Kmalu splošna stavka?
Sindikati zaradi nove delovnopravne zakonodaje, ki ni socialno usklajena, ne izključujejo niti splošne stavke.
Kranj – Vlada je v Državni zbor brez dialoga s socialnimi partnerji poslala sveženj predlogov zakonov delovnopravne zakonodaje, ki znižujejo dosežene pravice delavcev in poslabšujejo njihovo ekonomsko in socialno varnost. »Ne pristajamo na trgovino, češ sindikatom (delavcem) smo povišali minimalno plačo, sedaj moramo ugoditi še delodajalcem,« pravi Rajko Bakovnik, predsednik Zveze reprezentativnih sindikatov Slovenije in nadaljuje: »Teh sprememb niti niso predlagali delodajalci, čeprav se z njimi strinjajo. Sicer pa skrajšanje odpovednih rokov in nižanje odpravnin ne bo preprečilo stečajev, morda bo katerega le odložilo. Kdo lahko zagotavlja, da se bo 'privarčevani' denar usmeril v širitev dejavnosti in nove zaposlitve? Vladni predlogi lahko le drastično poslabšajo varnost delavcev in zaostrijo socialni konflikt.«
»Od osamosvojitve smo v Sloveniji preživeli precej hudih ekonomskih kriz in hkrati sprejeli reforme socialne in delovne zakonodaje s socialnim dialogom. Prekinitev socialnega dialoga pomeni nespoštovanje tistih, ki jim je našo mlado državo kljub krizam uspelo s socialnim dialogom ekonomsko in socialno razviti. Vlada je s samovoljnostjo zavrgla sposobnost, s katero smo do sedaj skupaj našli rešitve, ki so bile sprejemljive za vse socialne partnerje,« pa meni Romana Oman, sekretarka območne organizacije ZSSS Kranj. Oba sindikalista sta prepričana, da takšno ravnanje Vlade vodi le v konflikte, namesto da bi izvajala ukrepe za gospodarsko rast in nova delovna mesta. V Sloveniji je trenutno skoraj sto tisoč brezposelnih.
»Do sedaj nam je vedno uspelo doseči kompromis. Reforma je uspešna in dosega rezultate le, če jo sprejmejo vsi partnerji,« vladi roko ponuja Omanova in dodaja: »Nihče ne verjame, da bo zaradi nižjih odpravnin in krajših odpovednih rokov več delovnih mest. Uspešnost podjetij se ne da graditi na znižanju že tako majhnih odpravnin delavcem ob hkratnem izplačevanju nepredstavljivih in neomejenih odpravnin vodilnim. Morda kmalu ne bo nihče več upravičen do odpravnine,« pravi Romana Oman.
Bakovnik napoveduje: »Če bo Vlada na enak način v DZ poslala tudi neusklajen predlog sprememb pokojninske in druge delovnopravne ter socialne zakonodaje, se verjetno hujšim socialnim konfliktom ne bo mogoče izogniti.« V ZSSS odločno nasprotujejo sedanjim potezam vlade, Omanova pa pravi, da člani zahtevajo aktiviranje vseh pravnih sredstev za zaščito delavcev in ponovno vzpostavitev socialnega dialoga.