Davorin Preisinger (Foto: Gorazd Kavčič)

Opuščeni rudniki v Sloveniji

"Jamarji smo vedoželjni tiči in zato so nas že od nekdaj zanimali vsi prostori v podzemlju, pa naj jih je izdolbla narava ali človek." Davorin Preisinger v knjigi, ki jo odlikuje tudi bogato slikovno gradivo, predstavlja več kot petdeset opuščenih rudniških rovov.

Knjiga ima 152 strani, 350 fotografij, izšla je v slovenskem in angleškem jeziku. Nekaj primerov mineralov, ki jih opisuje v knjigi, ima Davorin Preisinger razstavljenih na stalni razstavi v kranjskih rovih.

Pri Založbi Turistika je izšla knjiga Rudniki – Opuščeni rudniki v Sloveniji, v kateri je predstavljenih več kot petdeset opuščenih rudniških rovov barvnih kovin, kremena in premoga. Vsak rudniški rov je predstavljen v samostojnem poglavju s kratkimi, jedrnatimi teksti, ki jih dopolnjujejo fotografije notranjosti rudnikov. Avtor Davorin Preisinger, dolgoletni jamar in zbiralec mineralov, pri vsakem rudniku posebno pozornost namenja predstavitvi mineralov in rudnin. »Jamarji smo vedoželjni tiči in zato so nas že od nekdaj zanimali vsi prostori v podzemlju, pa naj jih je izdolbla narava ali človek. Posebej to velja za tiste, ki smo zabredli med zbiralce mineralov. Naši učitelji jamarstva so nam vcepili v dušo spoštovanje ohranjenosti in nedotakljivosti vsega v jamah … Tudi mi učimo tako naprej. Nekaj drugega pa so opuščeni rudniki, umetno delo človeških rok. Vsak rešen primerek minerala je z našim delom ohranjen,« je povedal in poudaril, da je namen knjige ozaveščanje otrok in odraslih, saj je bilo v 19. stoletju v naših krajih ogromno rudarjenja, ki pa je v 20. stoletju izgubljalo zagon.

Več kot trideset let se Davorin Preisinger ukvarja z raziskovanjem slovenskega podzemlja. »Začela sva skupaj s Stanetom Lamovškom. Najprej sem raziskoval brez fotoaparata, potem je ta postal moj stalen sopotnik. Ko se je nabralo že približno tristo fotografij, sem imel prvo predavanje, pa drugega … Ob neki priložnosti mi je Matjaž Chvatal iz Založbe Turistika rekel, kaj, če bi »naredila« knjigo o opuščenih rudnikih? In sva jo. Izredno težko je bilo narediti izbor, kaj uvrstiti v knjigo. Veliko prostora sem namenil tržiškemu koncu, pa tudi litijskemu, koder sem tudi veliko hodil,« je avtor povedal na nedavni predstavitvi knjige. Na prvih straneh beremo o Šentanskem rudniku živega srebra v Podljubelju s prikazi Julijevega, Avgustovega, Friderikovega in Jakobovega rova, pa glavnega Antonovega rova ter Jurijevega in Alojzijevega rova. Beremo še o rudniku mangana na Šmarjetni gori. Preisinger piše tudi o rudarjenju na Cerkljanskem; leta 1851 je bila ustanovljena rudarska družba Škofje za iskanje in pridobivanje bakrovih rud. »S prijateljem Stanetom Lamovškom sva v začetku osemdesetih let iskala bakrove minerale v dolini Kopačnice. Našla sva samo drobcene sledi malahita. Domačini pa so nama povedali, da so nekoč po rudniškem rovu hodili na delo v Cerkno. Koliko je v tem resnice, nisva nikoli ugotovila,« začini vsebino avtor. Ali pa denimo, kot beremo na strani dvainosemdeset: »Pri kopanju premoga v rudniku Motnik so med drugimi fosilnimi ostanki našli tudi kosti pritlikavega nosoroga.«

V izboru opuščenih rudnikov so dobile svoje mesto tudi znamenite Savske jame, pa rudnik svinca Knapovže, v katerem je izredna pestrost mineralov, nadalje rudnik kremena nad Krašnjo pa opuščen rudnik svinca, cinka, barita in živega srebra, imenovan Sitarjevec po istoimenskem hribu pri Litiji, rudniška rova v Janezovem grabnu pod Pohorjem, rudnik boksita Ložnica pod Vranjekom … Kot opozarja Davorin Preisinger, pa naj knjiga ne bo navdih za to, da bi se na oglede odpravili sami: »Obiskovanje opuščenih rudniških rovov je zelo nevarno in je dovoljeno samo v spremstvu vodiča. Lahko pa obiščete kak turistični rudnik, ki je urejen za varen obisk.« T. i. »turističnih« rudnikov pa je v Sloveniji premalo, je prepričan avtor knjige: »Ne vem, zakaj se lokalni veljaki ne zavzamejo za to, da bi jih uredili za varne oglede in del te zgodovine pokazali domačinom in tujcem.«

Kot zaključi založnik Matjaž Chvatal: »Knjiga Rudniki, opuščeni rudniki v Sloveniji je pomembno delo in prispevek k spoznavanju naše v javnosti že skoraj pozabljene bogate rudarske zgodovine.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 30. junij 2013 / 08:19

Konec prikrojevanja prometa?

Prvega julija bodo za davčne zavezance začele veljati nekatere spremembe pri gotovinskem poslovanju, s katerimi želi davčna uprava zmanjšati obseg sive ekonomije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Na Zelenici ničesar nezakonitega

Zelenica - Kriminalisti policijske uprave Kranj pri preiskavi okoliščin nesreče na smučišču Zelenica, kjer je bil minulo soboto snežni plaz usoden za 34-letnega Tržičana, niso ug...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Srečanje ekoloških kmetov

Brezje - Člani Združenja za ekološko kmetovanje Gorenjske se bodo danes, v soboto, ob 18. uri zbrali v kulturnem domu na Brezjah na rednem občnem zboru. Na dnevnem redu bodo poro...

Gospodarstvo / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Iskratel bo lastninilo tudi 213 zaposlenih

Na vabilo, da s kapitalskimi vložki prek komanditne družbe sodelujejo v lastninjenju Iskratela, se je odzvalo 213 zaposlenih.

Jesenice / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Problematični niso psi, ampak lastniki

"Moja pasja vzgoja ni trda, je pa dosledna. S psom je treba delati, vztrajati, utrjevati znanje. Pes mora ubogati - kajti človek je gospodar," pravi Branko Pirc, kinolog z 32-letnimi izkušnjami.

Prosti čas / sobota, 20. februar 2010 / 07:00

Najprej Ema, potem Chris Rea

Chris Rea prihaja v Ljubljano 22. februarja. V ponedeljek torej. Dan po tem, ko bomo Slovenci že vedeli, kdo nas bo maja zastopal na Evrosongu.