Krvavi mlečnik je v pomoč

Krvavi mlečnik zoper bradavice

S krvavim mlečnikom smo kot otroci odpravljali bradavice, naše babice pa so se z njegovo pomočjo znebile kurjih očes. Sodobna medicina je odkrila, da lahko s tem zeliščem zdravijo tudi obolenja žolčnika, nabrekla jetra, celo kožnega raka ... Ampak pozor, pri uporabi te rastline je potrebno biti izjemno pazljiv.

Če želimo krvavi mlečnik uporabiti za čaj, ga moramo prej posušiti. Sveže zelišče nabiramo ob času cvetenja in ga hitro sušimo. Svežo rastlino, iz katere iztisnemo le sok, uporabljamo zgolj za zunanjo rabo.

Zdravilo za lastovke

Krvavi mlečnik (Chelidonium majus) so ljudje krstili z mnogimi imeni, kar kaže na to, da je bil svoj čas zelo čislana zel. Najprej se ustavimo pri njegovem botaničnem imenu, ki izvira iz grškega izraza chelidon, kar pomeni lastovka. To ime je rastlini nadel rimski pisec Plinij, ker naj bi lastovke svojim mladičem v gnezdo nosile sok krvavega mlečnika, da bi jih zaščitile pred slepoto. Ljudje mu pogosto pravijo tudi bradavičnik, kar odraža njegovo uporabo pri zdravljenju bradavic. Poleg tega mu rečejo še kačja trava, kačji mleček, krvavo zelje, mleč, zlata korenina, zlatec, dražnica, kravje zelišče, krošljak, krvavo zelje …

Krvaveča zel

Za krvavi mlečnik lahko rečemo, da na prvi pogled ni nič posebnega. Nasprotno, prav nezanimiv in kilav je videti. Čeprav raste domala na vsakem koraku – na zidovih, robovih poti in cest, v grmovnatih mejah in na splošno na neobdelanih tleh – ga skoraj ne opazimo. Tudi spomladi in poleti, ko rastlina razpira svoje rumene cvetove, ne privablja posebne pozornosti. Kaj pa če prelomimo njeno steblo ali odtrgamo list? No, to pa zna biti že bolj zanimivo. Rastlina začne močno »krvaveti« – iz mlečnih cevi se namreč začne izcejati rdečo rumen mleček, ki je najizrazitejša značilnost te rastline.

Zunanja raba

V našem ljudskem zdravilstvu je krvavi mlečnik cenjen zlasti kot odstranjevalec bradavic in kurjih očes. Pri nekaterih ljudeh bradavice izginejo že, če jih nekajkrat nakapajo oz. vanje vtirajo sveži mleček. Pri drugih pa se zdi, da jim ta sok ne koristi. Priporoča se, da s sokom svežih rastlin namažemo bradavice in kurja očesa dvakrat na dan, a samo dve do tri bradavice hkrati. Sodobna medicina je upravičila mazanje bradavic s svežim mlečkom v ljudskem zdravilstvu – v njem se nahajajo encimi, ki razgrajujejo beljakovine, učinek pa bi lahko pripisali tudi sangvinarinu in heleritrinu, ki zavirata celično delitev.

Notranja raba

Sodobna medicina priporoča uporabo krvavega mlečnika pri obolenjih s krči v zgornjem delu trebuha, obolenjih žolčnika in žolčevodov. Uporabljali naj bi jo zlasti pri vnetjih žolčnika, pri zlatenici, nabreklih jetrih, žolčnem pesku, katarjih želodca in črevesja. Dokazano je tudi, da zavira vnetja in uničuje bakterije, lajša prebavne motnje, stimulira delovanje srca, zvišuje krvni tlak, znižuje krvni sladkor in poživljajoče vpliva na maternico. Pred časom so odkrili, da naj bi to zelišče pripomoglo tudi k zdravljenju kožnega raka.

Čaj ali gotovi pripravki?

Uporaba čaja krvavega mlečnika v ljudskem zdravilstvu ni običajna. Če že, ga uživajmo le pod zdravnikovim nadzorom. Pripravimo ga kot poparek iz ene žličke posušene zeli na skodelico vode. Pijemo ga pred jedjo po dve skodelici na dan v obliki kure, ki ne sme trajati več kot dva ali tri tedne. Bolj mirne duše smo lahko, če ga uporabimo v čajnih mešanicah, kjer je količina alkaloidov manjša. Zoper želodčne, črevesne in žolčne težave ga lahko zmešamo s poprovo meto ali potrošnikom in uživamo v obliki kure. Večinoma jemljemo gotove pripravke (v obliki tablet, kapsul ali tinktur), v katerih je količina alkaloidov točno določena. Zelo uspešno naj bi bilo zdravljenje s homeopatsko tinkturo in njenimi potencami.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 1. julij 2014 / 12:27

Kamniško poletje v znamenju džeza

Na nedavnem Jazz Festivalu Veronikine zgodbe, ki je potekal v zavetju kamniškega gradu Zaprice, so se predstavile vrhunske domače in tuje džezovske zasedbe.

Objavljeno na isti dan


Naklo / sreda, 1. januar 2020 / 18:24

Nočni pohod do Krive jelke

Zgornje Duplje – Kulturno-turistično društvo Pod Krivo jelko Duplje v soboto, 4. januarja, pripravlja že 18. nočni pohod do Krive jelke v Udin borštu. Prireditev se bo začela ob 19. uri z zborom po...

Zanimivosti / sreda, 1. januar 2020 / 18:23

Božični koncert na Sv. Lovrencu

Bašelj – Niz prazničnih dogodkov pod imenom gRajski Preddvor bodo sklenili z božičnim koncertom v cerkvi sv. Lovrenca nad Bašljem. Tja vabijo v soboto, 4. januarja, koncert se bo začel ob 16. uri....

Šenčur / sreda, 1. januar 2020 / 18:22

Priznanja naj imajo težo

V občini Šenčur se lotevajo spremembe pravilnika o podeljevanju občinskih priznanj.

Kranjska Gora / sreda, 1. januar 2020 / 18:21

Zaključili delavnice Domače jedi Doline

Kranjska Gora – Razvojna agencija Zgornje Gorenjske je s financiranjem Občine Kranjska Gora izvedla osem medgeneracijskih kuharskih delavnic pod imenom Domače jedi Doline. Brezplačne delavnice so p...

Nasveti / sreda, 1. januar 2020 / 15:46

Kruh za na praznično mizo

Za silvestrovo in podobne priložnosti se na mizi pogosto pojavi narezek ali kakšna jed, pri kateri ponudimo kruh. Ni ga čez sveže pečen kruh, vendar nam ob pripravah vseh jedi pogosto zmanjka časa...