Do Njivic še po makadamu
V kranjski občini je še za slabih 36 kilometrov makadamskih občinskih cest. Med njimi je cesta do zaselka Njivice, ki povezuje kranjsko z radovljiško občino. Vse bolj turistična cesta je na radovljiški strani asfaltirana, Kranjčanom pa se zatika z gradbenim dovoljenjem.
Kranj – Do zaselka Njivice, od odseka občinske ceste Besnica-Nemilje v kranjski občini, se pripeljemo po približno osemsto metrov strmi in leta 2010 še vedno makadamski cesti. Cesta povezuje kranjsko in radovljiško občino, le da imajo na radovljiški strani cesto lepo asfaltirano. Povezava med občinama pa ni samo lokalna, kot je poudaril domačin Igor Pogačnik, ampak jo ob koncih tedna uporablja vse več turistov; voznikov, kolesarjev. »Poleg tega je povsem neprimerna za vsak normalen transport z večjo mehanizacijo,« je dodal predsednik Krajevne skupnosti (KS) Podblica Filip Bertoncelj.
Cesta bi morala biti že davno urejena, saj prve pobude segajo v leto 1974, kot se spominja Bertoncelj. Do danes se je premaknilo v toliko, da je pripravljena projektna dokumentacija in da je odkupljeno zemljišče za novo traso ceste. Sedanja trasa namreč poteka skozi dvorišče domačije Pogačnikovih, ki so tudi odstopili zemljišče za novo traso. Zapletlo pa se je pri pridobitvi gradbenega dovoljenja. Prvič so zanj na Mestni občini (MO) Kranj zaprosili 5. novembra 2008, vendar ga je Upravna enota (UE) Kranj zaradi pomanjkljive vloge zavrnila. Zahtevo za gradbeno dovoljenje so ponovno vložili 2. aprila 2009, a je bila tudi ta 15. septembra zavrnjena. Iz podobnih razlogov. »Investitor bi moral med drugim predložiti pogodbo o ustanovitvi stavbne pravice kot dokazilo o pravici graditi na vodotoku parc. št. 1304/1 k.o. Nemilje. Zahtevo je v vodnem soglasju, ki je bilo priloženo zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja, podala že Agencija RS za okolje. Dokazilo o pravici graditi bi moral investitor predložiti tudi za predvideno prestavitev visokonapetostnega daljnovoda,« je povedala mag. Majda Godec, vodja Oddelka za okolje in kmetijstvo pri UE Kranj. Zavrnjeno vlogo je komentirala Ana Vizovišek, vodja Kabineta župana pri MO Kranj: »Vsi pogoji za pridobitev gradbenega dovoljenja so izpolnjeni, razen pridobljenega dokumenta o možnosti gradnje preko zemljišča, ki je formalno vodotok, čeprav ga ni več.« Uradniki na Agenciji RS za okolje torej zahtevajo soglasje za nekaj, česar v naravi ni več …
Vizoviškova je še povedala: »Za traso nove ceste do Njivic je bilo do leta 2010 porabljenih 76.105 evrov občinskih proračunskih sredstev in sicer za pridobitev zemljišč in projektne dokumentacije. Izvedba ceste je v skladu s sprejetim proračunom 2010 oziroma pripadajočim Načrtom razvojnih programov predvidena v letu 2011.« Besničan in evropski poslanec Jelko Kacin je kritičen, ker odgovorni na MO Kranj niso izkoristili možnosti za črpanje evropskega denarja za razvoj podeželja. »Ker cesta povezuje dve občini, bi se lahko prijavili tudi na kak razpis za izboljšavo medobčinskih povezav,« je dejal Kacin. Stanje na terenu si je v sredo ogledal tudi kandidat za župana Darjan Petrič, ki je ocenil, da je cesta do Njivic, ki ne sodi v leto 2010, posledica mačehovskega odnosa občine do krajevnih skupnosti, ki niso blizu centra.
V MO Kranj je še 35.944 kilometrov makadamskih cest. »Lokalnih cest je neasfaltiranih za slabih pet kilometrov (odseki Javornik-Bukovščica 3, Trstenik-Preddvor, Trstenik-Spodnja Bela, Golnik-Letence in Mlaka-Tenetiše). Za dobrih pet kilometrov je lokalnih krajevnih ali mestnih cest, nekaj manj kot šestindvajset kilometrov je makadamskih javnih poti,« je povedala Ana Vizovišek. V Njivicah pa imajo leta 2010 poleg makadama še mnogo več težav: neurejen vodovod in kanalizacijo. Signal na mobilniku pa lovi samo klic v sili.