Nerazumen korak države
Ali bo nov pravilnik šolskega ministrstva o enotnih zimskih počitnicah (poleg gospodarske krize) dodatno prizadel slovensko turistično gospodarstvo?
Kranj - Šolski koledar v novem šolskem letu 2010-2011 združuje zimske počitnice, kar jezi turistične delavce, saj naj bi imele po prvih izračunih zimske turistične destinacije od devet do 15 milijonov škode. Na ministrstvu za šolstvo trdijo, da gre za prijazno novost, ki jo bodo vesele predvsem družine.
Ker gre za zimske počitnice, naj bi sprememba najbolj prizadela slovenska smučišča oziroma žičničarje. »Žičničarji smo poenoteni, da gre za nerazumen korak ministrstva. V vseh sosednjih državah počitnice delijo po regijah, le pri nas jih bomo združevali. Zaradi tega bomo imeli velik izpad dohodka, saj imamo že sedaj le dva zelo privlačna termina: ob novem letu in v času zimskih počitnic,« pravi Srečko Retuznik iz RTC Krvavec. Pričakuje, da bo zaradi spremembe na smučiščih še več gneče, ki si je ne želijo ne žičničarji ne obiskovalci, slabša bo varnost, smučarji pa se bodo hitreje odločali za dopustovanje v tujini.
»Na Krvavcu ocenjujemo, da bo zaradi tega izpad dohodka znašal pol milijona evrov, v naši okolici pa bodo izgubili tudi drugi turistični ponudniki, posledično pa prek davkov tudi država,« pravi Retuznik. Žal mu je, ker kaže, da je odločitev dokončna, pred tem pa se ministrstvo ni posvetovalo z gospodarstvom. »Ocenjujemo, da bo združitev zimskih šolskih počitnic povzročila presežke povpraševanja v domačih turističnih središčih in posledično odliv turističnih prihodkov v tujino,« novost komentira Andrej Šprajc, direktor dejavnosti Turizem v Savi.
Meni, da se bo to poznalo zlasti v turističnih središčih, ki niso izrazito zimska (torej tudi v vseh Savinih termah in na Bledu), kar bo zagotovo vplivalo na njihovo slabše poslovanje. »Upam, da bo ministrstvo svojo odločitev znova pretehtalo,« dodaja Šprajc. »Takšno združevanje počitnic se nam zdi nenavadno, predvsem zato, ker se niso posvetovali z gospodarstvom,« pa pravi Miran Čurin, direktor kranjskogorskega podjetja Hit Alpinea. Dodaja, da bodo zimske počitnice in dopusti skoncentrirani na en teden, posledično bo več dopustov v tem tednu, kar bo imelo negativne posledice v gospodarski dejavnosti.
»Šolsko ministrstvo bi se moralo posvetovati tudi s turističnim gospodarstvom, saj bomo imeli zaradi enotnih počitnic veliko škode. V Hit Alpinei ocenjujemo, da bo izpad prihodka visok okoli 250 tisoč evrov.« Tudi Čurin upa, da bosta ministrstvo in vlada uslišala glas gospodarstva in svojo odločitev spremenili ter počitnice določili tako, kot so bile prej.