Že 25. spominski pohod na Triglav
Vrh simbola slovenstva je letos doseglo kar 556 pohodnikov iz vse Slovenije in zamejstva.
Rudno polje – Pohoda, ki so ga skupaj organizirale slovenske veteranske in domoljubne organizacije (Združenje borcev za vrednote NOB, Zveza veteranov vojne za Slovenijo in Združenja SEVER ter Zveza slovenskih častnikov), se je letos udeležilo kar 627 pohodnikov iz vse Slovenije in zamejstva. Vrh Triglava jih je doseglo 556, najstarejši pohodnik je imel kar 85 let. Na pot proti Triglavu so prve skupine pohodnikov iz različnih krajev Slovenije krenile že pretekli ponedeljek: med njimi iz Ankarana veterani Slovenske Istre, ki se jim je pridružil načelnik generalštaba slovenske vojske, general Alojz Steiner, pa pohodniki z Nanosa in skupina iz Radovljice, ki si je letos prvič za pohod izbrala redkeje prehojene gorske poti. Pohodniki z vseh smeri so se v petek zbrali v treh planinskih domovih: Triglavskem domu na Kredarici, domu Planika in Staničevem domu, v soboto popoldne pa so prišli na Pokljuko in v bleščeče jasnem poletnem dnevu 25. spominski pohod na Triglav zaključili s slovesnostjo na Rudnem polju.
»Ko vidim vse te prapore in vas, dragi pohodniki, vem, kdo je na enem mestu sposoben zbrati energijo te države. Vi ste tisti, ki nosite našo ključno energijo, ki povezuje generacije. Tu z vami vem, da ni krize, ki je ne bi zmogli prebroditi skupaj,« je pohodnike na Rudnem polju pozdravila slavnostna govornica, ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, ki je v svojem govoru še poudarila, da pohod na Triglav povezuje Slovenijo tudi v odnosu do skupnih simbolov – Triglava in morja. Jelušičeva se je organizatorjem zahvalila za njihova prizadevanja pri ohranjanju vrednot naše preteklosti ter ljubezni do domovine. »Te vrednote neguje tudi Slovenska vojska, temeljijo pa na spoštovanju zgodovinskih pridobitev borcev generala Maistra, vrednotah in junaštvu slovenskih partizanov v boju proti okupatorju in njihovim pomagačem ter dosežkih iz obdobja osamosvojitvene vojne. Slovenija je danes enakopravni del Evropske unije in zveze Nato, zato si skupaj z drugimi prizadeva za mir, svobodo in blaginjo ljudi povsod tam, kjer so ti elementarni demokratični standardi mrtva črka na papirju.«
Pohod na Triglav je leta 1986 prvič organizirala skupnost borcev Prešernove brigade, ki jo je takrat vodil Franc Šmit z Bleda, v spomin na vzpon partizanskih patrulj na vrh Triglava leta 1944. Letos je bil posvečen tudi 65. obletnici zmage nad nacifašizmom ter 20. obletnici plebiscita za samostojno Slovenijo.