Cene nihajo tako kot transakcije
Nepremičninski trg je nedvomno oživljen, pravijo v Gursu, ampak še vedno daleč od rekordnih dosežkov v letu 2007.
Kranj – Geodetska uprava RS (Gurs) v poročilu o povprečnih cenah nepremičnin v drugem letošnjem četrtletju ugotavlja, da se povprečna cena kvadratnega metra rabljenega stanovanja v Sloveniji že drugo četrtletje zapored ni spremenila. V primerjavi z enakim obdobjem lani pa je višja za štiri odstotke.
Po njihovih podatkih (ki so jih pridobili do 16. julija) se je povprečna cena v Ljubljani letos celo znižala za odstotek (na letni ravni pa je višja za štiri), medtem ko so cene v Kranju nekoliko nad slovenskim povprečjem. V zadnjem četrtletju so se znižale za dva odstotka, v polletju so zrasle za šest oziroma v zadnjem letu za tri odstotke. »Gibanje cen v mestih, kjer se evidentira največ transakcij (Ljubljana, Maribor in Celje), se je v zadnjih treh četrtletjih umirilo. Povprečne cene rabljenih stanovanj ostajajo praktično nespremenjene kljub oživljanju nepremičninskega trga,« ugotavljajo na Gursu.
Cene stanovanj in hiš letos padajo
Na Gorenjskem je bilo v drugem četrtletju prodanih 121 stanovanj, enako kot četrtletje prej, cena pa je nekoliko padla. V prvem četrtletju so kupci za kvadratni meter morali odšteti še 1.777 evrov, v drugem pa 1.749 evrov. Lani je bila cena še nekoliko nižja. V Kranju so morali v preteklih treh mesecih kupci za kvadratni meter odšteti 1.829 evrov, četrtletje prej 1.864. Na povprečje lahko vpliva tudi majhno število prodanih stanovanj, saj je bilo v drugem četrtletju prodanih 47 stanovanj, obdobje prej pa 32 stanovanj. »Ne glede na povečevanje prometa in očitno oživljanje trga v primerjavi s prvo polovico preteklega leta, ko je bila kriza nepremičninskega trga najgloblja, pa je zaenkrat četrtletno število evidentiranih transakcij za stanovanjske nepremičnine še vedno daleč od rekordnih številk, ki so bile zabeležene v tretjem četrtletju leta 2007,« je v poročilu še zapisal Gurs.
Cene prodanih eno ali dvostanovanjskih družinskih hiš so na Gorenjskem padle nekoliko bolj. V drugem letošnjem četrtletju je bilo opravljenih 31 transakcij, kupci pa so morali za hišo povprečno odšteti 166 tisočakov. Le en kvartal prej je cena znašala skoraj 180 tisočakov, lani pa se je gibala od 200 do 285 tisočakov (drugo četrtletje 2009). Cene garaž na Gorenjskem ostajajo skoraj nespremenjene – v zadnjem letu so zanihale za nekaj sto evrov. Povprečna cena ostaja nekaj pod sedmimi tisočaki.
Cene poslovnih prostorov rastejo
Cene transakcij poslovnih prostorov – pisarn - na Gorenjskem kažejo, da te konstantno rastejo. Pred letom je bilo treba za kvadratni meter pisarne odšteti 975 evrov, nato pa so se cene dvigovale (1.008, 1.156, 1.249) do sedanjih 1.269 evra za kvadratni meter. Pri lokalih za gostinsko, trgovsko in druge dejavnosti je nekoliko drugače, saj cene nihajo. Morda tudi zaradi nizkega števila transakcij, trenutno pa bi morali kupci za kvadratni meter odšteti skoraj 1.300 evrov.
Tudi zemljiščem za gradnjo stavb (Gurs je upošteval vsa zemljišča, ne glede na upravno-pravni status) se je znižala vrednost. Transakcij je sicer malo, vendar cene padajo že štiri četrtletja zapored, po drugi strani pa so krepko nad cenami, ki so veljale pred natanko enim letom. Takrat so kupci za kvadratni meter zemljišča odšteli 98 evrov, v naslednjem trimesečju kar 148 evrov (nato 131 in 134 evrov), danes pa cena znaša 128 evrov. Tudi cena kmetijskih zemljišč je močno padla: še lani je bilo treba na Gorenjskem za kvadratni meter odšteti 3,95 evra, danes pa 1,74 evra. Pri gozdu so cene danes sicer višje kot lani (danes 0,45 evra za kvadratni meter, lani 0,36 evra), vendar se je cena v vmesnih četrtletjih gibala med 0,73 do 0,80 evra na kvadratni meter.