Nepremičninski trg je oživljen, vendar je število transakcij še vedno krepko pod nivojem rekordnega leta 2007. (Foto: Tina Dokl)

Cene nihajo tako kot transakcije

Nepremičninski trg je nedvomno oživljen, pravijo v Gursu, ampak še vedno daleč od rekordnih dosežkov v letu 2007.

Gurs bo, tako Dušan Mitrovič, že čez nekaj dni pa vse do konca oktobra lastnikom nepremičnin začel pošiljati obvestila o njihovi vrednosti. »V tem času bo mogoče posredovati pripombe na podatke o nepremičninah, ki se vodijo v javnih evidencah, in na ocenjeno vrednost nepremičnin,« pravi Mitrovič. Obdavčitev nepremičnin bo različna po občinah in bo v prvem letu enaka, kot je do sedaj znašalo nadomestilo za uporabo stavbnih zemljišč. »Zakon je neprimeren z vidika določanja višine davčnega bremena, saj daje občinam svobodo pri določanju zgornje meje davčne obremenitve lastnikov nepremičnin,« pravi Nina Černilec iz Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. V zbornici menijo, da je zakon v tem delu protiustaven. Tako davčni svetovalci kot tudi poslanec Borut Sajovic pa predlagajo progresivno obdavčitev, saj naj bi bile nepremičnine, v katerih bivajo lastniki, manj obdavčene kot tiste, ki jih oddajajo v najem oziroma so luksuzne.

Kranj – Geodetska uprava RS (Gurs) v poročilu o povprečnih cenah nepremičnin v drugem letošnjem četrtletju ugotavlja, da se povprečna cena kvadratnega metra rabljenega stanovanja v Sloveniji že drugo četrtletje zapored ni spremenila. V primerjavi z enakim obdobjem lani pa je višja za štiri odstotke.

Po njihovih podatkih (ki so jih pridobili do 16. julija) se je povprečna cena v Ljubljani letos celo znižala za odstotek (na letni ravni pa je višja za štiri), medtem ko so cene v Kranju nekoliko nad slovenskim povprečjem. V zadnjem četrtletju so se znižale za dva odstotka, v polletju so zrasle za šest oziroma v zadnjem letu za tri odstotke. »Gibanje cen v mestih, kjer se evidentira največ transakcij (Ljubljana, Maribor in Celje), se je v zadnjih treh četrtletjih umirilo. Povprečne cene rabljenih stanovanj ostajajo praktično nespremenjene kljub oživljanju nepremičninskega trga,« ugotavljajo na Gursu.

Cene stanovanj in hiš letos padajo

Na Gorenjskem je bilo v drugem četrtletju prodanih 121 stanovanj, enako kot četrtletje prej, cena pa je nekoliko padla. V prvem četrtletju so kupci za kvadratni meter morali odšteti še 1.777 evrov, v drugem pa 1.749 evrov. Lani je bila cena še nekoliko nižja. V Kranju so morali v preteklih treh mesecih kupci za kvadratni meter odšteti 1.829 evrov, četrtletje prej 1.864. Na povprečje lahko vpliva tudi majhno število prodanih stanovanj, saj je bilo v drugem četrtletju prodanih 47 stanovanj, obdobje prej pa 32 stanovanj. »Ne glede na povečevanje prometa in očitno oživljanje trga v primerjavi s prvo polovico preteklega leta, ko je bila kriza nepremičninskega trga najgloblja, pa je zaenkrat četrtletno število evidentiranih transakcij za stanovanjske nepremičnine še vedno daleč od rekordnih številk, ki so bile zabeležene v tretjem četrtletju leta 2007,« je v poročilu še zapisal Gurs.

