspeh. »Tudi pomislila nisem, da bi lahko postala evropska šahovska prvakinja, pa čeprav imam doma 23 medalj in dvanajst pokalov,« pravi devetletna Kranjčanka, članica Šahovske sekcije Tomo Zupan Kranj, ki je letos osvojila tudi naslov državne prvakinje v svoji kategoriji. V kategoriji do deset let v Cmureku se je pomerilo 31 fantov in dvajset deklet. »Odigrati sem morala devet partij, dolgih od dveh do štirih ur. S trenerjem sva se na vsako partijo pripravljala, pogledala sva, kaj nasprotniki igrajo, saj jih tako lažje presenetiš. Na koncu sem skupno zasedla deveto mesto, med dekleti pa sem bila najboljša,« se spominja Monika.
Tudi njen starejši brat Mitja je uspešen šahist, oba pa je za šah navdušil oče Franci, sicer ravnatelj kranjske gimnazije. Hčerko je šahovskih osnov naučil že pri štirih, petih letih. V šoli se je vpisala k šahovskemu krožku, po prvih uspehih na turnirjih pa se je pred tremi leti včlanila še v že omenjeno šahovsko sekcijo, kjer trenira dva- do trikrat na teden pod vodstvom trenerja Aleša Drinovca. Poleg tega Šahovska zveza Slovenije za najboljše šahiste organizira predavanja dvakrat na mesec v Ljubljani, vsak teden pa prek spleta. »Lažje igraš, če poznaš več otvoritev. Če nasprotnik pozna otvoritev, te lažje ujame v past, hitreje narediš kakšno napako. Dobro je tudi, da poznaš veliko končnic, da ne spregledaš česa in da ne izgubiš figure po nepotrebnem, pa tudi poznavanje različnih kombinacij je zelo pomembno,« razkriva Monika. Ko potegne slabo potezo, se trudi, da tega ne pokaže nasprotniku, saj tako lažje reši nastalo situacijo. Pa očeta, ki jo je popeljal v svet šaha, že premaga? »Oči zelo dobro igra končnice in me ponavadi tam premaga,« odvrne mlada šahistka.
Šah je na prvi pogled videti dolgočasen, a Monika zatrjuje, da ni tako, da so igre zanimive kljub več ur trajajočim partijam. »Vsaka igra je drugačna, kombinacij je ogromno. Znati moraš logično razmišljati, a je treba biti tudi potrpežljiv,« je dodala. Čeprav naj bi veljajo, da šah bolj obvladajo fantje, pa jim Monika včasih dokaže nasprotno: »Nekateri so kar užaljeni in razočarani, ko jih premaga punca.«
S trenerjem sta vse moči že usmerila v priprave na svetovno prvenstvo, ki bo oktobra v Grčiji. V kategoriji do osemnajst let bo nastopil tudi Monikin brat Mitja, zanj bo to že tretje svetovno prvenstvo.