Cesta povezovanja in turizma
S pomočjo denarja iz evropskih skladov sta občini Gorenja vas-Poljane in Žiri uredila cesto po slemenu Žirovskega Vrha.
Žirovski Vrh – Pr' Bukovcu v Žirovskem Vrhu se je v petek zbrala množica domačinov, ki so želeli pozdraviti veliko pridobitev svojega kraja: asfaltirano cestno povezavo od Javorča do Golega Vrha. Investicija je bila vredna približno pol milijona evrov, ker pa so dela spadala v evropski projekt Gorenjska panoramska cesta, sta občini (po vsaki gre približno polovica od skupno 3,4 kilometra ceste) odšteli le dobrih štirideset odstotkov tega zneska.
»Pred stoletjem bi v teh krajih zagotovo srečali našega rojaka dr. Ivana Tavčarja, ki se je v Zali zelo rad sprehajal in odhajal na lov,« je ob odprtju povedal gorenjevaško-poljanski župan Milan Čadež. S pomočjo urejene infrastrukture podeželje ne bo ostalo prazno, čeprav morajo Žirovskarji bolj trdo delati za svoj obstanek in razvoj (tako kot drugi v gorenjevaško-poljanski občini bodo tudi oni kmalu dobili širokopasovno internetno povezavo).
»Na obrobju občin se ponavadi vedno zatika pri investicijah, v tem primeru pa smo dokazali, da zmoremo sodelovati in se povezovati. Ne le za domačine v Žirovskem Vrhu, ampak za vse občane, ki radi prihajamo v te kraje, je cesta velika pridobitev, sedaj pa bodo sem lahko prišli tudi obiskovalci iz drugih krajev,« je povedal žirovski župan Bojan Starman. Prebivalci Žirovskega Vrha v novi panoramski cesti vidijo priložnost za razvoj turizma: zelo blizu je Vrhnika, Ljubljana, pa tudi Škofja Loka in drugi večji kraji, iz katerih bi lahko prišli obiskovalci.
»Občine na Škofjeloškem dobro sodelujemo in pripravljamo skupne projekte. Upam, da bomo lahko izpeljali še več realnih projektov,« je zadovoljen Igor Draksler, župan občine Škofja Loka, saj pri izvedbi prve etape projekta Gorenjska panoramska cesta sodeluje tudi ta občina in občina Železniki. Urejanje cest v hribovitih delih je najprej namenjeno ohranjanju prebivalstva, zato Starman: »Upam, da smo to v Žirovskem Vrhu že presegli. Pred leti je bilo tu kar osemsto vaščanov, ki pa so potem odšli v dolino.«
Po drugi strani je nova pridobitev namenjena turizmu. »Tu poteka čudovita kolesarska trasa, tu so utrdbe Rupnikove linije in tu je tudi zelo aktivno turistično društvo,« pravi Čadež. »Za ta projekt moramo najti evropski denar in nadaljevati. Načrte imamo in tudi tržili bi jo lahko kot turistično celoto,« pa dodaja Draksler. Skupno bodo za panoramsko cesto na Škofjeloškem štiri občine iz evropskega sklada za regionalni razvoj prejele 1,8 milijona evrov.