Mediacija na vseh sodiščih
Od danes naprej morajo vsa prvostopenjska sodišča (okrajna, okrožna in delovna) v državi strankam zagotoviti možnost uporabe mediacije za rešitev sporov.
Kranj - Uvedbo mediacije na okrajnih, okrožnih in delovnih sodiščih s 15. junijem 2010 zapoveduje lani sprejeti zakon o alternativnem reševanju sporov. Do konca leta 2009 je mediacijo ponujalo deset sodišč, med njimi tudi okrožno v Kranju, sedaj pa se širi na vseh 59 prvostopenjskih sodišč. Po 15. juniju 2012 bodo morala mediacijo strankam ponujati tudi vsa drugostopenjska sodišča (Višje sodišče v Ljubljani jo že).
Mediacija lahko poteka največ tri mesece, če sprti stranki s pomočjo mediatorja, ki ga postavi sodišče, v tem času ne dosežeta dogovora o rešitvi spora, se bo nadaljeval reden sodni postopek. Stranke se bodo same odločale za mediacijo, če je zadeva izredno primerna za mediacijo, pa lahko sodišče samo izda sklep o napotitvi strank na mediacijo, zoper katerega se stranke lahko pritožijo. Mediacije v družinskih sporih, ki zadevajo razmerja med starši in otroki, in sporih zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi bodo v celoti brezplačne, saj bo stroške krila država. V drugih zadevah bodo za stranke brezplačne prve tri ure mediacije, pri čemer bo država krila stroške mediatorja, medtem ko bodo stranke morale plačati odvetnika, če ga bodo seveda najele. V gospodarskih sporih je mediacija v celoti plačljiva.