Pokakane plenice med mešane odpadke
Kam s posameznimi odpadki, so pogosta vprašanja gospodinjstev. Pri kranjski komunali so pojasnili, v kateri zabojnik odložimo umazane otroške plenice, bio razgradljive vrečke, iztrebke malih živali, celofan ...
Kranj – Na odlagališča odpadkov lahko odlagamo samo tiste odpadke, ki se jih ne da predelati. Še najbolj pravilno je ločevanje odpadkov na izvoru, v tri zabojnike: za mešane odpadke, za odpadno embalažo in za biološke odpadke. S tem še največ prispevamo k varovanju okolja in, kot je povedala Klara Škrabec, predstavnica za odnose z javnostmi pri Komunali Kranj, bodo v prihodnje pristojne inšpekcijske službe še večji poudarek namenjale preverjanju vsebine zabojnikov.
Med biološke odpadke sodijo kuhinjski odpadki (zelenjavni odpadki, olupki in ostanki sadja, ostanki hrane, kosti, čajne in kavne usedline, jajčne lupine, pokvarjeni prehrambni izdelki brez embalaže …) in vrtni odpadki (zemlja iz loncev rož, plevel, lesni ostanki in žagovina neobdelanega lesa, tanke veje, listje, ostanki rož …). »Tudi bio razgradljive vrečke sodijo v zabojnik za biološke odpadke. Uporabo teh vrečk priporočamo, če želite zaščititi posodo, v katero odlagate odpadke v kuhinji. V trgovinah so na voljo bio razgradljive papirnate vrečke ali vrečke iz posebne folije. Tako zbrane biološke odpadke lahko odložite skupaj z vrečko. Pomembno je, da bioloških odpadkov ne odložite skupaj s plastično vrečko, saj je tako v nadaljevanju onemogočen proces predelave odpadkov. Dovoljeno je tudi odlaganje bioloških odpadkov, zavitih v časopisni papir,« je pojasnila Škrabčeva. Pri kranjski komunali bodo biološke odpadke čez vse leto odvažali enkrat na teden.
Umazane otroške plenice se odlagajo v zabojnik za mešane odpadke. To so odpadki, ki se ne predelajo in zato končajo na odlagališču odpadkov. »Med mešane odpadke sodijo na primer tudi celofan, cigaretni ogorki, fotografije, flomastri, glavniki, manjši glineni izdelki, ogledala (manjša), lepilni trakovi, lončena posoda, igrače, kasete (avdio in video), zgoščenke, keramika (manjše količine), kemični svinčniki, tapete (manjše količine), onesnažena embalaža, ohlajen pepel, plenice, higienski vložki, pluta (manjše količine), porcelan (manjše količine), usnjeni izdelki (manjše količine), iztrebki malih živali, pesek mačjih stranišč,» je poudarila sogovornica. Na območjih, kjer Komunala Kranj sedaj mešane odpadke odvaža enkrat na teden, bodo po novem mešane odpadke odvažali enkrat na štirinajst dni. Na območju večstanovanjskih objektov pa bodo dvakrat tedenski odvoz mešanih odpadkov zmanjšali na enkrat tedenski odvoz. »Če občan meni, da je zabojnik, ki ga ima doma, ustrezen, od njega ne zahtevamo menjave za novega,« je poudarila sogovornica.
V zabojnik za odpadno embalažo oziroma v ekološki zabojnik sodi kovinska embalaža (pločevinke od pijač, konzerve prehrambnih izdelkov, kovinski pokrovi kozarcev, zamaški), plastična embalaža (plastenke od pijač, plastenke od praškov, mehčalcev, kozmetike, ki ne vsebujejo nevarnih snovi, plastični kozarčki in lončki, vrečke, folije), papirna embalaža (manjše škatle) in sestavljena embalaža (tetrapak - embalaža od mleka, sokov, omak, …). »V zabojnike za odpadno embalažo, ki jih bodo dobila gospodinjstva, pa se ne sme odlagati stekla in steklene embalaže in ne odpadnega papirja, kot so časopisi, revije in podobno. Ti odpadki še vedno sodijo na ekološke otoke, ki jih ne bomo ukinjali,« je še povedala Klara Škrabec in dodala, da pa zaradi uvedbe ločenega zbiranja odpadkov od vrat do vrat novih ekoloških otokov ne bodo urejali.