Planinci prevečkrat lahkomiselni
Gorski reševalci so letos že nekajkrat reševali nepremišljene planince, čeprav s tem tvegajo svoja lastna življenja. "Na obisk gora se je treba pripraviti," opozarja predsednik Gorske reševalne službe Kamnik Franc Miš.
Kamnik – »Prejšnjo nedeljo okoli 19. ure nas je preko Centra za obveščanje poklical planinec, povedal, da se je izgubil nekje med Kompotelo in Košutno, da je šel s Krvavca kar tako malo na izlet, da hodi že štiri ure in da se zaradi prepadnega terena ne upa več varno gibati,« začetek ene od zadnjih reševalnih akcij opiše predsednik GRS Kamnik Franc Miš.
V nadaljevanju se je izkazalo, da planinec ni vedel, kje se nahaja, da za obisk gora ni bil opremljen, niti usposobljen in da je bil oblečen zgolj v srajco. »Naročil sem mu, naj počaka na varnem in naj varčuje z baterijo telefona. Zaprosil sem za pomoč helikopterja, a dobil sporočilo, da tovrstno reševanje ni odobreno, zato smo se odločili za klasično reševanje. V nočni iskalni akciji je sodelovalo deset naših reševalcev, planinca, ki nas je prosil za pomoč, pa smo našli dve uri hoda od lokacije, ki jo je prvotno sporočil,« je povedal Miš in kritično dodal, da je poleg lahkomiselnih planincev, ki gorske reševalce potrebujejo zato, ker se v gore podajo povsem nepripravljeni, večja težava GRS tudi v neenotnih merilih, na osnovi katerih se določa, kdaj bo dežurna helikopterska ekipa odobrena in kdaj ne, kar bi moralo biti državi v razmislek.
Ker imajo kamniški in tudi drugi slovenski gorski reševalci letos za seboj že kar nekaj tovrstnih akcij in ker vrhunec planinske sezone še traja, Franc Miš med drugim opozarja: »V gore se odpravimo le, če smo za to primerno pripravljeni in usposobljeni. Bodimo pozorni na markacije, da ne zgrešimo poti, v nahrbtniku pa imejmo vedno vso potrebno opremo in rezervna oblačila, saj se kljub še tako dobri pripravljenosti in načrtovani turi včasih rado kaj zalomi in tura se nepričakovano zavleče v noč, predvsem pa se ne smemo zanašati, da nas bo iz težav vedno rešil telefon.«