Nenadno srčno smrt pri športu proučuje tudi Andrej Stare, dr. med. in znani športni komentator, ki je zaskrbljen nad zlorabo dopinga v Sloveniji.

Medalje ne opravičujejo dopinga

Vse več je smrtnih primerov športnikov, ki jim na tekmovanjih ali treningih nenadoma zastane srce, zato so strokovnjaki s področja medicine in drugih sorodnih področij začeli iskati povezave med jemanjem nedovoljenih poživil in nenadnim zastojem srca ter smrtjo.

Prva uradna zloraba snovi je bila zabeležena na olimpijskih igrah v Atenah leta 1906, ko je kanadski maratonec William Sherring pred tekmo dobil injekcijo strihnina, prva diskvalifikacija pa se je zgodila na olimpijskih igrah v Mehiki, ko je švedski tekmovalec Hans Gunnar v streljanju tekmoval rahlo vinjen. Od leta 1968 do leta 2010 so na olimpijskih igrah pri jemanju dopinga ujeli 119 športnikov in športnic, ki so jim skupaj odvzeli 53 medalj. Zaradi dopinga so do sedaj skupaj kaznovali že 5061 športnikov in športnic. Najpogosteje zlorabljene snovi v športu so anabolni steroidi in moški spolni hormoni. To so predvsem stenozolol, clanbuterol in testosteron. Vplivajo na presnovo v mišicah, povišujejo možnost vsrkavanja vode v celice in zvišajo mišično moč. Stanski učinki so povišanje krvnega pritiska, zvišanje koncentracije LDL holesterola, povišanje nevarnosti kardiovaskularnih bolezni, predvsem bolezni koronarnih žil, povzročajo okvare jeter, maskulinizacijo, poraščenost in vplivajo na spremembo glasu.

Eden tistih zdravnikov, ki ga povezava med dopingom in nenadno srčno smrtjo pri športu še posebej zanima, je Andrej Stare, ki ga ljubitelji športa poznajo tudi kot izjemnega televizijskega komentatorja športnih prenosov, zlasti atletike in hokeja. Tako tudi ni čudno, da se je prav on lotil proučevanja dopinga kot kuge modernega športa in si ob tem postavil tudi vprašanje, ali so nenadne srčne smrti športnikov povezane z jemanjem nedovoljenih poživil.

»V zadnjih petnajstih letih je bilo več kot sto primerov športnikov, ki so umrli na športnih prireditvah, tekmah in treningih. Povprečna starost se je zelo znižala, tako da imamo letos celo primer 17-letnika, mladega nigerijskega reprezentanta. Večina drugih je stara do 33 let, umrli pa so se ukvarjali z najrazličnejšimi športi. Prav tako je moč ugotoviti, da ni pomembno, iz katere države športniki prihajajo, smrt, ki kosi med njimi, namreč prav nič ne izbira. Kljub vsemu je nenadna smrt najpogostejša v nogometu in atletiki. Nekatere smrtne žrtve smo videli celo v naših neposrednih prenosih,« pravi Andrej Stare, ki je proučeval različne pisne vire srčne smrti med športniki, od Grka Filipidesa naprej, ki se je leta 490 pred našim štejem mrtev zgrudil po maratonskem teku. Prvi, ki je umrl med igranjem nogometa, je bil leta 1889 Anglež William Crooper, leta 1967 pa je med vožnjo izgubil zavest in umrl svetovni prvak v kolesarstvu Tom Simpson. Odkrili so mu zlorabo anfetamina ter obdukcijsko dokazan zastoj srca zaradi hipertrofične kardiomiopatije.

»Zanimivo je, kako so pisni viri opisali nenadno srčno smrt: razneslo mu je srce,… doživel je slabost, sledila je takojšna smrt, … med vožnjo na kolesu mu je odpovedalo srce … Znanstveniki so se namreč relativno pozno začeli ukvarjati s problematiko nenadne smrti pri športnikih. Šele v devetdesetih letih so začeli iskati povezavo med uporabo dopinga in nenadnimi srčnimi smrtmi. Tako je skupina zdravnikov začela spremljati kardinalne težave tekačev, predvsem maratoncev,« pravi Andrej Stare in dodaja, da so v objavljenih člankih posumili, da je nenadne srčne smrti povzročil ravno doping.

