Srečne sirote

Zdrav človek ima tisoč različnih želja, bolan eno samo: ozdraveti. Kdo je to misel prvi izrekel, ne vem, vsekakor drži.

Ne zlo, ljubezen je tisti večni apostolat, je tista večna navzočnost v stvarstvu in v slehernem posamezniku, ki vrti in ohranja tuzemno resničnost.

To resničnost ljubezni je v Medžugorju dano srečati na vsakem koraku. Celo v sirotišnici, ki smo jo po vzponu na Križevac (in po odličnem kosilu) obiskali. Če me spomin ne vara, je v tem domu sirot, ki so ga ustanovile in ga vodijo častne sestre, trenutno približno trideset otrok. Najmlajši je še dojenček, star komaj enajst mesecev.

Ne gre za sirote brez staršev. Večina teh malčkov ima starše, ker pa so otroci živeli v nemogočih socialnih razmerah, jih je država staršem za vedno vzela. Tisti, ki jim je bila sreča mila, so našli svoj novi in srečni dom v sirotišnici v Medžugorju.

Otroci niso na »prodaj«. Teh otrok ni mogoče posvojiti. Šolajo se in odrastejo v sirotišnici. Številni od njih, zdaj že odrasli ljudje, so fakultetno izobraženi. Za šolanje in izobrazbo pa ni dala država niti ficka. Z donacijami jih živijo in šolajo dobri ljudje, po vsem svetu. In tisto dejstvo, ki človeka najbolj gane, je, da se otroci, ko odrastejo in zapustijo varno gnezdo, vanj vedno vračajo. Ni znano, da bi kateri od njih končal na cesti. Povedano z drugimi besedami, v tej sirotišnici odraščajo otroci v ljubezni, katere ne bi bili v okolju, v katerem so bili ustvarjeni, nikdar deležni. Zato pravim, da so te sirote srečne sirote.

Čeprav se večina otrok privija k častni sestri, ki je – mimogrede – prava mlada lepotica, in se krepko drži njenega krila, se njihove oči iskrijo kot kremen. Ker oči ne lažejo, verjamem, da so ti otroci srečni. Tudi zato, ker ne živijo in ne odraščajo zgolj v »občestvu« nun, ampak je njihov vsakdan močno prepleten s širšim družbenim okoljem. Ja. Tudi odraščanje sirot je lahko (v katoliški skupnosti) nežno, mirno in lepo. Predvsem pa brez pedofilije, o kateri s toliko privoščljivosti pišejo in govorijo drugače misleči; zagrizeni nasprotniki katoliške vere in še posebej Cerkve.

Ker sem ravno pri Cerkvi, bi bil greh, da se tako izrazim, če bi v tej svoji pripovedi prezrla popoldansko sveto mašo.

Bilo je kot v panju. V cerkvi in okrog nje se je gnetlo na deset tisoče ljudi. Tolikšna množica bi bila v večini drugih okoliščin priložnost za sebično prerivanje, brezobziren egoizem ali celo množične izgrede. Vendar, ne. Nad to nepregledno množico, zbrano z vseh vetrov, je lebdel neskončen mir, ljubezen in blagoslov. Čeprav je obred potekal v hrvaškem jeziku, so vsi zbrani natanko vedeli, kaj je potrebno v določenem trenutku duhovnikove molitve odgovoriti. In navzoči so odgovarjali vsak v svojem jeziku. Bilo je kot v pradavnem Babilonu, le da so se vsi med seboj razumeli. Kar sem dojela kot pravi čudež. (Se nadaljuje.)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / ponedeljek, 28. maj 2012 / 07:00

Simon Alič tudi letos rekordno

V tretji izvedbi gorskega teka na progi Kopačnica-Blegoš-Kopačnica je v cilj prvi pritekel Simon Alič in znova postavil rekord proge.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:30

Vzdušje v gorah ni več pravo

Letošnja planinska sezona je katastrofalna, so si enotni oskrbniki gorskih koč, ki opažajo, da planinci zaradi krize ne trošijo več in da se jim vseskozi mudi. Svoje je naredil še deževen julij, ki je...

Zanimivosti / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:28

Mirno vojaki spite večno spanje

Ko se je maja 1915 z italijanskim napadom na Avstro-Ogrsko začela vojna tudi na zahodnem robu slovenskega ozemlja, so 27. domobranski pehotni polk avgusta 1915 poslali na fronto ob reki Soči, kjer...

Gorenjska / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:26

Slab obisk kopališč

Letošnji julij je po količini padavin dosegel rekord v zadnjih sedemdesetih letih, malo sončnih dni pa je vplivalo tudi na izrazito manjši obisk letnih kopališč na Gorenjskem.

Kranj / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:25

Poklonili so se Janezu Puharju

Ob 150. obletnici smrti Janeza Puharja, ki je v svetu uspel s fotografijo na steklo, so se v četrtek dopoldne poklonili njegovemu spominu.

Kamnik / ponedeljek, 11. avgust 2014 / 22:22

Stadion z novo atletsko stezo

Kamnik – Občina Kamnik je v teh poletnih mesecih dokončala obnovo atletskega dela Stadiona prijateljstva v Mekinjah. Kamniška občina, ki je bila doslej ena redkih večjih slovenskih občin brez prime...