Šepetalnica za veter (7)

"Naše največje orožje je ruski soldat," je zdajci zahropel Fedor bojni klic ruske vojske, kot da bi hotel Vasilija priklicati nazaj v resničnost. Saj, resničnost. Kakšna pa je sploh bila? Ruska vojska je bila ob začetku vojne, leta 1914, največja vojska na svetu, a je razpolagala z zastarelim orožjem in velikim mankom le-tega. Mobilizacija, ki je v svoj vrvež potegnila Vasilija in Fedorja, je potekala skrajno počasi in v petnajstih dneh ji je uspelo zbrati le dve tretjini vojakov. Kaj je pomagala izvrstna izurjenost častniškega kadra in njihova brezpogojna ubogljivost, čeprav se je marsikdo med njimi spraševal o nespametnosti ukazov svojih nadrejenih vsaj takrat, ko je druga armada pod poveljstvom Samsonova udarila po sovražniku na dvesto kilometrov dolgem odseku od Augustowa do Mlawe in je bilo vojake na raztegnjeni vojni črti težko oskrbovati z materialom in hrano. Peklenski mraz je januarja naslednje leto zaznamovala prva uporaba strupenih plinov na vzhodni fronti, a mraz je poleg zamrzlin poskrbel vsaj za oslabitev učinkov strupenih plinov. Ti so pokazali zobe sovražniku v razcvetu pomladi, ko so Nemci pri Varšavi izvedli prvi napad s klorom in sta slabo vreme in veter odnesla plin nazaj na nemške položaje. Bila je vojna, kakršne svet še ni doživel, vojaki so se spopadali v negibnem pozicijskem vojskovanju, čemenje v rovih je najedalo huje od brezglavega jurišanja, spodkopavalo je vero v vojno, življenje, smrt in boga. Vasilij je slišal za prve upore med ruskimi vojaki, ko se je skupaj s stotinami ujetnikov opotekal po cesti v neznano in molil le še za to, da vsaj ena od cest vodi proti vzhodu. Pozabi na vzhod, nikjer več ni Jutrovih dežel, svet je izgubil strani neba, pomikamo se v neskončnih krogih, samo hodi, hodi, hodi, vleči za sabo noge, če jih ne moreš dvigovati in glej v tla, ne dviguj oči, ker pogled v nebo je lahko nevarnejši od vsega zla, mu je govoril Fedor, ko ga je odkril v kotu prehodnega taborišča in ga prisilil, da se je postavil na noge, surovo ga je drezal pod rebra, kričal na njega, da bi ga iztrgal iz krempljev otopelosti, ki mu je jemala še voljo do dihanja.

 

Za ujetnike okoli njiju je bilo videti, kot da sta se spoprijela v šegavi rokoborbi, ker Vasilij je zdajci udaril nazaj, butnil Fedorja ob steno, pusti me pri miru, je kričalo njegovo dejanje huje od kletvic, ki jih je sipal na tovariša in se nazadnje z njim zavalil po tleh. "Nehajta, norca, priklicala bosta stražarje!" se je ovedel eden izmed gledajočih, tisti, ki se še ni sprehajal po robu razuma, kjer bi se veselje ob srečanju tovarišev kazalo v skrivenčenih zrcalih, ker v vojni še radosti dobijo nakazne oblike. Samo žalost nemara ostane pristna. In tako sta se nazadnje objela s solznimi očmi, ki so nemo govorile o tistem, o čemer bosta vztrajno molčala drug pred drugim vse do tedaj, ko sta se znova skupaj znašla na pogradih v taborišču pod Vršičem, ali vse do tedaj, ko se je razplamenelo italijansko bojišče, postavilo pred avstro-ogrsko vojsko nove zahteve, ki so terjale tudi graditev ceste, da bi se oskrba izognila nevarnostim italijanskega topovskega obstreljevanja.

 

Pa saj je nekaj plemenitega v tem početju, je včasih pomodroval Fedor, cesta bo ostala tudi tedaj, ko bo vojne konec, boš videl, Vasilij, kot gospoda se bova v kočiji popeljala po njej, s kočijo se je najlepše peljati, samo s kočijo se bom vozil, prav iz Moskve se bom peljal z njo, ker na vlak me nikoli nihče več ne bo spravil. (se nadaljuje)

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 23. januar 2007 / 06:00

Kje je meja?

Takšen naslov nosi glasbena komedija, ki jo pripravlja ansambel Gašperji ob pomoči Andreja Šifrerja, Jožice Svete in Braneta Likozarja. V začetku februarja avdicija za pevca.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 1. oktober 2014 / 13:00

V starem Kranju nova trgovina

Kr'Štacuna je več kot zgolj trgovina, saj skupaj s socialnim podjetjem daje delo teže zaposljivim, skrbi, da je manj odpadkov, in predmetom podaljšuje življenjsko dobo.

Volitve 2019 / sreda, 1. oktober 2014 / 12:59

Soočenje šestih kandidatov

Na predvolilnem soočenju so se v petek zvečer zbrali kandidati za župana Jesenic. Mirna in vljudna debata o reševanju jeseniških problemov.

Razvedrilo / sreda, 1. oktober 2014 / 12:57

Posebni avtobus

Prejšnji teden – 24. septembra – je petdeseti rojstni dan praznoval Darko Vidmar iz Šenčurja in dan pred rojstnim dnem so mu prijatelji pripravili manjše presenečenje. Slav­ljenec ni ravno velik lj...

Gorenjska / sreda, 1. oktober 2014 / 12:46

Doživetja vredna več od medalj

V Antwerpnu so potekale Evropske igre specialne olimpijade, na njih pa so bili zelo uspešni slovenski športniki in športnice, ki so se domov vrnili z medaljami in mnogimi lepimi spomini.

Razvedrilo / sreda, 1. oktober 2014 / 12:43

Pravičnik

V četrtek je kranjski Cineplexx gostil dogodek, namenjen moškim. Poimenovali so ga Men's night, prisotni pa so si lahko premierno ogledali film Pravičnik, v katerem nastopa priljubljeni Denzel Washing...