Kdaj brezplačno cepljenje?
Čeprav za klopni meningitis ni pravega zdravila, najbolj učinkovito in varno pa ga preprečimo s pravočasnim cepljenjem, le-to ni brezplačno, niti za otroke.
Za klopni meningitis (klopni meningoencefalitis) v Sloveniji vsako leto v povprečju zboli 263 oseb, na Gorenjskem, kjer živi približno desetina prebivalstva, pa 63 oseb, kar pomeni, da je obolevnost na Gorenjskem 2,4-krat večja, kot je povprečna obolevnost v državi. Oboleli so vedno tako hudo prizadeti, da jih je treba hospitalizirati, saj pride do vnetja ovojnice in možganov. In čeprav za klopni meningitis še vedno ni pravega zdravila, najbolj učinkovito in varno pa jo preprečimo s pravočasnim, a razmeroma dragim cepljenjem, to še vedno ni brezplačno, niti za otroke. Strokovnjaki sicer cepljenje zelo priporočajo vsem od enega leta dalje. »Epidemiologi že dolgo predlagamo, da bi cepljenje uvrstili v program obveznega zdravstvenega zavarovanja, kot je na primer v Avstriji, a očitno Slovenija še ni dovolj bogata država za kaj takega,« ugotavlja dr. Irena Grmek Košnik, vodja Zavoda za zdravstveno varstvo Kranj.
Z njo smo se pogovarjali na humanitarni prireditvi Hodim, da pomagam, ki jo je konec maja v Cerkljah pripravil Lions klub Brnik. Izkupiček prireditve v nordijski hoji (okoli 1100 evrov) so namenili prav cepljenju cerkljanskih otrok proti klopnemu meningitisu, del pa tudi šolskemu skladu domače OŠ Davorina Jenka. »Poleg tega je podjetje GlaxoSmithKline doniralo še dvesto otroških doz cepiva,« je bil po prireditvi zadovoljen predsednik Lions kluba Brnik Gregor Makuc.
Odmerek cepiva za odrasle stane 33 evrov, za otroke je tri evre cenejši. Kot pravi Grmek Košnikova, so za učinkovito bazično cepljenje potrebni trije odmerki cepiva v prvem letu cepljenja, nato pa je treba zaščito vzdrževati z osvežitvenimi odmerki cepiva na vsakih tri do pet let. Lani je bilo na Gorenjskem proti klopnem meningitisu porabljenih 11.834 odmerkov cepiva. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Kranj so v lanskem letu pričeli na novo cepiti 1320 oseb, skupno pa so porabili 5303 odmerke cepiva. »Ocenjujemo, da se glede na ogroženost, še vedno premalo Gorenjcev odloča za cepljenje,« še pravi Grmek Košnikova.