Na listah najmanj tretjina žensk
Priprave na lokalne volitve so v strankah že v polnem teku, znana so že tudi nekatera imena županskih kandidatov, uradni rok za začetek volilnih opravil pa je 9. avgust.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar je minuli petek razpisal redne volitve v občinske svete in redne volitve županov, ki bodo drugo nedeljo v oktobru. V skladu s podpisanim aktom o razpisu volitev bo od 9. avgusta mogoče določanje kandidatov za župane in člane občinskih svetov, dajanje podpore kandidatom oziroma listam kandidatov, vlaganje kandidatur in podobno. Zadnji rok za vložitev vseh kandidatur, je pojasnil tajnik Republiške volilne komisije Marko Golobič, je 15. september.
Listo kandidatov za člane občinskega sveta in kandidata za župana lahko določi vsaka politična stranka. Pri določanju kandidatov smejo sodelovati samo člani stranke, ki imajo volilno pravico in stalno prebivališče v občini, kandidate pa določijo s tajnim glasovanjem. Kandidate za sedeže v občinskem svetu lahko določi tudi skupina volivcev, ki imajo stalno prebivališče v volilni enoti. Kandidata mora pri tem s podpisi podpreti najmanj odstotek volivcev, ki so v tej volilni enoti glasovali na zadnjih rednih volitvah v občinski svet, vendar ne manj kot 15 in ne več kot tisoč. Kandidate za župane pa mora v takem primeru podpreti najmanj dva odstotka od števila volivcev v občini, ki so na zadnjih rednih volitvah za župana glasovali v prvem krogu, vendar ne manj kot 15 in ne več kot 2500, je razložil Marko Golobič. Posebnost letošnjih volitev v občinske svete, je še dodal, je najmanj tridesetodstotna zastopanost žensk na kandidatnih listah.
Število članov občinskega sveta po Golobičevih besedah določa statut občine, pri čemer mora biti članov najmanj sedem in največ 45. V primeru, da občinski svet šteje do 11 članov, se volijo po večinskem načelu, sicer pa po proporcionalnem. Volivec lahko na glasovnici pri listi kandidatov, za katero je glasoval, označi kandidata, ki mu daje pri izvolitvi prednost pred drugimi kandidati na listi, pri čemer preferenčni glas lahko da samo enemu kandidatu z liste. Župane, je še pojasnil Golobič, pa volimo po večinskem dvokrožnem sistemu. Če namreč v prvem krogu noben kandidat za župana ni dobil večine glasov, se opravi drugi krog volitev med kandidatoma, ki sta dobila največ glasov. Drugi krog volitev razpiše republiška volilna komisija najkasneje 21 dni po prvem krogu.