Krasijo jih pogum, volja, vztrajnost ...
Minuli konec tedna je na območju Bleda in Bohinja vnovič potekal Pohod razuma, volje in moči – Brajnikov memorial. Tekmovanje je leta 1993 prvič organiziral gorenjski policist in gorski reševalec Mitja Brajnik, ki se je leta 1997 tragično ponesrečil na Okrešlju.
Ribno – Na jubilejnem Pohodu razuma, volje in moči – Brajnikovem memorialu, najtežji dvodnevni športni preizkušnji, kot poudarjajo organizatorji (Športno društvo Bled 92 v sodelovanju s policijo, Slovensko vojsko in Upravo RS za zaščito in reševanje), je bila znova najboljša moška ekipa Specialne enote Generalne policijske uprave pred Gorsko reševalno službo Kranj 1 in ekipo Enote za specialno delovanje Slovenske vojske. Na fizično in psihično izjemno zahtevni preizkušnji moči, volje, vztrajnosti in poguma se je sicer letos pomerilo 32 ekip, od tega 22 moških, dve ženski in osem mešanih ekip aktivnih pripadnikov policije, Slovenske vojske, Uprave RS za zaščito in reševanje, gorskih reševalcev in poklicnih gasilcev. Že tretje leto sta se pridružili dve ekipi hrvaških policistov.
Tekmovanje se je minuli petek začelo na Bledu, kjer so morali tekmovalci najprej v jezeru preplavati 700 metrov, nato so kolesarili dobrih 36 kilometrov do Bohinja. Tam so se podali na več kot 21 kilometrov dolg gorski pohod in ponovno kolesarili 20 kilometrov do Biatlonskega centra na Pokljuki, kjer se je dan končal s streljanjem v tarčo. Drugi dan, v soboto, so že precej utrujeni tekmovalci najprej pet kilometrov tekli ob Bohinjskem jezeru, nato pa po njem pet kilometrov veslali v kanujih. Sledilo je 10-kilometrsko kolesarjenje, za njim 9,4 kilometra dolg gorski pohod in 28 kilometrov kolesarjenja proti Bledu. Sledilo je prečenje reke Save Bohinjke in dva kilometra teka do ciljnega prostora v Ribnem, kjer so opravili še spretnostno nalogo. Med etapami tekmovanja so tekmovalci reševali še testa iz prve pomoči in splošne razgledanosti.
Pohod razuma, volje in moči se je začel z idejo gorenjskega policista, gorskega reševalca in gornika Mitje Brajnika, ki je že leta 1993 za svoje kolege pripravil preizkus psihofizične vzdržljivosti in strokovnega znanja. Leta 1997 se je na Okrešlju zgodila tragična nesreča ob usposabljanju gorskih reševalcev, v kateri je Mitja Brajnik izgubil življenje. Takrat so tekmovanje preimenovali v Brajnikov memorial, ki sta se ga leta 2003 prvič udeležili tudi ženski ekipi.