Jezero Črnava pušča
Napisi ob preddvorskem jezeru Črnava opozarjajo, da je kopanje zaradi vrtincev strogo prepovedano, a potapljači, ki so pregledali dno, mirijo, da je panika povsem odveč in da ni nobene nevarnosti za kopalce.
Preddvor – V Hotelu Bor v Preddvoru so minuli četrtek opazili, da je gladina bližnjega jezera Črnava občutno nižja. »Jezero je upadlo za najmanj deset centimetrov, od takrat naprej pa se konstantno znižuje za centimeter do dva na dan. Ne sliši se veliko, a če centimeter pomnožimo s površino jezera, je to kar nekaj vode,« je zaskrbljena Romina Salvi, izvršilna direktorica hotela. Takoj so obvestili Občino Preddvor in agencijo za okolje, poskrbeli pa so tudi za opozorilne napise, da je kopanje v jezeru prepovedno.
Ali jezero pušča in ali so v njem res vrtinci, so se že prejšnji četrtek in nato še v petek prepričali potapljači Gasilsko-reševalne službe Kranj. Njen direktor Vojko Artač, ki je tudi mentor potapljačev, zagotavlja, da je panika odveč in da ni prav nobene nevarnosti, da bi kakšnega kopalca kam potegnilo. »To je umetno jezero, voda je na določenih mestih vseskozi uhajala, kar je povsem normalno, res pa je, da smo na dveh mestih na začetku mostička opazili malo bolj intenzivno odtekanje. Očitno gre za novejši razpoki, ki pa nista niti vidni, pa tudi z roko ne občutiš nobenega vlečenja, zato sem moral pod vodo zliti barvo, da se je sploh videlo, kje med kamenčki uhaja v tla. Gladina jezera se je občutneje znižala tudi zaradi vročine, izhlapevanje je bilo veliko, dotok pa majhen,« pojasnjuje Artač.
Stanje so si ogledali tudi strokovnjaki agencije za okolje. Kot je povedal Urban Ilc, so ugotovili, da je imelo jezero zelo majhen dotok vode naravnega pritoka Bistrica. Petdeset metrov pod jezom so zaznali rahlo povišan iztok, kar je verjetno posledica povečanega precejanja vode skozi raščeno brežino. »Voda je verjetno pod površino našla dodaten naraven prehod. Ta teden nismo beležili bistvenega upada gladine,« je dejal. V dogovoru z občino so pripravili nekaj možnih ukrepov, ki jih bo treba še natančneje definirati, če bo treba.
»Povečano iztekanje bo treba ustaviti, saj je bila gladina pred tednom dni od 40 do 50 centimetrov nižja. Jezero je simbol Preddvora,« se zaveda direktor občinske uprave Marko Bohinec. Z vodarji so dogovorjeni, da bodo vodostaj spremljali še ta teden, saj so napovedane padavine. »Če se bo dotok normaliziral, se bo morda vzpostavilo kolikor toliko normalno stanje in iztekanje ne bo več tako občutno, nikakor pa to ni rešitev. Najprej želimo ugotoviti, kako pereč je problem, nato pa se bo treba odločiti, kako naprej.«
In kdo bo poskrbel za sanacijo? Hotel je pripravljen sodelovati, zagotavlja Romina Salvi: »Upam, da se bo hitro našla rešitev. Ob jezeru se nabira mulj, ki bo ob vročini smrdel.« Tudi občina namerava pristaviti svoj del, a ima omejena sredstva, država pa je sprva kategorično zanikala kakršnokoli pristojnost, ker da je to umetno jezero in je bilo zgrajeno za turistične namene, na drugi strani pa jo občina že trinajst let zaman prosi za koncesijo za upravljanje jezera, pojasnjuje Bohinec: »Zdaj smo si z državo že korak bliže. Videti je, da bomo vse tri strani dosegle dogovor o sanaciji ob predhodni strokovni oceni. Podobno smo že stopili skupaj leta 1997, ko smo zgradili nov jez in uredili jezersko dno. Če se bo pokazalo, da zadeva ni tako nujna, je morda bolje počakati in izpeljati trajno sanacijo kot pa vlagati v začasno rešitev, vsekakor pa bi bilo dela najbolje izvesti zunaj turistične sezone, če se ne bo preveč mudilo.«