Kranjski gasilci usposabljali makedonske kolege
V Gasilsko reševalni služni Kranj so prejšnji teden gostili štiri gasilce iz makedonskega mesta Kočani. Seznanili so jih s sodobnimi tehnikami reševanja in najnovejšo gasilsko opremo.
Kranj – Potem ko sta januarja lani župana občine Kranj in Kočani Damijan Perne in Ljubomir Janev podpisala listino o sodelovanju na področju zaščite in reševanja s poudarkom na požarni varnosti, so minuli teden kranjski poklicni gasilci na usposabljanju gostili svoje kolege iz Makedonije. Direktor Gasilsko reševalne službe Kranj Vojko Artač je pojasnil, da so štiričlansko gasilsko ekipo iz Kočanov seznanili s sodobno tehniko in opremo protipožarne zaščite, peljali so jih tudi na intervencijo pri prometni nesreči. »Gostje so si ogledali tudi gasilski vaji v Šenčurju in Škofji Loki ter šolski center na Igu, kjer se izobražujejo mladi gasilci,« je razložil Artač.
Spomnimo, da so gasilci iz Kočanov januarja lani prejeli tudi rabljeno gasilsko vozilo, ki ga je uporabljalo Prostovoljno gasilsko društvo Mavčiče, in gasilsko črpalko, ki je bila v uporabi pri Prostovoljnem gasilskem društvu Golnik. Ob tej priložnosti so prejeli tudi donacijo podjetja Sava Tires, in sicer sedem novih pnevmatik. »Podarjeno vozilo s pridom uporabljamo,« je povedal Vlatko Jevtimov, vodja makedonskih gasilcev. Nad videnim v Sloveniji so bili gostje navdušeni. »Vtisi so fenomenalni. V Makedoniji imamo sicer podobne tehnike reševanja, a tu imate veliko boljšo opremo. Navdušil nas je predvsem učni center na Igu, kakršnega v Makedoniji nimamo,« je strnil vtise po petdnevnem obisku.
Kočanski gasilci so za slovenske razmere precej slabo opremljeni in usposobljeni, saj se po besedah gostov v Makedoniji v gasilstvo zelo malo vlaga. V kočanski poklicni gasilski enoti, ki pokriva Kranju primerljivo območje s približno 50 tisoč prebivalci, je tako le osemnajst zaposlenih gasilcev, medtem ko je v kranjski gasilsko reševalni enoti 51 zaposlenih, od tega 48 operativcev. Na leto imajo okoli 145 intervencij, večinoma gre za požare, le 15 odstotkov je tehničnih intervencij. Za primerjavo: kranjski gasilci so imeli lani 720 intervencij.