Brunarice namesto kontejnerjev
V lesenih hišicah na Rudnem polju bodo poleti hranili blago za prevoz do planinskih domov, pozimi jih bodo uporabljali biatlonci.
Rudno polje - Na Rudnem polju so v začetku poletja na mestu tik ob novem heliodromu v bližini biatlonskega centra postavili pet novih lesenih objektov, ki so nadomestili stare kontejnerje. V njih planinska društva hranijo material, pripravljen za helikopterski prevoz do planinskih domov. Planinska društva Srednja vas v Bohinju, Gorje, Matica Ljubljana, Javornik in Radeče so za lesene hiške namenila po 15 tisoč evrov, izdelali pa so jih domači mojstri iz Bohinja. Poleti so namenjene oskrbovanju planinskih domov, pozimi pa jih uporabljajo za potrebe bližnjega biatlonskega centra.
Kot je povedal Janez Korošec, predsednik PD Srednja vas, helikopterji poletijo proti planinskim domovom približno vsakih štirinajst dni in takrat mora biti vse nared za hiter odvoz tovora; cena helikopterskih poletov je namreč približno 20 evrov na minuto oziroma 0,67 evra na kilogram, če na Pokljuko po tovor prileti večji helikopter. Pogoj, da helikopter sploh vzleti, pa je deset ton pripravljenega materiala. »Kot veste, so razmere v gorah spremenljive in helikopterji ne morejo vzleteti v vsakem vremenu, tako da hrana in pijača, kupljena v dolini, pač pripravljena čakata na primeren čas transporta. Tu, na Rudnem polju, smo tako visoko, da so stroški poletov bistveno nižji kot iz doline. Lani, ko starih kontejnerjev ni bilo več, nove hišice pa še niso bile postavljene, smo blago, ki smo ga že pripeljali na Pokljuko, osebno varovali podnevi in ponoči, zaradi razmočenega terena pa ga včasih do helikopterjev prenašali dobesedno do kolen v blatu,« je še povedal Korošec.
Kot je zatrdil donedavni dolgoletni predsednik Planinske zveze Slovenije Franc Ekar, so zadovoljni, da jim je uspel projekt, ki je zadovoljiv tako iz praktičnega kot naravovarstvenega vidika. Planinci so bili veseli petkovega obiska direktorja Agencije RS za okolje dr. Silva Žlebirja, ki si je v družbi predstavnikov planinskih društev ogledal objekte na Pokljuki, priložnost pa so izkoristili tudi za dogovore o vzpostavljanju imenovane lavinske službe, prek katere naj bi pozimi planinska društva zagotavljala stalne informacije o količini in kvaliteti snega v visokogorju.