Klasasta meta za osvežitev
Iz listov klasaste mete si pripravimo čaj, ki nas bo v dneh pasje vročine dodobra osvežil.
Koničaste liste nadvse prijetnega vonja lahko uporabimo tudi za osvežilno in poživljajočo kopel, ki nam bo ohladila in zbistrila telo in duha. Eterično olje klasaste mete dodajajo tudi žvečilnim gumijem, bombonom in zobnim pastam za osvežitev daha. Naj vas spomnim - to je tisti čudežni spearmint, ki ga tolikokrat opevajo reklame za že omenjene izdelke.
Zacveti sredi poletja
Klasasta meta (Mentha spicata), ki naj bi bila podobno kot poprova meta križanec drugih divje rastočih vrst mete, kot sta npr. vodna in puhasta meta, cveti od sredine do poznega poletja. Nabiramo njene liste, ki jih uporabimo sveže ali jih posušimo. Sušimo jih na hitro in hranimo v dobro zaprtih posodah. Če ste v poplavi vseh mogočih vrst mete pozabili, katera med njimi je klasasta, se ne vznemirjajte preveč. Vseh vrst pač človek ne more poznati, saj naj bi jih bilo več kot šeststo. No, kar se klasaste tiče, jo boste hitro osvojili: njen zaščitni znak so zeleni suličasti listi z nazobčanim robom, ki so skoraj brez pecljev. Cvetovi so drobni, združeni v tankih, bledo vijoličastih ali škrlatno rdečih klasastih socvetjih.
Angleži jo vtirajo v meso, Maročani zlivajo po grlu
Klasasto meto naj bi kot zelišče in začimbo za začinjanje mesa uporabljali že Rimljani. Z njo so radi posipali tudi obednice in prostore, kjer so se zbirali. Po poti Rimljanov so šli tudi Angleži, ki klasasto meto vtirajo v meso, ki ga pečejo na žaru. Zlasti vrhunska naj bi bila jagnjetina, pripravljena na ta način. Sveže lističe dodajajo jogurtu, skuti, solatam, omakam in želejem. Seveda si to osvežilno rastlinico privoščijo tudi v poletnih pijačah, ki jih ponudijo ohlajene. A veliki ljubitelji klasaste mete niso le Angleži, pač pa tudi Maročani. Če ste se že potepali po njihovi prelepi deželi, so vam gotovo postregli z okusnim čajem iz klasaste mete.
Razkuži ustno votlino
Klasasta meta, ki ji pri nas včasih rečemo tudi zelena meta, je podobno kot druge vrste met zaveznica prebavil. V pomoč je pri slabi prebavi, težkem želodcu, napenjanju, kolcanju, slabosti, krčih in slabem apetitu. Za marsikoga pomemben podatek je, da olajšuje sproščanje plinov iz prebavil in nasploh olajšuje celoten prebavni sitem. Poleg tega krepi delovanje jeter in trebušne slinavke. Blagodejna je tudi pri živčnosti, tesnobi, histeriji, glavobolu, spolni nemoči in boleči menstruaciji. Svežina, ki jo občutimo, če žvečimo klasasto meto, je posledica omrtvičenja ustnih sluznic. Izkoristimo te metine adute in jo uporabimo za osvežitev daha, kot rahlo razkužilo za ustno votlino. Grgrajmo jo pri bolečinah v dlesnih in zobobolu. Zaradi anestetičnega učinka se zelo izkaže za zunanjo uporabo pri zdravljenju vnetij, ran, okužb, zmečkanin, razbolelih delov telesa od revmatizma in protina. Poleti se najbolj obnese v osvežilnih čajih in napitkih – najbolje, da klasasti dodamo še kakšno vrsto mete in meliso.
Olje zoper migreno
Liste klasaste mete lahko namočimo tudi v olje ali v kis. Kdor je pogost ujetnik migrene, naj zmečka liste klasaste in poprove mete ter jih namoči v olivnem olju. S tem pripravkom masira boleče predele pri migreni. To domače zdravilo lahko uporabimo tudi za masažo pri bolečinah v mišicah in revmatizmu.
Kopeli za lepo kožo
Kopeli z dodatkom klasaste mete poživljajo in osvežujejo, zdravijo madeže na koži in napenjajo utrujeno kožo.