Število smrtnih primerov na treningih in tekmovanjih se je z leti povečevalo, tako da zadnja leta v povprečju umre petnajst športnikov, celo tisti z zvenečimi imeni, olimpijski in svetovni prvaki (umetnostni drsalec Sergej Grinkov, nogometaš Antonio Puerta, maratonec Ryan Shay, hokejist Aleksej Čerepanov, …). Glede na obdukcijske zapisnike so vzroki nenadne srčne smrti hipertrofična kardiomiopatija, motnja ritma in genetska manjvrednost žilne stene.

Mednarodni olimpijski komite je leta 1982 na kongresu v Riu de Janeiru sprejel besedo doping in jo prevedel kot prevaro. »Zgodovina dopinga je stara ravno toliko kot zgodovina modernega športa. Že Herodot je zapisal, da so zmagovalci antičnih olimpijskih iger jedli meskalen in žvečili liste rastline, podobne koki. Trenutno je na črni listi prepovedanih 233 različnih substanc in postopkov, s kugo modernega športa pa so okuženi domala vsi olimpijski in neolimpijski športi. Spisek prevarantov na področju dopinga je dolg, zanimiv in seveda zelo žalosten,« pravi Andrej Stare in dodaja, da je Slovenija med najbolj ogroženimi državami v Evropi, saj so med sto tisoč športniki na dopinških kontrolah odkrili več kot trideset pozitivnih. Ob tem je treba vedeti, da pri WADA (World anti doping agency) ocenjujejo, da s sedanjim programom antidopinških kontrol ujamejo manj kot dva odstotka športnikov, ki se poslužujejo dopinga!

»Obstaja torej povezava med nenadno srčno smrtjo in jemanjem nedovoljenih poživil, saj so v večini srčne smrti povzročene zaradi neodkrite kadriovaskularne bolezni v povezavi z dopingom,« pravi Andrej Stare in odločno poudarja: »Seštevanje medalj ne opravičuje dopinga!«

Stare še dodaja, da je z ozaveščanjem mladih o vseh pasteh nespoštovanja pravil športnega obnašanja treba začeti že zelo zgodaj, prav tako pa bi bilo potrebno zagotoviti preventivne preglede tako vrhunskih športnikov kot rekreativcev, ki so zelo dragi, primanjkuje pa tudi usposobljenih strokovnjakov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / petek, 28. junij 2013 / 10:12

Obuditev Trnuljčice na Visokem

V tokratni anketi je sodelovalo natanko 500 prebivalcev Gorenje vasi, Poljan in Sovodnja ter njihove okolice. V in ob Tavčarjevem dvorcu na Visokem je vse več prireditev. Vprašane smo prosili za mn...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Vse od ženske za mešalno mizo pa do Buldogov v Ostrigi

Kranjski Club Extreme je oktobra gostil Dj-ko madžarskega porekla, Niki Belucci. Še ne tridesetletna lepotica je znana po svojih toples nastopih, vendar z pravo mero erotike in este...

Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Jubilej Osnovne šole Predoslje 1961-2011

V Gostilni Arvaj pri Kokrškem mostu v Kranju so se družili sošolci in tako proslavili častitljiv jubilej. Zbrali so se na pobudo Ivanke Rihtar, srečanje pa so organizirali Andrej Bitenc, Angelca...

Prosti čas / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

Stepice so praznovale

Konec tedna so svojih plesnih petnajst let proslavile Stepice Lea Bašelj, Tina Dolenc, Ema Debenec, Ana Jesenko, Dajana Nanova, Helena Oblak, Milena Primožič, Nika Selak in Darja Stanonik. V soboto so...

Šport / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

S pomembno točko iz Gradca

Jesenice - Tokrat so hokejisti v ligi EBEL redni krog odigrali med tednom, ekipa Acroni Jesenic pa je gostovala v Salzburgu. Salzburški rdeči biki, ki veljajo za doma skorajda ne...

Kultura / petek, 28. oktober 2011 / 07:00

V Mavčičah odprli Jenkove dneve

V ponedeljek so v Mavčičah gostili letošnjega dobitnika Jenkove nagrade za pesniško zbirko Kot dar Primoža Čučnika ter nominiranca Petro Zupančič in Iztoka Osojnika.