Lesene hišice tik ob heliodromu niso namenjene počitnikovanju, kot se je že govorilo med obiskovalci Pokljuke. V petek so si jih ogledali predstavniki planinskih društev ter nekdanji predsednik PZS Franc Ekar in direktor ARSO dr. Silvo Žlebir.

Brunarice namesto kontejnerjev

V lesenih hišicah na Rudnem polju bodo poleti hranili blago za prevoz do planinskih domov, pozimi jih bodo uporabljali biatlonci.

Helikopter tovor z Rudnega polja odpelje, ko je v skladiščih zbranih vsaj 10 ton materiala. Poleti do petkrat na uro in prenese do 800 kilogramov materiala naenkrat. Cena prevozov je 20 evrov na minuto oziroma 0,7 centa na kilogram tovora.

Rudno polje - Na Rudnem polju so v začetku poletja na mestu tik ob novem heliodromu v bližini biatlonskega centra postavili pet novih lesenih objektov, ki so nadomestili stare kontejnerje. V njih planinska društva hranijo material, pripravljen za helikopterski prevoz do planinskih domov. Planinska društva Srednja vas v Bohinju, Gorje, Matica Ljubljana, Javornik in Radeče so za lesene hiške namenila po 15 tisoč evrov, izdelali pa so jih domači mojstri iz Bohinja. Poleti so namenjene oskrbovanju planinskih domov, pozimi pa jih uporabljajo za potrebe bližnjega biatlonskega centra.

Kot je povedal Janez Korošec, predsednik PD Srednja vas, helikopterji poletijo proti planinskim domovom približno vsakih štirinajst dni in takrat mora biti vse nared za hiter odvoz tovora; cena helikopterskih poletov je namreč približno 20 evrov na minuto oziroma 0,67 evra na kilogram, če na Pokljuko po tovor prileti večji helikopter. Pogoj, da helikopter sploh vzleti, pa je deset ton pripravljenega materiala. »Kot veste, so razmere v gorah spremenljive in helikopterji ne morejo vzleteti v vsakem vremenu, tako da hrana in pijača, kupljena v dolini, pač pripravljena čakata na primeren čas transporta. Tu, na Rudnem polju, smo tako visoko, da so stroški poletov bistveno nižji kot iz doline. Lani, ko starih kontejnerjev ni bilo več, nove hišice pa še niso bile postavljene, smo blago, ki smo ga že pripeljali na Pokljuko, osebno varovali podnevi in ponoči, zaradi razmočenega terena pa ga včasih do helikopterjev prenašali dobesedno do kolen v blatu,« je še povedal Korošec.

Kot je zatrdil donedavni dolgoletni predsednik Planinske zveze Slovenije Franc Ekar, so zadovoljni, da jim je uspel projekt, ki je zadovoljiv tako iz praktičnega kot naravovarstvenega vidika. Planinci so bili veseli petkovega obiska direktorja Agencije RS za okolje dr. Silva Žlebirja, ki si je v družbi predstavnikov planinskih društev ogledal objekte na Pokljuki, priložnost pa so izkoristili tudi za dogovore o vzpostavljanju imenovane lavinske službe, prek katere naj bi pozimi planinska društva zagotavljala stalne informacije o količini in kvaliteti snega v visokogorju.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 24. junij 2013 / 12:25

Jutri praznujemo dan državnosti

Petindvajsetega junija praznujemo dan državnosti v spomin na ta dan leta 1991, ko je slovenska skupščina razglasila Temeljno listino o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 20. oktober 2020 / 17:49

Letošnji Tek štirih mostov odpovedali

Škofja Loka – Tek štirih mostov v deveti izvedbi bi moral po prvotnem načrtu v Škofji Loki potekati v junija. Najprej so ga prestavili na 14. november, pred dnevi pa izvedbo letos odpovedali. »Klju...

Kranj / torek, 20. oktober 2020 / 17:48

Vunškova ni dobila podpore za direktorico

Kranj – Na sredini seji so kranjski mestni svetniki govorili tudi o novi direktorici Mestne knjižnice Kranj, nato pa niso izglasovali soglasja k imenovanju Maje Vunšek. Pretehtala je namreč navedba...

Razvedrilo / torek, 20. oktober 2020 / 17:47

Dve različni okusni gorenjski izkušnji

Teden restavracij je bil letos med 9. in 18. oktobrom, seveda ob upoštevanju priporočil in uredb NIJZ. Žal ga gorenjski gostinci niso mogli izpeljati do konca, vanj je namreč posegla novonastala situa...

Kronika / torek, 20. oktober 2020 / 17:43

Na Zgornjem Brniku umrla voznica avtomobila

Na gorenjskih cestah je letos umrlo že deset oseb.

Gorenjska / torek, 20. oktober 2020 / 15:08

Največ novih okužb v Kranju, Domžalah in na Jesenicah

Kranj – V ponedeljek so največ novih okužb na Gorenjskem ponovno zabeležili v Kranju, in sicer 44. V Domžalah so potrdili 34 novih okužb, na Jesenicah 28, v Škofji Loki 26, v Železnikih 15, Cerklja...