Osvežimo se s hruškami
Vroče poletje ni čas, ko bi se človek basal s težko kalorično hrano, pač pa se mu najbolje prileže lahka hrana, ki telo osveži in pomaga premagovati vročinske napore. Hruške so kot nalašč za peklensko vroče dni. Kako bi tudi ne bile, saj vsebujejo tudi do 92 odstotkov vode.
Več kot pet tisoč sort
Čeravno sodijo hruške (Pyrus communis) bolj kot med poletne, med radosti, ki nam obogatijo jesen, se z nekaterimi sortami lahko osvežimo že poleti. S tem sadežem ženskih oblin, ki se v ustih raztopi kot nektar, so si življenje sladkali že Feničani, Grki, Rimljani in Perzijci. Homer jih v Odiseji omenja kot darilo bogov, Plinij pa jih je v 1. st. naštel že šestintrideset sort. Že takrat so hruške jedli kot poobedek, jih uporabljali pri izdelavi nekaterih pijač in žganic in se z njimi tudi zdravili, če je bilo potrebno. Postajale se vse bolj priljubljene in v srednjeveški Italiji so jih gojili že več kot dvesto sort. Dandanašnji naj bi bilo na svetu že več kot pet tisoč poimenovanih sort hrušk.
Za zdravo črevesje
Hruške vsebujejo malo kislin in toliko več sladkorjev. V njih se skriva bogastvo kalija, ki vpliva na odvajanje odvečnih količin natrija, s tem pa tudi vode, ki jo veže natrij, iz telesa. Zaradi njegovega precejšnjega diuretičnega in razstrupljevalnega učinka se pogosto priporočajo t. i. hruškovi dnevi. Vendar za prečiščenje sečnih poti in telesa ni dobro zaužiti preveč sadežev naenkrat, saj lahko prebavila burno reagirajo na velike količine. Dovolj je nekaj sadežev čez dan. Hruške se lahko pohvalijo tudi s fosforjem, ki je pomemben za pravilno delovanje srca in ledvic, vitaminom A, vitaminoma B1 in B2, folno kislino, ki spodbuja nastajanje krvi, in vitaminom C. Primerne so pri razstrupljanju težkih strupov (svinec, živo srebro, kadmij) in konzervansov iz telesa. Ker vsebujejo veliko vode, so hitro prebavljive. Hranilne snovi hitro pridejo v črevesje in tako čistijo črevesje, preprečujejo vnetja in zdravijo črevesje. Za lajšanje težav z zaprtjem je hruška idealen sadež. Na mah uredi prebavo in odpravi posledice, ki nastopijo zaradi preslane prehrane. Če se odločate za shujševalno dieto, so hruške kot naročene za vas. Blagodejne so tudi za malčke, saj so polne hranljivih snovi, ne vsebujejo nasičenih maščob in so lahko prebavljive.
Preventiva pred srčnim napadom
V ljudskem zdravilstvu na splošno velja, da hruške na človeka vplivajo pomirjevalno, mu olajšajo iztrebljanje, ga poženejo na vodo, mu zbijejo vročino, znižajo previsok krvni tlak. Preventivno naj bi delovale tudi proti srčnemu napadu in raku. Uporabljamo jih, kadar želimo odpraviti drisko ali zaprtje in se znebiti napihnjenega trebuha. Nekateri menijo, da naj bi blažile sladkorno bolezen, motnje krvnega obtoka, živčnost, vnetje ledvic, revmo in protin. Uživamo jih tudi za boljše delovanje srca, jeter in žolča, za obnavljanje krvi ter izločanje ledvičnih kamnov. Pri zdravljenju so poleg svežih plodov, uporabni tudi uležani plodovi, listi, sok iz svežih hrušk ter kompot iz svežih in suhih plodov.
V pomoč pri pomladitvi
Za konec še nekaj uporabnih hruškovih receptov, ki jih poseduje ljudsko zdravilstvo. Proti kroničnemu zaprtju zjutraj na tešče jemo uležane hruške. Proti driski se obnese sok iz svežih zrelih hrušk. Proti napenjanju najbolj koristi, če uživamo hruškov kompot pred zajtrkom, kosilom in večerjo. Kdor bi se želel pomladiti, naj v mešalniku zmelje eno hruško, en grozd ter pet mandljevih jedrc. Zmes uživa po malem med glavnimi obroki, mesec do mesec in pol.