 

Cene prodanih eno ali dvostanovanjskih družinskih hiš so na Gorenjskem padle nekoliko bolj. V drugem letošnjem četrtletju je bilo opravljenih 31 transakcij, kupci pa so morali za hišo povprečno odšteti 166 tisočakov. Le en kvartal prej je cena znašala skoraj 180 tisočakov, lani pa se je gibala od 200 do 285 tisočakov (drugo četrtletje 2009). Cene garaž na Gorenjskem ostajajo skoraj nespremenjene – v zadnjem letu so zanihale za nekaj sto evrov. Povprečna cena ostaja nekaj pod sedmimi tisočaki.

Cene poslovnih prostorov rastejo

Cene transakcij poslovnih prostorov – pisarn - na Gorenjskem kažejo, da te konstantno rastejo. Pred letom je bilo treba za kvadratni meter pisarne odšteti 975 evrov, nato pa so se cene dvigovale (1.008, 1.156, 1.249) do sedanjih 1.269 evra za kvadratni meter. Pri lokalih za gostinsko, trgovsko in druge dejavnosti je nekoliko drugače, saj cene nihajo. Morda tudi zaradi nizkega števila transakcij, trenutno pa bi morali kupci za kvadratni meter odšteti skoraj 1.300 evrov.

Tudi zemljiščem za gradnjo stavb (Gurs je upošteval vsa zemljišča, ne glede na upravno-pravni status) se je znižala vrednost. Transakcij je sicer malo, vendar cene padajo že štiri četrtletja zapored, po drugi strani pa so krepko nad cenami, ki so veljale pred natanko enim letom. Takrat so kupci za kvadratni meter zemljišča odšteli 98 evrov, v naslednjem trimesečju kar 148 evrov (nato 131 in 134 evrov), danes pa cena znaša 128 evrov. Tudi cena kmetijskih zemljišč je močno padla: še lani je bilo treba na Gorenjskem za kvadratni meter odšteti 3,95 evra, danes pa 1,74 evra. Pri gozdu so cene danes sicer višje kot lani (danes 0,45 evra za kvadratni meter, lani 0,36 evra), vendar se je cena v vmesnih četrtletjih gibala med 0,73 do 0,80 evra na kvadratni meter.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 24. januar 2018 / 13:32

Mladi plavalci so navdušili

Kranj – Pri Plavalnem klubu Triglav so bili minulo soboto organizatorji že dvajsetega mednarodnega tekmovanja za mlade plavalke in plavalce, ki je letos prvič potekal pod naslovom Boštjanov dr. Fig...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 6. november 2020 / 19:07

Koronavirus in mi, 3. del

Špela je šla v izolacijo v spalnico, jaz pa sem noč prebil na kavču v dnevni sobi, pretežno v praskanju po telefonu in branju objav teoretikov zarote, antimaskerjev in različnih »Google nobelovcev«...

Gospodarstvo / petek, 6. november 2020 / 18:59

Kaj predlaga gospodarstvo

Interesna združenja ob pripravi šestega protikoronskega paketa vladi predlagajo več ukrepov, Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije med drugim tudi zamrznitev dviga mi...

Mengeš / petek, 6. november 2020 / 16:49

Iščejo prostovoljce za pomoč v domu

Mengeš – Občina Mengeš in tamkajšnja Civilna zaščita pozivata prostovoljce, ki bi lahko nudili pomoč v Domu počitka Mengeš, da svoje kontaktne podatke s telefonsko številko in elektronskim naslovom...

Gospodarstvo / petek, 6. november 2020 / 16:49

Banke del rešitve za izhod iz krize

Dnevi bančnikov, ki jih vsako leto pripravi Združenje bank Slovenije, so letos potekali po spletu. Glavna tema je bila vloga bank pri družbeno odgovornem razvoju.

Šport / petek, 6. november 2020 / 16:48

Kamničanke vendarle v ligi prvakinj

Odbojkarice Calcita Volleyja so sicer sredi oktobra izpadle iz tekmovanja, po odpovedi Rusinj pa bodo vendarle zaigrale v ligi najboljših na stari celini.