Odstranjevanje klopa ni naloga nujne medicinske pomoči, piše na oglasni tabli v Zdravstvenem domu Škofja Loka. (Foto: Tina Dokl)

Klopa odstranite s pinceto

Na klopa ne dajemo olja, alkohola in drugih tekočin, ker je verjetnost za okužbo pri takem odstranjevanju večja.

Klop živi najraje v vlažnem in senčnem območju, najpogosteje na območjih listnatih gozdov z bujno podrastjo. Pri prehodu na človeka pride klop najpogosteje v stik z okončinami. Išče nežne predele kože, katere najlažje predre. Klopi so nevarni, ker povzročajo lokalna vnetja in prenašajo povzročitelje bolezni. V Sloveniji ljudje najpogosteje zbolevajo za lymsko boreliozo in klopnim meningoencefalitisom.

Klopa odstranite takoj, ko ga opazite. »K dežurnemu zdravniku zaradi tega res ni treba iti. Najbolje je, da klopa odstranite s čim tanjšo pinceto; zagrabite ga čim bolj pri koži, na mestu, kjer je prisesan in ga previdno potegnite ven. Na klopa ne dajajte olja, alkohola in drugih tekočin, ker je verjetnost za okužbo pri takem odstranjevanju večja. Ti stari ljudski načini odstranjevanja klopa samo nadražijo in tvegamo, da v človeško telo spusti povzročitelje bolezni,« opozarja Miha Zavrl, dr. med. iz Zdravstvenega doma Kranj. Možnost okužbe s povzročitelji bolezni, ki jih prenašajo klopi, se povečajo, če je klop prisesan dlje časa, opozarja zdravnik: »Dlje časa je klop prisesan, več časa ima, da tisto, kar ima v sebi, izloči.«

Lahko da se vam odstranjevanje klopa ponesreči in glava klopa ostane pod kožo. Kako ukrepati v tem primeru? »Če glave klopa ne odstranite, se teoretično še vedno lahko okužite. S pinceto skušajte odstraniti še glavo, če vam ne uspe, se oglasite pri zdravniku.« Klop je tujek, ki v koži lahko sproži tudi lokalno vnetje. »Če se na mestu vboda pojavi ognojek, ravno tako obiščite svojega zdravnika,« svetuje sogovornik.

Sum na okužbo

Pomembno je, da po odstranitvi klopa še dlje časa opazujete mesto okoli vboda in druge spremembe na telesu in pri počutju. »Če se na mestu vboda pojavi močno rdeč izpuščaj, ki se počasi širi, na sredini pa začne bledeti in ostane kolobar, obstaja sum na lymsko boreliozo,« opozarja zdravnik. Kolobar (obročast izpuščaj) se lahko razvije od tri do dvaintrideset dni po klopovem ugrizu in če ga opazite, morate takoj obiskati zdravnika, ki bo bolezen zdravil z antibiotiki. Pomembno pa je, da običajno alergično reakcijo kože, ki se pojavi takoj po klopovem ugrizu, ločite od kožne spremembe, ki je značilna za lymsko boreliozo.

Zdravnik nadaljuje: »Klopni meningoencefalitis običajno poteka v dveh fazah. Najprej se pojavijo znaki gripe z vročino, ki trajajo kak teden. Sledi od nekaj dni do treh tednov prostega intervala, potem pa se spet pojavijo težave, podobne znakom gripi. Začne boleti glava, pojavi se slabost, lahko tudi bruhanje, moti nas svetloba, zelo značilen znak za klopni meningoencefalitis je trd vrat. Dobro je, če bolnik že v prvi fazi obišče zdravnika in mu pove, da je imel klopa. Možnosti zdravljenja te bolezni so omejene zgolj na lajšanje znakov bolezni, ki trajajo, dokler organizem sam ne premaga povzročitelja. Pomemben je počitek.«

Zaščita pred klopi

»Preden se odpravite v naravo, odkrite dele telesa namažite z repelenti, oblecite svetla oblačila iz gladkega materiala, ki klopom onemogočajo, da bi se oprijeli. Ko se vrnete domov, se temeljito preglejte, oprhajte, najbolje je, da operete tudi oblačila, ki ste jih imeli na sebi. Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu pa je cepljenje. Gre za precej varna cepiva, ki se pri nas in v sosednji Avstriji že dolgo uporabljajo. Stranski učinki so redki in spominjajo na blažjo obliko gripe. Cepivo za boreliozo je še v fazi testiranja in je težko napovedati, kdaj bo dostopno,« razloži sogovornik. Vsi klopi v Sloveniji seveda niso prekuženi, res pa živimo na endemskem območju.

Na dopust s »klopom«

Neprijetno je, če smo dobili klopa pred odhodom na dopust. »Idealno bi bilo, če bi lahko počakali doma, da mine čas, ko še lahko izbruhne katera od bolezni klopov. Če odhoda na dopust zaradi tega ne želite preložiti in potujete celo v kraje, kjer te bolezni ne poznajo (južna polobla), je moje priporočilo, da pred odhodom obiščete svojega zdravnika in ga prosite, naj napiše navodila za zdravnika v tujini, kako naj ukrepa in kako naj zdravi, če se pojavi lymska borelioza ali klopni meningoencefelitis,« še svetuje Miha Zavrl.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 2. januar 2008 / 07:00

Na pogorišču Planike cvet uspešnih

Nekdanji objekt Planike, ki jo starejši poznajo tudi kot nekdanjo osnovno šolo na Breznici, v zadnjih letih znova cveti. V njem delujejo štiri domača podjetja.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 25. junij 2010 / 07:00

Večer z okusom ´pod marelo´ s Chrisom Eckmanom

Klub študentov Kranj v petek pripravlja drugi koncert iz serije Večerov z okusom 'pod marelo'. Tokrat bo gost Chris Eckman, ameriški glasbenik, ki že nekaj let ustvarja v Sloveniji. Akusti...

GG Plus / petek, 25. junij 2010 / 07:00

Klopa odstranite s pinceto

Na klopa ne dajemo olja, alkohola in drugih tekočin, ker je verjetnost za okužbo pri takem odstranjevanju večja.

Zanimivosti / petek, 25. junij 2010 / 07:00

Anketa: Preveč brezbrižni do praznika

Slovenci že dvajset let živimo v samostojni in demokratični državi, zato predvsem starejši ob prazniku državnosti občutijo poseben ponos. Sami so bili namreč priča osamosvojitvenim procesom, medtem ko...

Bled / petek, 25. junij 2010 / 07:00

Vila ni v državnem interesu

Obnovo Riklijeve vile, pravi Mark Oman, namerava izpeljati tudi brez državnih sredstev, vendar bo šlo zato bolj počasi.

GG Plus / petek, 25. junij 2010 / 07:00

"Cene, hvala, nekaj smo pa le naredili!"

Kranj in Radovljica sta se v ponedeljek še enkrat povezala v spominu na nedavno preminulega umetnostnega zgodovinarja, likovnega kritika, muzealca in konservatorja, doktorja znanosti, humanista in čas...