Skrb za okolje na prvem mestu
V Stari Fužini so se minuli četrtek veselili dokončanja gradnje prvega dela kanalizacijskega omrežja v tem naselju in sekundarne kanalizacije v Ribčevem Lazu.
Stara Fužina – Občina Bohinj do leta 2018 načrtuje dokončanje gradnje kanalizacijskega omrežja, na slovesnosti minuli četrtek pa so se lahko pohvalili z dokončanim prvim delom kanalizacijskega omrežja v Stari Fužini in sekundarne kanalizacije v Ribčevem Lazu. Pri gradnji kanalizacije so si izdatno pomagali z evropskimi sredstvi, zato je tudi minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrik Gjerkeš bohinjsko občino pohvalil kot zgled, kako je mogoče pridobiti evropska sredstva. Večmilijonskih naložb občina, ki razpolaga s proračunom v višini šest milijonov evrov, sicer sploh ne bi zmogla, je ob tem poudaril župan Franc Kramar.
Za prek milijon evrov vredno gradnjo kanalizacijskega omrežja v Stari Fužini je tako občini uspelo pridobiti skoraj šeststo tisoč evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj, še štiristo tisoč evrov pa iz sredstev, ki so občinam na voljo v skladu z zakonom o financiranju občin. »Na kanalizacijski sistem je po novem priključenih 616 prebivalcev, s čimer občina izboljšuje okoljsko infrastrukturo in dolgoročno rešuje ureditev sekundarne kanalizacije v Stari Fužini. To je še posebno pomembno, ker je naselje na obrobju Triglavskega narodnega parka,« je poudaril minister Gjerkeš. Pri pridobivanju evropskih sredstev je bila občina uspešna tudi za gradnjo 1,7 milijona evrov vredne sekundarne kanalizacije v Ribčevem Lazu, saj so za ta projekt iz evropskega sklada za regionalni razvoj pridobili preko milijon evrov. Ko bo naložba končana, se bo na kanalizacijski sistem priključilo 853 prebivalcev. Novozgrajena komunalna infrastruktura bo po besedah Henrika Gjerkeša prispevala k čistejšemu okolju in ugodno vplivala na krepitev razvoja turističnega gospodarstva ob Bohinjskemu jezeru. »Obenem bo prispevala tudi k skladnemu razvoju gorenjske regije, varovanju narave znotraj Triglavskega narodnega parka ter zagotavljanju pogojev za razvoj turizma, kmetijstva in gospodarstva na lokalni ravni.« Tudi župan Franc Kramar je poudaril, da te naložbe pomenijo, da skrb za okolje postavljajo na prvo mesto. Brez čistega okolja, je še dodal, tudi turizma ne morejo razvijati. V prihodnje jih tako čaka še gradnja sekundarnih vodov v drugih vaseh po Bohinju, primarnega voda po Zgornji in Spodnji dolini ter centralne čistilne naprave v Bohinjski Bistrici. Skupaj bodo te naložbe vredne skoraj deset milijonov evrov, od tega naj bi prek pet milijonov evrov pridobili iz evropskega sklada za regionalni razvoj.