Gorki v izvajanje prihodnje leto
Sredi tedna so se gorenjski župani z Borutom Pahorjem in pristojnima ministroma dogovorili o uresničitvi projekta Gorki.
Kranj – Spomnimo, da bo evropski projekt Gorki številnim v regiji zagotavljal preskrbo s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje odpadnih voda, po prvih načrtih pa je bil vreden 120 milijonov evrov. »Na sestanku nam je predsednik zagotovil denar za oba projekta Gorki. Izkazalo se je, da je bil naš strah neupravičen,« pravi Damijan Perne, župan Kranja. »Sklenili smo konkreten dogovor,« pa sestanek ocenjuje Tomaž Tom Mencinger, župan Jesenic, in nadaljuje: »Ministra Henrik Gjerkeš in Roko Žarnič morata do četrtkove seje vlade predsedniku Pahorju predstaviti konkretne načrte za uresničitev projekta, že čez en teden pa bomo župani dobili načrt za realizacijo projekta.«
Na sestanku so ugotovili, da gre za enega najpomembnejših projektov Gorenjske, tako za razvoj gospodarstva, turizma kot normalno preskrbo prebivalcev. Projekt Gorki je sedaj razdeljen na dva dela. Prvi zajema občine Bohinj, Jesenice, Radovljica in Žirovnica, 22 milijonov evrov vredno vlogo so občine že oddale in bodo vsaj v nekaterih občinah gradili že prihodnje leto. Druga vloga zajema Mestno občino Kranj, Naklo in Šenčur z najpomembnejšo investicijo v čistilno napravo Kranj in pripadajočo kanalizacijo. Ocenjena vrednost del znaša 65 milijonov evrov, vloga še ni pripravljena.
»Vlogo bomo oddali v enem mesecu, sledijo usklajevanja, po najhitrejšem scenariju pa bo vloga potrjena v začetku prihodnjega leta,« je pojasnil kranjski podžupan Stane Štravs. Gradnja drugega dela projekta Gorki, ki ga vodi MO Kranj, naj bi se tako začela v drugi polovici prihodnjega leta. Vsi projekti morajo biti zaključeni do konca leta 2015, sicer bodo občine morale plačati visoke kazni.
Minister Gjerkeš je tudi zagotovil, da bo do konca meseca našel rešitev tudi za izpadle podprojekte (Smlednik, Preddvor, Skaručna, Kropa), saj bi zaradi dosedanjih vlaganj občine lahko postale celo nelikvidne. »Del krivde moramo prevzeti sami, saj se očitno ne znamo dogovoriti in določiti koordinatorja, ki bi znal povezati vse občine,« meni Mencinger in dodaja, da je v Sloveniji prijavljenih za 1,8 milijarde evrov projektov, država pa ima (skupaj z denarjem Evropske unije) na voljo šeststo milijonov evrov.