Pogrom nad investitorji?
V Združenju slovenske fotovoltaične industrije so začudeni nad odločitvijo okoljskega ministrstva, da je za sončno elektrarno na strehah nujno gradbeno dovoljenje. Ministrstvo očitke zavrača.
Kranj, Ljubljana – »Z ministrstva za okolje in prostor smo v letu in pol prejeli popolnoma nasprotujoča si mnenja glede nujnosti gradbenih dovoljenj za sončne elektrarne na strehah,« pojasnjujejo v Združenju slovenske fotovoltaične industrije, ki ga vodi Uroš Merc. Tako je ministrstvo še lani zagotavljajo, da za nameščanje sončnih elektrarn na obstoječe objekte ali ob njih v sklopu investicijskih vzdrževalnih del ni potrebno gradbeno dovoljenje oziroma ga mora investitor pridobiti le v primeru, če se posega v konstrukcijo objekta.
»V zadnjih dneh pa smo na združenju prejeli mnoga pričevanja načelnikov upravnih enot, ki zagotavljajo, da morajo po navodilih okoljskega ministrstva investitorji za sončne fotonapetostne elektrarne pridobiti gradbeno dovoljenje,« pojasnjuje Merc. V združenju menijo, da za postavitev sončne elektrarne na strehi obstoječega objekta po obstoječi zakonodaji v nobenem primeru ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja, zato jih odločitev ministrstva preseneča. Še več, v zadnjem obdobju gradbeni inšpektorji na investitorje izvajajo pritisk z izdajanjem odločb o odstranitvi sončnih elektrarn.
»Trditev, da MOP od maja letos zahteva gradbena dovoljenja za postavitev sončnih elektrarn, ki so postavljene na obstoječe objekte, ni točna. Ta zakonodaja je veljala že prej,« odgovarjajo na okoljskem ministrstvu, ki ga vodi Roko Žarnič. V določenih primerih lahko investitorji postavijo sončne celice brez gradbenega dovoljenja, v drugih primerih je dovoljenje nujno. »Gradbeni inšpektor preverja, če je za izvedena dela potrebna pridobitev gradbenega dovoljenja oziroma je bilo pridobljeno ter tudi, ali se dela izvajajo v skladu z njim. Gradnja fotonapetostne elektrarne predstavlja gradnjo objekta, za njih pa je potrebno gradbeno dovoljenje,« pojasnjujejo na ministrstvu. Dodajajo, da postavitev elektrarne na starejši objekt praviloma predstavlja rekonstrukcijo, zato je potrebno gradbeno dovoljenje, enako ob spremembi videza objekta.
Kako se zgoraj opisani spor oziroma različno razlaganje zakonov in predpisov kaže na terenu, smo vprašali znanega gorenjskega izvajalca sončnih elektrarn na strehe, ki pa želi ostati neimenovan. »Za inšpektorja, ki bi hodil do investitorjev in zahteval gradbeno dovoljenje še nisem slišal. Morda tudi zato, ker dovoljenja do sedaj nobenemu ni bilo potrebno pridobiti, razen za integrirane fotovoltaične elektrarne v streho,« pravi. Dodaja, da so do sedaj (brez gradbenih dovoljenj) vse delali pravilno in zakonito, sicer ne bi uspeli pridobiti subvencij države za proizvodnjo elektrike iz obnovljivih virov. »Morda gre v tem primeru tudi za pritisk združenja, da bi ministrstvo ukinilo obvezno gradbeno dovoljenje za postavitev sončnih elektrarn na zemlji,« še pravi sogovornik.