Krvavi mlečnik je v pomoč

Krvavi mlečnik zoper bradavice

S krvavim mlečnikom smo kot otroci odpravljali bradavice, naše babice pa so se z njegovo pomočjo znebile kurjih očes. Sodobna medicina je odkrila, da lahko s tem zeliščem zdravijo tudi obolenja žolčnika, nabrekla jetra, celo kožnega raka ... Ampak pozor, pri uporabi te rastline je potrebno biti izjemno pazljiv.

Če želimo krvavi mlečnik uporabiti za čaj, ga moramo prej posušiti. Sveže zelišče nabiramo ob času cvetenja in ga hitro sušimo. Svežo rastlino, iz katere iztisnemo le sok, uporabljamo zgolj za zunanjo rabo.

Zdravilo za lastovke

Krvavi mlečnik (Chelidonium majus) so ljudje krstili z mnogimi imeni, kar kaže na to, da je bil svoj čas zelo čislana zel. Najprej se ustavimo pri njegovem botaničnem imenu, ki izvira iz grškega izraza chelidon, kar pomeni lastovka. To ime je rastlini nadel rimski pisec Plinij, ker naj bi lastovke svojim mladičem v gnezdo nosile sok krvavega mlečnika, da bi jih zaščitile pred slepoto. Ljudje mu pogosto pravijo tudi bradavičnik, kar odraža njegovo uporabo pri zdravljenju bradavic. Poleg tega mu rečejo še kačja trava, kačji mleček, krvavo zelje, mleč, zlata korenina, zlatec, dražnica, kravje zelišče, krošljak, krvavo zelje …

Krvaveča zel

Za krvavi mlečnik lahko rečemo, da na prvi pogled ni nič posebnega. Nasprotno, prav nezanimiv in kilav je videti. Čeprav raste domala na vsakem koraku – na zidovih, robovih poti in cest, v grmovnatih mejah in na splošno na neobdelanih tleh – ga skoraj ne opazimo. Tudi spomladi in poleti, ko rastlina razpira svoje rumene cvetove, ne privablja posebne pozornosti. Kaj pa če prelomimo njeno steblo ali odtrgamo list? No, to pa zna biti že bolj zanimivo. Rastlina začne močno »krvaveti« – iz mlečnih cevi se namreč začne izcejati rdečo rumen mleček, ki je najizrazitejša značilnost te rastline.

Zunanja raba

V našem ljudskem zdravilstvu je krvavi mlečnik cenjen zlasti kot odstranjevalec bradavic in kurjih očes. Pri nekaterih ljudeh bradavice izginejo že, če jih nekajkrat nakapajo oz. vanje vtirajo sveži mleček. Pri drugih pa se zdi, da jim ta sok ne koristi. Priporoča se, da s sokom svežih rastlin namažemo bradavice in kurja očesa dvakrat na dan, a samo dve do tri bradavice hkrati. Sodobna medicina je upravičila mazanje bradavic s svežim mlečkom v ljudskem zdravilstvu – v njem se nahajajo encimi, ki razgrajujejo beljakovine, učinek pa bi lahko pripisali tudi sangvinarinu in heleritrinu, ki zavirata celično delitev.

Notranja raba

Sodobna medicina priporoča uporabo krvavega mlečnika pri obolenjih s krči v zgornjem delu trebuha, obolenjih žolčnika in žolčevodov. Uporabljali naj bi jo zlasti pri vnetjih žolčnika, pri zlatenici, nabreklih jetrih, žolčnem pesku, katarjih želodca in črevesja. Dokazano je tudi, da zavira vnetja in uničuje bakterije, lajša prebavne motnje, stimulira delovanje srca, zvišuje krvni tlak, znižuje krvni sladkor in poživljajoče vpliva na maternico. Pred časom so odkrili, da naj bi to zelišče pripomoglo tudi k zdravljenju kožnega raka.

Čaj ali gotovi pripravki?

Uporaba čaja krvavega mlečnika v ljudskem zdravilstvu ni običajna. Če že, ga uživajmo le pod zdravnikovim nadzorom. Pripravimo ga kot poparek iz ene žličke posušene zeli na skodelico vode. Pijemo ga pred jedjo po dve skodelici na dan v obliki kure, ki ne sme trajati več kot dva ali tri tedne. Bolj mirne duše smo lahko, če ga uporabimo v čajnih mešanicah, kjer je količina alkaloidov manjša. Zoper želodčne, črevesne in žolčne težave ga lahko zmešamo s poprovo meto ali potrošnikom in uživamo v obliki kure. Večinoma jemljemo gotove pripravke (v obliki tablet, kapsul ali tinktur), v katerih je količina alkaloidov točno določena. Zelo uspešno naj bi bilo zdravljenje s homeopatsko tinkturo in njenimi potencami.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / četrtek, 1. julij 2010 / 07:00

Kršitelja zalotili pri odlaganju smeti

Šenčur - Okroglo leto je že tega, ko so tudi v občini Šenčur začeli izvajati medobčinsko redarstvo in medobčinsko inšpekcijo. Redarji so v tem času opravili šestdeset rednih nadz...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 20. oktober 2022 / 17:35

Nepremagljiva je Valerija Čarman

V Ljubljani so razglasili prvo nepremagljivo Slovenko. Ta naziv so ustvarjalke spletnega mesta Nepremagljiva.si, katerega ustanoviteljici sta Rebeka Dremelj in Andreja Feyer, namenile Gorenjki Vale...

Kronika / četrtek, 20. oktober 2022 / 17:30

Ko zagori v osnovni šoli

V oktobru, mesecu požarne varnosti, se tudi po Gorenjskem vrstijo požarne vaje. V petek je vaja gašenja in evakuacije v organizaciji Prostovoljnega gasilskega društva Hotemaže potekala tudi na Podružn...

Gospodarstvo / četrtek, 20. oktober 2022 / 17:27

Dražba ovnov je dobro uspela

Na dražbi plemenskih ovnov jezersko-solčavske pasme na Spodnjem Jezerskem je bilo naprodaj dvajset ovnov z licenco za naravni pripust, prodali so jih štirinajst, večino med njimi po višji ceni od izkl...

Rekreacija / četrtek, 20. oktober 2022 / 17:23

Tekaška serija Gorenjska, moj planet Gorenjcema

Serija tekov Gorenjska, moj planet se je prvič zaključila v Škofji Loki. Skupna zmagovalca sta prvič Tilen Dobnikar in drugič Marijana Štrukelj.

Kultura / četrtek, 20. oktober 2022 / 17:21

Biseri iz stalne zbirke

Pod istim nebom je naslov razstave izbranih del na papirju iz stalne zbirke Galerije Prešernovih nagrajencev. Na ogled so dela šestih izjemnih likovnih ustvarjalcev.