V sredo učenci in dijaki znova k pouku
Do subvencije za malico bodo v novem šolskem letu poleg dijakov upravičeni tudi učenci, bistvena novost pa so tudi skupne zimske počitnice za šolarje v vseh slovenskih regijah.
Kranj – Bliža se novo šolsko leto, kar nakazuje tudi vse večja gneča v papirnicah in knjigarnah, ki smo ji priča v zadnjih dneh. V sredo bo šolski prag gorenjskih osnovnih šol prestopilo 17.076 osnovnošolcev, od tega jih bo 1.996 prvič sedlo v šolske klopi. V srednje šole na Gorenjskem pa bosta predvidoma vpisana 7702 dijaka, od tega 2170 v prvi letnik.
Učence in dijake v prihajajočem šolskem letu čakata dve bistveni novosti, in sicer s področja šolske prehrane in šolskega koledarja. Z novim šolskim letom bo začel veljati nov zakon o šolski prehrani, s katerim so ukinili brezplačne malice za vse dijake, obenem pa subvencije za malice razširili tudi na osnovnošolce. Tako bodo po novem vsi učenci in dijaki upravičeni do subvencije v višini dveh tretjin cene malice, obenem pa bodo lahko zaprosili tudi za dodatno subvencijo v višini ene tretjine oziroma ene šestine cene malice, ki pripada socialno šibkejšim. Cena malice v osnovni šoli po podatkih ministrstva za šolstvo in šport znaša 0,80 evra, pri čemer bo država vsakemu učencu za malico na dan primaknila v osnovi 0,50 evra. Cena dijaške malice je 2,42 evra, splošna subvencija pa znaša 1,6 evra. Sprejet pa je bil tudi pravilnik o šolskem koledarju, ki po novem določa enotne zimske počitnice za vse šolarje. Pri ministrstvu za šolstvo in šport so pojasnili, da so se za poenotenje termina zimskih počitnic odločili, da bi s tem odpravili težave nekaterih družin, ki imajo otroke v osnovni in srednji šoli in se izobražujejo v različnih regijah, kar je družinam onemogočilo organizacijo zimskega letovanja.
Začetek novega šolskega leta pomeni tudi znova več otrok na cesti, na katere bodo morali biti vozniki v prvih dneh pouka še posebno pozorni, saj bodo otroci še polni počitniške igrivosti. Kot vsako leto so v okolici šol zato poskrbeli za varne šolske poti. Na novo šolsko leto in s tem povečano število potnikov se pripravljajo tudi prevozniki v avtobusnem in železniškem prometu. Po podatkih Slovenskih železnic namreč mladi predstavljajo slabo tretjino vseh prepeljanih potnikov, podobno ugotavljajo tudi pri avtobusnem prevozniku Alpetour. »Vozni redi, ki začnejo veljati s 1. septembrom in veljajo do konca šolskega pouka so prilagojeni pričakovanemu povečanju števila potnikov. Oblikovani so na podlagi spremljanja prometnih tokov in so prilagojeni začetku in koncu pouka na gorenjskih srednjih šolah,« so pojasnili v Alpetourju. O cenah, nakupnih pogojih in voznih redih za prihajajoče šolsko leto dijake konec avgusta obvestijo z osebno pošto.
Nekateri pa si bodo namestitev poiskali v študentskih in dijaških domovih. Medtem ko se drugod po Sloveniji soočajo s precejšnjo prostorsko stisko, pa je v kranjskem dijaškem in študentskem domu prostora dovolj tako za dijake kot študente, je pojasnila v. d. ravnateljice Marjetka Bren. Tudi v letošnjem šolskem letu pričakujejo okrog sto dijakov, na voljo pa je še petdeset prostih ležišč. Prav tako že nekaj let ni popolnoma zapolnjen študentski del, kjer je na voljo 260 ležišč, zapolnijo pa jih okrog dvesto. »Proste kapacitete smo zato ponudili ljubljanskim študentom,« je pojasnila Marjetka Bren.
Počitnice so vsako leto priložnost tudi za redno vzdrževanje in manjše obnove šolskih prostorov. V kranjski občini pa se bodo letos lotili tudi dveh večjih naložb, saj so že položili temeljna kamna za telovadnici v Besnici in Goričah.