Sodišča odločajo hitreje
Po podatkih ministrstva za pravosodje so slovenska sodišča skrajšala povprečni čas reševanja zadev. Na Gorenjskem imajo zaradi pomanjkanja sodnikov težave na okrožnem sodišču, okrajna sodišča pa so število nerešenih zadev zmanjšala.
Kranj – Sodna statistika kaže, da sodišča precej hitreje rešujejo zadeve kot v preteklosti. Če je bil leta 1998 povprečni čas reševanja zadeve 14,1 meseca, se je ta lani skrajšal na 6,1 meseca, pri pomembnejših zadevah pa z 21,8 meseca v letu 1998 na le še devet mesecev v letu 2009, kar je na ravni leta 1990, so sporočili z ministrstva za pravosodje. Povečuje se tudi število rešenih zadev. V prvem polletju letos so tako sodišča število nerešenih zadev zmanjšala za 7,1 odstotka (s prekrški) oz. za 6,3 odstotka (brez prekrškov). V številki to pomeni, da se je v prvih šestih mesecih število nerešenih zadev na slovenskih sodiščih zmanjšalo za 30.315 zadev.
Pri zmanjševanju števila nerešenih zadev je bila v prvem polletju uspešna tudi večina gorenjskih sodišč, medtem ko se je na Okrožnem sodišču v Kranju njihovo število celo povečalo. Predsednik sodišča Mihael Kersnik je ob tem pojasnil, da na okrožnem sodišču primanjkuje sodnikov: »Postopek izbire enega sodnika teče pred Sodnim svetom, minister za pravosodje je odobril razpis še enega prostega sodniškega mesta, vendar pa bo na sodišču ostal manko še enega sodnika.« Obseg prejetih kazenskih in preiskovalnih zadev se je sicer na okrožnem sodišču v prvi polovici leta nekoliko zmanjšal, zaradi obsežnih in pravno zahtevnih zadev pa je bilo konec junija trinajst odstotkov več nerešenih kazenskih zadev (skupaj 280), za tri odstotke pa so se zmanjšale preiskovalne zadeve (na 185). Na civilnem oddelku, kjer se rešujejo pravdne in družinske zadeve, se je število zadev prav tako zmanjšalo za tri odstotke (na 944 zadev), povečuje pa se število nerešenih stečajev (za tretjino) in gospodarskih zadev (za slabo četrtino), a se je v obeh primerih občutno povečal tudi pripad zadev. Vse več je tudi zadev brezplačne pravne pomoči, ki pa jih sodišče razrešuje tekoče.
Od okrajnih sodišč števila nerešenih zadev deloma ni uspelo zmanjšati samo v Radovljici. Kot je sporočila predsednica sodišča Mojca Mlakar, so število vseh zadev uspeli zmanjšati za slab odstotek (s 3693 na 3666), število nerešenih zadev brez izvršilnih in prekrškovnih zadev pa se je povečalo za 7,6 odstotka. Na Okrajnem sodišču v Kranju so število nerešenih zadev manjšali za 13,7 odstotka (skupaj s prekrški) oz. za 12,4 odstotka (brez prekrškov), je razložila predsednica sodišča Mateja Jereb. Na jeseniškem sodišču so število vseh nerešenih zadev zmanjšali kar za 28,6 odstotka (s 7.386 na 5.269 zadev), za podoben odstotek pa tudi število nerešenih zadev brez upoštevanja prekrškov. Ob tem je predsednica sodišča Maja Kostanjšek še poudarila, da se je pripad vseh zadev v prvem polletju povečal za skoraj desetino. Predsednica Okrajnega sodišča v Škofji Loki Nevenka Krelj pa je pojasnila, da so število nerešenih zadev zmanjšali za 8,5 (s prekrški) oziroma 10,8 odstotka (brez prekrškov). Enake podatke smo želeli pridobiti tudi iz Okrajnega sodišča v Kamniku, od koder pa nismo prejeli odgovora.